Lidé se bojí a šetří

od redakce

Všeobecné zdražování pociťuje 94 procent Čechů, více než třetina z nich velmi silně.

Vyplývá to ze srpnového průzkumu, který provedla výzkumná agentura Median pro společnost Broker Consulting na vzorku 1022 respondentů. Češi podle něj vnímají nejvyšší nárůst cen u potravin, pohonných hmot a energií. Tři čtvrtiny Čechů se obávají dopadů inflace na hospodaření svých domácností. Polovina těch, kdo pociťují vlnu zdražování, ve snaze zlepšit svou finanční situaci výrazně omezila výdaje, dalších 40 procent to plánuje. Devět z deseti Čechů předpokládá, že si kvůli inflaci ještě více utáhnou opasky.

Jako hlavní úsporný nástroj volí více než polovina Čechů aktivní vyhledávání slev, také omezuje zbytné výdaje běžného provozu. »Inflace není ze své povahy spravedlivá. Dopadá především na domácnosti s nízkými příjmy, které zároveň mají, pokud vůbec nějaké, tak malé úspory. Tato skupina domácností už musela omezit své výdaje nebo hledat další zdroje svých příjmů. Ti, co úspory teprve plánují, patří spíše k domácnostem s vyššími příjmy,« uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

V kontextu horší finanční situace se chystá třetina lidí výrazně nebo z části snížit náklady na stravování v restauracích, čtvrtina omezí výdaje na kulturu či cestování. Každý čtvrtý respondent se touto cestou připravuje na pokrytí zvýšených nákladů za energie během topné sezóny, dalších 35 procent k tomu plánuje přistoupit. Jinou možností, která povede ke zlepšení finančního stavu, je zvýšení příjmů formou brigády či přivýdělku. K takovému kroku se chystá 26 procent respondentů, dalších 23 procent si už touto cestou k výplatě přilepšuje. 

(red)

Přečtěte si další články

5 komentáře

Manka 22/09/2022 - 16:13

Že nás lidi nevolí je úplně nejvíc nespravedlivý.😪

pan Straka 22/09/2022 - 18:34

Lidi na vás dočista serou, jestli si teda vůbec vzpomenou

rozvědčík 22/09/2022 - 11:11

🤦‍♂️No konečně, sem myslel že honí demonstranty…FSB odhalila muže naverbovaného SBU, který měl už hotové bomby na odpálení ropného a plynárenského komplexu, přes který směřují dodávky do EU a Turecka. A taky čtyři jeho komplice. Všichni jsou Rusové.

fronda 21/09/2022 - 22:05

Lepší by bylo vyměnit vládu.

Rudý vítr 21/09/2022 - 17:29

Práva demokracie.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.