Ministerstvo financí se chystá regulovat marže u pohonných hmot

od redakce

Ministerstvo financí poslalo do užšího připomínkového řízení návrh možné regulace cen pohonných hmot, aby byl k 1. září připraven k podpisu. V rámci svého šetření totiž opravu zjistilo nezvyklé chování na některých místech, a podá proto k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) podnět k prošetření. Šetření ministerstva jasně ukázalo, že ačkoliv prodejní ceny trvale klesají, marže naopak v červenci významně stouply.

Sledovaná marže distributorů paliv a čerpacích stanic v červenci dosáhla u Dieselu 5,4 Kč za litr a u Naturalu 95 dokonce 5,6 Kč za litr. MF proto připravilo cenovou regulaci, o jejímž zavedení rozhodne v dalších týdnech dle cenového vývoje na trhu. Z důvodu významně zvýšených červencových marží připravilo Ministerstvo financí cenovou regulaci, která stropuje maximální výši marže čerpacích stanic a maximální výši ceny u distributorů pohonných hmot. Připravená regulace se tedy týká obou kontrolovaných částí distribučního řetězce, neboť červencová data MF potvrdila výrazné navýšení marže nejen u čerpacích stanic, ale také u distributorů paliv. V současnosti MF zaslalo návrh cenové regulace České asociaci petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO) a Unii nezávislých petrolejářů, aby se mohly na případnou regulaci technicky připravit.

Ministerstvo financí také zítra podá podnět k prošetření na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) z důvodu podezření na kartelovou dohodu mezi některým sítěmi čerpacích stanic. Kontroly MF totiž v poslední době prokázaly velmi podobné nebo dokonce zcela totožné ceny paliv, jejichž výše nereflektovala významný pokles cen ropy a paliv na světovém a evropském trhu.

»Z výsledků našich kontrol ani z připravených opatření nemám radost, ale pro takto extrémní navýšení červencových marží u benzínu i nafty skutečně nemám pochopení. Rozumím argumentu kompenzování nízkých červnových marží, které byly pod průměrem loňského roku, ale rozhodně ne tímto způsobem. Považuji to za zneužití prázdninové sezóny, kdy řidiči na dálnicích jednoduše neměli jiné řešení, než drahé palivo tankovat. Na některých místech přitom byly benzín i nafta v červenci nejen nepřiměřené drahé, ale také se v mnoha případech prodávaly za stejné ceny, což rozhodně necháme prověřit,« říká ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

»Naše kontroly cen paliv a marží prodejců chápu jako transparentní krok, kterým mohou prodejci prokázat veřejnosti, že nezneužívají války na Ukrajině a paniky na světových trzích na úkor řidičů. Chápu to také jako gentlemanskou dohodu, která čtyři měsíce fungovala, a prodejci naše slovní intervence respektovali a přizpůsobovali tomu svou cenovou politiku. Nyní je ale ropa i z důvodu globálního ochlazení ekonomiky levnější než na začátku války, ale ceny pohonných hmot na to u nás dostatečně nereagují. Jsou stále vysoké a hlavně velcí prodejci zlevňují jen velmi neochotně. Ceny paliv se přitom promítají do celé ekonomiky a spolu s energiemi výrazně zvyšují inflaci,« dodává Zbyněk Stanjura.

Ministerstvo financí spustilo kontroly cen a marží pohonných hmot na celém trhu veřejných čerpacích stanic v polovině března a cenový monitoring následně v červnu rozšířilo také o marže distributorů pohonných hmot. Právě ti jsou totiž plátci spotřební daně, která u motorové nafty a benzínu klesla z rozhodnutí vlády od 1. června do 30. září 2022 o 1,5 Kč na litr. Cílem rozšířené cenové kontroly MF prodloužené nejméně do konce září je zajistit, aby snížená daň nezůstala v maržích prodejců a promítla se do cen na čerpacích stanicích pro řidiče.

(hel)

Přečtěte si další články

72 komentáře

Pre motýle .. 22/08/2022 - 09:56

Tak ao voľbách si vás kúpim všetky

Lawrow, PetJednaLenin všchno v jednom 22/08/2022 - 09:43

Tak už tam dejte nový článek, ať se mi antikomunisté, fanatičtí bojovníci proti minulosti, žijící ve skvělé přítomnost, kdy zvítězila naše pravda a naše láska, můžeme zase politicky angažovat proti vám,
Poděkovat vám nemůžeme, protože slušnost neznáme.

antikomunista je člověk,který pochopil teorii komunizmu a který zakusil praxi socializmu 22/08/2022 - 06:45

retard sv.vaclav,poetové rudý vítr+fronda a další SSoudruzi – https://www.facebook.com/100084454327204/videos/1091168441499306

lawrow 22/08/2022 - 07:32

retard sv.vaclav,poetové rudý vítr+fronda a další SSoudruzi – https://www.facebook.com/100084454327204/videos/1091168441499306 —– KDO TOMU VLÁDNE ? KDO TOMU VELÍ ? TRPASLÍK PUTLER,RUDÝ KOMISAŘ V ZELÍ !

Rudý vítr 21/08/2022 - 22:59

Pro koho Lenin žil?
Všem lidem pro štěstí.
Teď tichým spánkem spí
na Rudém náměstí.

Rudý vítr 21/08/2022 - 23:02

“Až přijdu do Moskvy,
průvod tam dohoním.
Taky se Leninu
hluboce pokloním.”

fronda 21/08/2022 - 23:03

jdou lidé v průvodu,
klaní se Leninu.
Za to, že nejvíce
miloval chudinu…

MAUSOLEUM=MYŠÍ OLEJ 22/08/2022 - 08:15

miloval chudinu,děvky a chlast,tělo mu shnilo – je to jen plast ! mozek má v lihu,skleněné oči,divím se,soudruhu,že na to skočíš …? pochybný život v rachotu petard,pochybná sláva – skončil jak retard ( syfilis je sviňa ! ! ! )

1 2 3

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.