Lidí bez práce vytrvale přibývá

od redakce

Nezaměstnanost v Česku dosáhla v srpnu s hodnotou 4,5 procenta nejvyšší úrovně od března 2017. Dlouhodobě roste zejména kvůli propouštění v průmyslu. Úřad práce ČR (ÚP ČR) evidoval k 31. srpnu celkem 333 624 uchazečů o zaměstnání, což bylo o 4123 více než v červenci a o 47 304 uchazečů více než loni.

Ve srovnání s loňskem se podíl nezaměstnaných zvýšil o 0,7 procentního bodu, což ukazuje na pokračující ochlazování trhu práce. Aktuálně je tak podíl nezaměstnaných nejvyšší od března 2017.

V srpnu podíl nezaměstnaných typicky stagnuje, tentokrát však došlo – již sedmý měsíc v řadě k vyššímu nárůstu, než by odpovídalo tradiční sezónnosti, upozornil ekonom Dominik Rusinko. To dokládá i další zvýšení sezónně očištěné míry nezaměstnanosti na 4,6 %. Nadále pokračuje pokles zaměstnanosti zejména v průmyslu, meziročně tempem zhruba 2 %, opačný trend je viditelný ve službách. Jejich absorpční kapacita je ale omezená, proto míra nezaměstnanosti dále roste. Na jedno volné pracovní místo v srpnu připadalo 3,5 uchazeče.

Nezaměstnanost byla nejvyšší v okresech Most (9,5 %), Karviná (9,3 %) a Chomutov (7,6 %), nejnižší naopak v okresech Praha-východ a Praha-západ (1,7 %), Rychnov nad Kněžnou (2,6 %) a Pelhřimov (2,7 %). Na jedno volné místo připadalo nejvíce uchazečů v okresech Karviná (23,1), Sokolov (18,0) a Děčín (13,7), nejméně naopak v okresech Praha-východ a Praha-západ (1,0), Tachov (1,2) a Mladá Boleslav (1,2).

I srpen naznačil, že tuzemský trh práce oproti předchozím letům citelně ochladl.

V následujících měsících očekáváme spíše stabilitu nebo korekci směrem dolů, na což poukazuje vytrvalé snižování zaměstnanosti v průmyslu, uvedla Tereza Krček, analytička Reiffeisenbank. Poptávka po nových zaměstnancích se může zvyšovat ve službách, maloobchodu, finančnictví a v realitách. Všem uvedeným oblastem se daří dobře. Naopak propouštění nebo nenabírání nových zaměstnanců předpokládáme v průmyslu, opatrnost pokračuje v sektoru logistiky. Nicméně na trh práce dopadají úspory, které firmy dělají například skrze zjednodušení organizační struktury nebo zaváděním nových technologií. Vzpomeňme, že Komerční banka plánuje do konce roku propustit stovky lidí, aby snížila náklady, a zároveň investovala více do technologií a inovací. Pokud by podíl nezaměstnaných osob rostl do konce roku tímto tempem, předpokládáme, že na konci roku by se mohl přiblížit k 5 %,uvedla Krček. (jw)

Přečtěte si další články

11 komentáře

leafroller 01/10/2025 - 11:20

Je zajímavé, že nězaměstnanost vystřelila přesně v době, kdy podniky začaly platit novou a absurdní televizní daň.

