Deset let projektu Potraviny na pranýři

od redakce

Spotřebiteli velmi vyhledávaná služba – web potravinynapranyri.cz (PnP) Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) je v užívání veřejností přesně 10 let. Za tu dobu informovala spotřebitele o zjištění 5752 šarží nevyhovujících potravin. Z toho 2664 nebezpečných, 1690 falšovaných a 1398 nejakostních.

Jde o evropsky unikátní projekt v rychlosti zpřístupnění informace spotřebitelům a v míře podrobností. U každé potraviny je uveden její název, výrobce, šarže, prodejce, typ pochybení a fotodokumentace.

Zájem spotřebitelů byl zpočátku mimořádný. Za prvních 24 hodin si stránku zobrazilo 200 000 unikátních návštěvníků, kteří si zobrazili čtyři miliony položek. »Za deset let fungování jsou Potraviny na pranýři se všemi svými odnožemi nedílnou součástí tuzemského trhu s potravinami. Pomáhají spotřebitelům dělat kvalifikovaná rozhodnutí a kultivují výrobce i prodejce,« uvedl ministr zemědělství ČR Zdeněk Nekula. »Přes počáteční odmítání ze strany provozovatelů – podnikatelům se nelíbilo, že je někdo v oboru řadí mezi hříšníky, jsou Potraviny na pranýři respektovány a využívány už i provozovateli mj. pro monitorování situace na trhu,« zdůraznil ústřední ředitel SZPI Martin Klanica.

Inspektoři SZPI kontrolují podezřelé lihoviny.

Mobilní aplikace a kontrola e-shopů

Inspekce projekt rozšiřuje o mnoho odnoží. V roce 2013 zahájila provoz mobilní aplikace PnP. Kromě přehledu o kontrolních zjištěních zde mohou spotřebitelé podávat podněty. U uzavřených kontrol zveřejňuje SZPI přehled vyhovujících a nevyhovujících vzorků. Od roku 2015 kontroluje i společné stravování (restaurace, kavárny, rychlé občerstvení atd.), jsou tam i uzavřené provozovny kvůli nepřijatelné hygienické situaci.

Potravinářská inspekce stále více kontroluje online prodej prostřednictvím e-shopů přes sociální sítě. Zprovoznila sekci Rizikové weby, kde spotřebitele varuje před e-shopy, které závažně porušují právní předpisy ČR i EU (nejčastěji potraviny z asijských zemí). Novela zákona o potravinách (č. 146/2002 Sb.) pověřila Potravinářskou inspekci od 12. října 2022 pravomocí nařídit blokaci webových stránek s nabídkou nebezpečných potravin nebo s obsahem závažně porušujícím právní předpisy. Blokaci musejí zavést všichni poskytovatelé služby přístupu k internetu v ČR do 15 dnů od uvedení na »seznamu blokovaných internetových stránek«. Tyto stránky budou uvedeny i na PnP v sekci Rizikové weby se zdůrazněním, že jde o stránky v ČR blokované. Kandidáty na blokaci jsou weby jednotek firem.

Zkoumání vlastností medoviny.

Pravomoc nařídit blokaci uvedených webů přispěje k řešení dlouhodobého problému, kdy provozovatelé webů registrovaných mimo EU mohli cílit na tuzemského spotřebitele nabídkou zboží v českém jazyce, za české koruny a možností zasílat zboží do ČR, přičemž nebylo možné je donutit k dodržování právních předpisů ČR a EU. Prostřednictvím podnětů ke kontrole si na porušování svých práv stěžovalo významné množství tuzemských spotřebitelů.

Ministr Nekula ocenil, že důležitá je prevence ochrany spotřebitelů a že zákazník si sám dokáže zjistit, jaký je stav. Denně je v ČR v terénu přes 300 inspektorů SZPI, kteří zvládají za rok asi 50 000 kontrol. Například v některém ovoci z Asie zjišťují celý koktejl nebezpečných pesticidů a reziduí překračujících normy EU. »Potřebujeme poučeného a sebevědomého spotřebitele« uzavřel ředitel Klanica.

(vž)

FOTO – Václav ŽALUD

Přečtěte si další články

8 komentáře

Zlatí komunisti, zlatí! 22/09/2022 - 22:41

Volím rovnou komouše, když byli tak zlatí…

ÚV 23/09/2022 - 00:55

Lidu blíž,
plnou spíž!

TASS 22/09/2022 - 17:20

Vojenská komisařka snažila přesvědčit několik chlapů v Dagestanu, aby se mohylizovali.

Ti odpověděli, že na Rusko nikdo neutočil, takže nemají důvod válčit.

Komisarka říkala, ze její syn bojuje a ona půjde taky, když bude muset. Tak ji odpověděli ať jde a bojuje. 😅

TASS 22/09/2022 - 11:35

Dnes v noci. Hranice mezi Gruzií a Ruskem. Rusové hromadně utíkají před mobilizací do země, kterou předtím napadli. Hranice je uzavřená.
To nevymyslíš. George Orwell v realitě.

Kolona na rusko-mongolské hranici.
А что случилось?)))

Letiště ve Vnukovo. Velká nechuť se účastnit mohylizace.

Rus mobilizovaný v Blagoveščensku vyskočil ze druhého patra a dal se na útěk.
Tak hodně štěstí, do Činy je to par metrů, stačí přeplavat řeku.

V Tatarstanu zakázali mužům podlehajicim mohylizační povinnosti vyjizdet z regionu.

fronda 22/09/2022 - 21:01

Ano, George Orwell v realitě, newspeak. Ve skutečnosti Rusové Gruzii nenapadli.

Eva L 22/09/2022 - 22:44

Tak snad se ten molodec neutopil. Dneska pohoda, varila jsem lečo, ale chystám si recepty, vypadá to špatně

Rudý vítr 22/09/2022 - 04:46

Za socialismu zdravé potraviny, zdravé pití, všechno mělo chuť a bylo všechno dobře.Ted samá umelina,samé éčka, samý hnus.

jmm 21/09/2022 - 20:37

Inspektoři – jen houšť a větší kapky!
“…důležitá je prevence ochrany spotřebitelů…”

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.