Modernizace železnice výrazně postoupila

od redakce

Správa železnic loni investovala 37 miliard korun, což je zhruba o sedm miliard více než předloni. Firma hospodařila s dosud nejvyšším rozpočtem 60 mld. Kč a dokončila modernizaci 92 kilometrů tratí.

»Díky připraveným projektům Správa železnic velmi úspěšně čerpala finanční prostředky z fondů Evropské unie a jejich podíl na investicích mírně překročil částku 20 mld. Kč. Pro modernizaci železniční infrastruktury v České republice jsme využili 99,9 procenta všech evropských dotačních prostředků, které byly k dispozici,« uvedl generální ředitel Jiří Svoboda.

Mezi klíčové stavby patří projekty na prvním železničním koridoru, jako jsou modernizace uzlu Pardubice, rekonstrukce trati mezi Brandýsem nad Orlicí a Ústím nad Orlicí či obnova trati mezi Poříčany a Velimí. Před několika týdny začala realizace tří projektů mezi Brnem a Blanskem, kvůli kterým v tomto úseku rok nepojedou vlaky. Na trase čtvrtého železničního koridoru se díky letošní intenzivní stavební činnosti výrazně přiblížilo zprovoznění úseků mezi Voticemi a Sudoměřicemi a mezi Soběslaví a Doubím. Dokončena byla modernizace mezi pražským hlavním nádražím a Hostivaří, výrazně se pokročilo v dalších dvou stavbách na území Prahy či v jejím nejbližším okolí – rekonstrukci trati mezi Smíchovem a Radotínem i modernizace stanice Praha-Vysočany a navazujícího úseku do Mstětic.

Správa železnic v roce 2021 kompletně zrekonstruovala 73 nádražních objektů. Finanční náklady, které do stavebních a údržbových akcí vynaložila, přesáhly dvě miliardy korun. Vznikly moderní odbavovací prostory pro cestující, bezbariérové přístupy a nová technická zázemí.

Hotové jsou například budovy na nádražích Milevsko, Havířov, Hanušovice, Protivín, Strakonice, Žihle, Sušice, Kolinec, Nýrsko, Blovice, Horažďovice, Hrušovany nad Jevišovkou-Šanov, Dětřichov nad Bystřicí, Louny, Křižanov, Třebíč, Sklené nad Oslavou, Kadaň, Mnichovo Hradiště, Ivanovice na Hané, Ostrov nad Ohří, Kunčice pod Ondřejníkem, Holice, Šumperk, Kroměříž, Lhotka nad Bečvou, Litvínov, Krnov-Cvilín nebo Skrochovice.

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.