Firmy se chystají propouštět

od redakce

Téměř pětina českých firem zvažuje kvůli rostoucím cenám energií snížit stavy svých zaměstnanců. Abnormálně vysoké ceny plynu a elektřiny způsobují potíže zejména podnikům v energeticky náročných odvětvích, jako jsou pekárny, sklárny nebo hutě.

Propouštění by se mělo týkat hlavně administrativních pozic ve službách, dělnických nebo technických pozic. Vyplývá to z ankety ČTK mezi zástupci podniků, tedy Hospodářskou komorou, Svazem průmyslu dopravy a Asociací malých a středních podniků. »Zatím jsme zaznamenali případy propouštění menšího počtu zaměstnanců, a to u jednotek zaměstnavatelů na kraj v rámci celé ČR. Na dělnických pozicích je propouštění většinou spojeno s drahými vstupy energií a surovin, kde firmy bojují především s jejich nepravidelnými dodávkami. Nejvíce ohrožené jsou zejména energeticky náročné provozy, například sklárny, ocelárny, výroba keramiky, potravin, ale i kovovýroba a další obory,« řekla ředitelka Sekce zaměstnavatelské Svazu průmyslu Dagmar Kužvartová.

Firmy jsou podle ní z důvodů cen energie a vstupů donuceny odmítat zakázky, omezit výrobu a v důsledku toho propustit i některé zaměstnance. »Je patrné, že skokové nárůsty cen energie některé firmy zasahují velmi vážně, a proto potřebujeme, aby ministerstvo průmyslu dotáhlo slíbená konkrétní opatření, která by mírnila dopady prudkého nárůstu cen energie pro všechny velikosti firem. Pomoci může i kurzarbeit, u kterého prosazujeme jeho rychlé dopracování,« dodala. Předseda představenstva Asociace malých a středních podniků Josef Jaroš upozornil, že firmy z oborů, jako jsou sklárny, pekárny, hutě, obecně zpracovatelský průmysl již například nenabírají nové zaměstnance jako náhrady za odchozí či sáhly k přímému propouštění zaměstnanců. Velké firmy podle něho reálně zvažují rovnou odchod do zahraničních lokalit. Do konce roku očekává, že k propouštění sáhne minimálně pětina firem, zejména v energeticky náročných oborech, ale dopad předpokládá i v těch ostatních.

Rovněž podle posledního šetření mezi členy Hospodářské komory skoro pětina firem zvažuje snížit počty zaměstnanců. Propustit některé z nich chtějí zejména velké podniky nad 500 zaměstnanců. Z odvětvového hlediska jde spíše o podniky působící ve stavebnictví a zpracovatelském průmyslu. Nejméně příznivá situace je v Karlovarském a Zlínském kraji. »Toto šetření se ale mezi podniky uskutečnilo v srpnu před zastropováním cen energií a přijetím úsporného tarifu. Řada podniků, na které se zastropování cen vztahuje, tak svůj plán snížit stav zaměstnanců do konce letošního roku mohla nově přehodnotit,« dodal mluvčí komory Miroslav Diro.

(red)

Přečtěte si další články

11 komentáře

Jupí :o) 27/10/2022 - 16:23

Konečně :-)

lidský zdroj 23/10/2022 - 15:09

Zdá se, že nám ta republika nějak nevzkvétá. Co by na to asi řekl Vašík Letiště?

Rudý vítr 22/10/2022 - 17:33

De ile

Čech 22/10/2022 - 17:27

Finančnice

U záložny lidé stáli,
z plna hrdla křičeli.
Kde jsou naše prachy, králi,
kam úspory zmizely?

Královy jim ruce kynou
mlčte, dám vám svobodu!
Lid však kleje: piješ víno,
nás posíláš pro vodu!!!

Tady každá rada těžká
ve čtvrtek i v pondělí.
Zeptejte se Klause, Ježka,
kam se prachy poděly.

Král jim hází hračky z věže
Klause, Ježka, Kohouta.
Všechno marno, Klaus i Ježek
bum bác letí do kouta.

Bude-li vám, lidi, zima,
bude-li se krátit dech,
chcete-li se míti prima,
čtěte si v mých dramatech.

Zase křičí, rudnou v líci
čti si svoje kydy sám!
Že na vás, vy nezbedníci,
Koženého zavolám?

Pojď si pro ně, zbohatlíku,
pojď, vem si ty zlostníky!
A hle, kdosi bere kliku,
lodě, banky, podniky.

Jako stín se ruka plíží,
na co sáhne – otočí.
Z obýváků, ložnic, spíží
vybírá si obročí.

Již vztahuje černé ruce
po chlebě i po soli
Sametová revoluce
dneska právě vrcholí.

Slyšte, první, druhá, třetí,
v poledne zvon udeří,
klika cvakla, dveře letí
EU vchází do dveří.

Ve mdlobách tu národ leží,
na čele se perlí pot.
Pokladna je prázdná, temná
zbudou prachy na důchod?

mladý konzervativec 22/10/2022 - 10:45

Ale co, chudoba cti netratí. Člověk může být dobrým i když má hlad. Hlavně že nevládnou komunysti, protože to by bylo fšecko ještě milionkrát horší!

fronda 21/10/2022 - 23:39

Jak správně poznamenal Miloš Jakeš, když ve svých asi devadesáti letech pronášel spatra hodinový projev:

“Buržoazní režim napáchal mnoho zla, ovšem to nejhorší je, že statisíce lidí připravil na dlouhá léta o práci.”

To by se mělo tesat.

Čech 22/10/2022 - 10:41

Ta podstata myšlenky nebyla v tom, že poplyšový režim připravil lidi o práci, ale že tvůrčí schopnosti těch lidí byly tímto promrhány.

fronda 21/10/2022 - 23:34

Nás zajímá, že v Rusku komunisté pracují legálně, vydávají tiskoviny, provozují webové stránky a účastní se svobodných voleb.

Jako tomu bývalo na Ukrajině do fašistického puče v roce 2014. Od té doby jsou komunisté, ale i další stoupenci svobody a demokracie, na územích okupovaných banderovskou diktaturou všemožně utlačováni, pravděpodobně i mučeni a vražděni. O svobodně slova, natož o účasti ve volbách, se tam vůbec nedá mluvit.

Ať žije svobodná a demokratická Ukrajina!

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ukrajinsk%C3%A1_sov%C4%9Btsk%C3%A1_socialistick%C3%A1_republika#/media/Soubor:Flag_of_the_Ukrainian_Soviet_Socialist_Republic.svg

lidský zdroj 21/10/2022 - 17:04

To nevadí že přijdeme o obživu, hlavně že RF přijde dočasně o 2% příjmů. Při tomto vědomí se dá i hlad lépe snášet.

Vladimír Kusyn 21/10/2022 - 14:04

Když začnou firmy ve velkém propouštět, tak se finanční zátěž přesune na stát ! Jenže stát žije z daní úspěšných podniků . Stát nebude mít na důchody a podpory v nezaměstnanosti ! Nebude mít na příspěvky rodinám s dětmi . To je začarovaný kruh a řešení je neznámé . Jistě stoupne inflace . To znehodnotí úspory i lidem úspěšným . Velký reformátor byl v šedesátých létech Alexandr Dubček ! Takže nějakého nového ekonoma s dobrým programem . Jen, kde ho hledat ? Já nevím . Vladimír Kusyn .

Rudý vítr 21/10/2022 - 13:51

Chystejte se na život v demokratickéj totalitě a chudobě.At žije KSČM ❤️❤️❤️

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.