Evropa musí jednat, aby se v příštím roce vyhnula nedostatku zemního plynu, až přijde o dodávky z Ruska a kdy se předpokládá, že se zvýší poptávka po plynu z Číny, uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Podle ní by Evropa mohla čelit v letním období výpadku dodávek až 30 miliard metrů krychlových zemního plynu.
Evropské unii, která odmítá kupovat ruský plyn, se před letošní zimou podařilo naplnit zásobníky z 95 procent. To je pět procent, tedy pět miliard metrů krychlových, nad pětiletým průměrem, ovšem zásobníky jen vykrývaly výkyvy ve stále proudícím plynu z ruských nalezišť.
IEA však upozorňuje, že v příštím roce bude s plněním zásobníků pravděpodobně větší problém a hrozí, že teplejší počasí způsobilo u zemí pocit sebeuspokojení. »Na příští rok bijeme Evropské komisi na poplach,« řekl šéf IEA Fatih Birol při prezentaci zprávy o rovnováze nabídky a poptávky v Evropě na období let 2023 a 2024. Výpadek až 30 miliard metrů krychlových plynu by mohl způsobit, že zásobníky budou před příští zimou naplněné jen z 65 procent, nikoli z plánovaných 95 procent, dodal Birol. Vlády proto musejí podle něho mimo jiné urychlit zlepšování energetické účinnosti a zrychlit zavádění obnovitelných zdrojů energie a tepelných čerpadel. V závislosti na počasí by úroveň zásobníků na konci topné sezony 2022/2023 mohla být mezi pěti až 35 procenty. V létě by tak bylo potřeba 60 miliard až 90 miliard metrů krychlových plynu, uvedla IEA. Dodávky plynu jsou už teď narušené a v příštím roce by mohly dál klesnout, pokud se úplně zastaví tok ruského plynu potrubím. Naopak zájem o zkapalněný zemí plyn (LNG), na který letos Evropa hodně spoléhala, se bude zvyšovat s tím, jak sílí poptávka v Číně. Dodávky LNG mají v příštím roce vzrůst o 20 miliard metrů krychlových, z toho 85 procent by mohla získat Čína. Evropa bude mít určitě k dispozici mnohem méně ruského plynu než letos. Za prvních deset měsíců roku dodávky ruského plynu do Evropy potrubím navzdory jejich snížení kvůli konfliktu na Ukrajině činily 60 miliard metrů krychlových. V příštím roce s největší pravděpodobností klesnou na méně než polovinu tohoto množství, a mohly by se i zastavit, upozornila IEA.
(red)
3 komentáře
A proč by mělo být nějaké ústavodárné shromáždění, když bolševici a leví eseři měli mandát z druhého všeruského sjezdu sovětů?
Zakázány byly ty strany, které se spolčily s bílými a se zahraničními interventy.
V roce 1989 proběhly v SSSR svobodné volby podle západních standardů a zvítězili v nich – komunisté. To však pravičáci nerespektovali a stejně nastolili v zemi kapitalismus.
Ano, západoevropské chápání pojmu “svobodné volby” je takové, že jsou uznány jenom ty volby, které dopadnou podle představ imperialistů. Jinak následuje puč jako na Ukrajině v roce 2014.
Učilo se o tom i ve školách, stačí nahlédnout např. do učebnice Atlas světových dějin… Nic nového.
Komentáře jsou uzavřeny.