Georgij Capka 30/09/2025 - 14:13

Existují jenom dva druhy lidské práce: (1) Nesvobodná, nedobrovolná, nucená otrokářská práce. (2) Svobodná, dobrovolná, radostná práce..
Žijeme v kapitalistickém koloniálním režimu, kde převládá otrokářská práce, která je definovaná tím, že neexistuje spravedlivé odměňování pracujících lidí v poměru „hodnoty“ jejich vykonané práce k poměru té dosažené „výrobní hodnoty“.
To že se pracující všude tak či onak propouští z práce má vždy nějaké důvody a mělo by vždy být maximálně spravedlivé, jako to v Číně běžně provádí státní tzv. „smiřovací/zporová komise“, která obě strany přezkouší, pozve, vyslechne a spravedlivě posoudí a rozhodne jak dále co a jak.. Není to tam všeobecně považováno jako ten kapitalistický blbý soud, ale je to tam tradičně považováno a uznáváno jako normální a správný způsob, jak dvě rozporné strany dovést k oboustranné pochopitelné a přijatelné dohodě..
V poctivé a zdravé a svobodné *národní společnosti probíhá materiální rozdělování celkové roční národní výroby poctivě a čestně. To znamená pro velmi zjednodušené pochopení hlavního principu, že když teoretický národ 1000 lidí vyrobí ročně 5000 bot a 3000 košilí, které vytváří celkovou konečnou výrobní hodnotu 135000 peněz, tak by v čestné společnosti měl každý občan mít teoretický nárok na 135 peněz ročně, aby si všichni i takto mohli koupit svůj právní společenský podíl bot a košilí, což znamená pro každého 5 bot a 3 košile. Takže boty by například musely stát 15 peněz a košile 20. Tomu se říká zlatý komunismus, který si hlídá ceny a společenskou rovnováhu, kde občané takto vždy mají dostatek peněz, aby si i mohli všechno dovolit a koupit. (jako to i Čína s jejich bodovým systémem principielně provádí a vyvíjí.).
V kapitalismu se žije tak, že občané/otrocká třída jsou režimově mocensky a peněžně drženi v existenční bídě, tak aby měli jenom na jídlo a na měsíční přežití. Jinak ta celá ta roční národní výroba té pracovní otrocké třídě vůbec nijak nepatří a nemají žádné nároky. Tomu se říká hnusné kapitalistické svinstvo a vykořisťovatelská zlodějina…

kočkodan 30/09/2025 - 16:01

Je ovšem otázka, jaký by byl výkon ekonomiky, kdyby lidé dělali jen dobrovolně…

SV SLOVO VOLIČÚ 30/09/2025 - 22:54

Teda ten CAPKA je blbec.
?!
Chce pomáhat svému systému ANARCHOKAPITALISMU toho pohlavára ODS zřízením činske komise.
Prý mu to POMUZE jako sliz táhnoucí se za všemi podprdelniky systému a získá výhodu při výdeji žebracenek, když dostane za své zdejší služby od systému kopanec od do zadnice.

kočkodan 01/10/2025 - 11:21

Když už plácáte nesmysly, tak alespoň ostatním nenadávejte.

SV SLOVO VOLIČÚ 01/10/2025 - 13:32

Pokud ničemu nerozumíte KOCKODANE musíte se naučit ptát a tak si do své pušky pravdy nestrkat slepé náboje.

kočkodan 02/10/2025 - 12:20

UAHAHAHA!

quk 30/09/2025 - 12:28

Kapitalistická teorie tvrdí, že každý si za to že je nezaměstnaný může sám. Pokud tedy nezaměstnanost přichází ve vlnách jako ekonomické krize a růsty, pak to znamená, že lenost a neschopnost se také tvoří ve vlnách. Kdyby to byla pravda, byl by to velice zajímavý psychologický výzkum, který ale zatím nikdo neudělal. Ale myslím že zatím to spíše vypadá na to, že se kapitalistická teorie plete. Vysoká nezaměstnanost znamená, že systém lidi nevyužívá efektivně. Pravda ale také je, že i socialismus měl v efektivitě využívání lidí mezery. Bude zajímavé sledovat, jestli si chyby připustí dříve komunisté nebo zastánci kapitalismu.

SV SLOVO VOLIČÚ 01/10/2025 - 13:12

KOCKODANE,
pokud nemáte odvahu posoudit, kdo si koleduje o nadávky,zkuste si uvědomit,že takoví vás dovedou nejprve do digitálního otroctví digitálni ID identity a pak i CBDC a s použitím anarchokapitalismu pak až do hrobu.
Schválně teď budeme číst a rozebírat co,vám přinesou takoví cizinci Capkové,kterým se nejen vy,ale i další členové SV prozatím klanějí a nedokáží se bránit ,nemohouce hledat ani chybejici přívlastky toho anarchokapitalismu chomoutu na svém krku ,musí JEN přiznat a napsat,že ničemu nerozumí a prý ++plàcame nesmysly.++
Opak panáčku je pravdou,tak si cinkejte znova znova klíči,aby jste teprve nad hrobem rozeznal co se s vámi dělo..
Jsme tu zvědaví co budete psát,až vàs vámi chráněny systém a jeho poddupnici obere do naha a vy se ho ho za to chystáte ještě chválit.

jmm 30/09/2025 - 12:27

Katastrofa kam jsme to dopracovali!

SV SLOVO VOLIČÚ 30/09/2025 - 22:37

My ne to oni anarchokapitalisti trvajícího,systemu pobouchaného GŘ televize,který nedal na sklo PNZ jasneho. plánu na změnu systému a tak voliči dnešních Satanistu uvidí brzy všechny svaté a ne že ne,ANO !

Komentáře jsou uzavřeny.