Více než čtvrt tisíce firem z 41 zemí nejen z Evropské unie (o pětinu více než vloni) hledá při své účasti na 63. mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně způsoby, jak pomocí digitalizací výrob a všestrannou úsporností nákladových vstupů přežít krizové stavy a zůstat na trhu. Tedy za energetické soběstačnosti a udržitelného využívání zdrojů.
Generální ředitel Veletrhů Brno Tomáš Moravec připomenul, že reprezentační pavilon A výstaviště se před bezmála 95 lety stal součástí rozsáhlé výstavby národního výstaviště Čechů a Slováků. Pavilon A byl postaven za 230 dní a výstavu současné československé kultury v něm tehdy zahájil prezident republiky Tomáš Garrigue Masaryk. Výstaviště prošlo dramatickými dějinami. První mezinárodní strojírenský veletrh se v Brně konal v roce 1959, výstaviště se kvůli němu rozšiřovalo. Příští rok, k 95. výročí Veletrhů Brno, bude ústřední téma Digitální továrna rozšířeno.
Ředitelé společností, oborových svazů nebo asociací volají také po rozšíření virtuálního prostoru na veletrhu, který umožňuje kontakt návštěvníků a komunikaci na dálku on-line s výrobci, kteří nemohli na veletrh přijet osobně nebo tam poslat své produkty, jež třeba není možné v současnosti převážet či jsou příliš velké, atp. V digitálním prostoru je proto předvádějí v přímém přenosu na dálku. Není to digitální dvojče veletrhu, ale virtuální prostor veletrhu je rozšířením obsahu a dosahu české národní expozice.
Fiala: Zvládnutí inovací je otázkou přežití
Předseda české vlády Petr Fiala (ODS), který veletrh navštívil, připomenul, jak tuto akci navštěvoval od svých klukovských let. »Jsou to výjimečná setkání odborníků, vrcholových manažerů a investorů ze všech průmyslových odvětví. Je to příležitost osvojit si novinky, najít kontakty a uzavřít kontrakty i ukázat sílu české českých firem, které se nesmějí přestat rozvíjet. Proto je důležité soustředit obory na vývoj, inovace a program Průmysl 4.0. Průmyslové firmy se musí až nemilosrdně přizpůsobit nové situaci doma i ve světě, provázené krizemi všeho druhu s novými podmínkami. Nové výzvy jsou dynamičtější než v dobách klidových. Zvládnutí inovací je otázkou přežití. Firmám, které uchopí změny správně, bude vláda ČR při zavádění inovací pomáhat. Vedle dosavadních programů chystá nové nástroje v národní i unijní podobě.«
Předseda vlády se zúčastnil na veletrhu též sněmu Svazu průmyslu a dopravy ČR, kde si manažeři průmyslu i vlády vydiskutovali problémy. Premiér prošel některé expozice veletrhu, kde hledal příklady úspěšných inovací.
Síkela: Bez digitalizace si naše fungování už nedokážeme představit
Ministr průmyslu a obchodu ČR Jozef Síkela (STAN) také zapátral ve vzpomínkách z žákovských let, kdy chodil na veletrh sbírat do igelitové tašky reklamní tužky a prospekty. Vyzdvihl, že letos se podařilo navázat na úspěšné tradice strojírenských veletrhů v Brně. To přesto, že v posledních letech nebyla budoucnost výstavnictví ve světě jistá. Kvůli pandemii covidu byl loňský ročník vynechán. »Doba covidu nás mnohému naučila. Zintenzivnili jsme kontakty na dálku v on-line prostředí, což velmi zefektivnilo naši práci. Bez digitalizace si naše fungování už nedokážeme představit. Avšak k vybudování vztahu a důvěry je osobní kontakt mezi obchodními partnery prakticky nenahraditelný. Jsme nejprůmyslovější země na počet obyvatel. Proto na nás všechny důsledky současné krize velmi tvrdě dopadají. Český průmysl tvoří zhruba třetinu z národního hospodářství. Na strojírenském veletrhu hledají společnosti obchodní partnery ke svému umístění se na zahraničních trzích a k expanzi. Přicházíme s řešeními, jak firmám pomoci přes zdražování energií a surovinových vstupů do výroby. To aby udržely svoji schopnost konkurovat. Se školou podpory a služeb se návštěvníci seznamují v Národní expozici ČR. Přestavbou nových vztahů vykročil Mezinárodní strojírenský veletrh správným směrem,« uvedl Síkela.
(vž)
FOTO – Václav ŽALUD