Drahé energie mohou zásadně omezit hromadnou dopravu v Česku. Náklady tuzemských městských dopravních podniků na elektřinu a plyn v příštím roce stoupnou proti loňsku minimálně o pět miliard korun. To může vést k omezování veřejné dopravy, v některých městech hrozí její kolaps, uvedlo Sdružení dopravních podniků ČR.
Ceny elektřiny a plynu jsou nyní podle sdružení až na desetinásobku proti cenám, za které dopravní podniky energie odebíraly dosud. Dopravci proto upozorňují, že energie by se tak za stávající situace staly tak extrémní položkou, že by je dopravci nedokázali pokrýt bez zásadních úsporných opatření. »Z našich statistik vyplývá, že pro normální provoz budou v příštím roce dopravní podniky potřebovat minimálně o pět miliard korun navíc proti roku 2021. Za těchto podmínek nebudou moci některá města poskytnout veřejnou dopravu ve stávajícím rozsahu,« uvedl předseda sdružení Tomáš Pelikán.
Náklady na energie dopravcům výrazně stouply už letos. Zatímco v loňském roce byly náklady na energie všech městských dopravních podniků 2,8 miliardy korun, letos je to přes pět miliard korun. V příštím roce by pak výdaje za energie podle současných odhadů dosahovaly skoro osmi miliard korun. Podíl energií na celkovém rozpočtu by tak činil 20 procent, loni to bylo kolem devíti procent.
Situace na trhu s energiemi trápí i zřizovatele dopravních podniků, tedy města. »Mnohá města v minulosti vynaložila velké finanční prostředky na modernizaci vozového parku či pořídila nové inovativní a k přírodě a životnímu prostředí šetrné dopravní prostředky. Nyní nevíme, zda nám v našich rozpočtech zbude dostatek prostředků na jejich provozování a údržbu,« řekl předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl.
Zajištění energií pro veřejný sektor by prý měl nově řešit státní obchodník s energiemi. Ten by měl podle představ vlády získat pro klíčové subjekty veřejného sektoru energie za zvýhodněné ceny. Stát zatím pověřil státní podnik Prisko, aby si zažádal o licenci pro obchodníka s energiemi. Mělo by však jít o přechodné řešení. Ministerstvo průmyslu a obchodu zároveň připravuje vznik nového subjektu. Ve hře je vznik nové agentury nebo organizační složky státu.
Sdružení dopravních podniků ČR bylo založeno v roce 1992 jako zájmové sdružení. Právnickými osobami, které sdružuje, je 22 největších dopravních podniků, provádějících v českých městech hromadnou dopravu osob.
(red)
Ilustrační foto – ČTK
20 komentáře
Kdysi jsem viděl film nemůžu si vzpomenout jak se to jmenovalo.Bylo to od teho Gottwaldově Baťa jak terorizoval lidí?
Sledujte @neCT24
………. Sláma Ukravína ! ……….
Sledujte @neCT24
Rusko, ceny elektřiny , vody a plynu před měsícem
Elektřina ………… 2,12 rublů….za kilowatthodinu
studená voda….. 25 rublů za metr krychlový
odpadní voda….. 12 rublů za likvidaci vody. „
metr krychlový plynu včetně dodávky asi 18-20 rublů
Ceny jsou z DEZINFORMAČNÍHO webu, na INFORMAČNÍCH webech nejsou
Ty ceny trochu kolísají, záleží na oblasti Ruska. Uvedená ceny jsou z Chersonské oblasti
kurz rublu podle ČNB……..1RUBL = 0.38 Kč
V kapitalismu měny KOLÍSAJÍ. Každý vekslák a spekulanti si určují kurz sámi
Ti, kteří přesvědčili ruského prezidenta Vladimira Putina, že speciální operace na Ukrajině bude rychlá a efektivní, jen podle slov Naděždina všechny oklamali. “Prezident si nesednul a neřekl: ‘Tak co kdybych rozjel speciální vojenskou operaci?’ Někdo mu řekl, že se Ukrajinci vzdají, uprchnou a chtějí být součástí Ruska.
Poté zdůrazňoval, jak Rusko ve válce celou dobu bojuje proti armádě, která je silnější a ve všech směrech podporovaná “nejmocnějšími zeměmi světa”. I proto považuje v současné situaci za ideální východisko mírová jednání k ukončení války.
Já jsem zmatená jak Goro. Vyhráváme?
slovy prezidenta Putina, který prohlásil, že Rusko na Ukrajině “válku ještě ani nezačalo”.
Politický komentátor NTV Viktor Olevits uvedl, že na Ukrajině jde vše “podle plánu” a ruská armáda nemá důvod se stáhnout.
https://youtu.be/L5fVYyAhoRA
V Nizozemsku je celá řada měst, jež mají smlouvy na dodávky plynu uzavřené přímo s ruskou společností. Haag je však první samosprávou, která oznámila, že požádá o výjimku.
Haag chce výjimku z unijních sankcí, nemá jiného dodavatele než Gazprom
Sankce zakazují veřejným správám v členských zemích mít po 10. říjnu uzavřené smlouvy s ruskými firmami.
Město věří, že jednání budou nakonec úspěšná, nový dodavatel ale nebude zřejmě schopen zaručit dodávky od 10. října. „Požádáme o výjimku do 1. ledna 2023 pro naše stávající smlouvy, abychom zajistili dodávky (plynu) a usnadnili jednání,“ napsala Bruinesová v dopise zastupitelům. Podle ní je také jasné, že nová smlouva stanoví výrazně vyšší ceny, než jaké nyní město platí Gazpromu.
—————-
V Londýně jezdily a možná ještě jezdí městské autobusy na naftu dovezenou z Venezuely
Jak málo stačí k dětské radosti…. 😜
Likvidace ustupující ruské kolony. Píšou že to byl HIMMARS.
Oprava *přeskupující se kolony.
To mi říká, že zdrhají, až se jim za patama práší.
No když se to vezme tych aut jezdí strašně moc.Do školy jsme každej den chodili 3km tam a to samé zpátky za každého počasí.Byli to krásné časy no prostě socialismus byl pro slušné, poctivé a pracovité lidí.Sem hrdý že jsem se přičinil k tomuto šťastnému životu.Dekuji soudruzi z celého ❤️
Prosím co to znamená Suchý humor a jak se pozná ?
Moje thajská manželka tvrdí, že na velikosti penisu nezáleží. Ale stejně bych byl raději, kdyby ho neměla! …..
Pate ty muj curarcu, so sis zase slahl?
Fakt? 👀🕶️
Rusko překročilo červenou linii, když Ukrajině předává zbraně ve velkém
Doprava bolševiky nezajímá
Komentáře jsou uzavřeny.