Nový úřad pro Piráty

od redakce

S přípravou vzniku Digitální a informační agentury (DIA) nechce místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) čekat na konečné schválení zákona, který to umožní.

Už dříve začne fungovat pověřenec, který bude mít na starost nezbytné úkony, řekl Bartoš v rozhovoru s ČTK. Upozornil, že DIA měla být zavedena už v minulém volebním období, ale do vzniku zasáhla pandemie koronaviru.

DIA má být ústředním orgánem státní správy. Poslanci 8. září v prvním kole podpořili její vytvoření, a to navzdory opoziční kritice. Bartoš tvrdí, že námitky často plynuly z toho, že si poslanci přečetli původní verzi návrhu, nikoliv tu, kde byly vypořádány připomínky. Předlohou se nyní zabývají sněmovní výbory pro veřejnou správu a ústavně-právní. Dostaly na to 30 dní místo obvyklých 60, jak navrhl Bartoš.

Agentura má vzniknout k 1. lednu příštího roku, reálně zahájit činnost by měla až od začátku dubna. »Budu upřímný, pokud se to nezasekne ve Sněmovně, věřím, že termíny stihneme,« uvedl Bartoš. Doplnil, že ale ještě předtím zahájí činnost pověřenec, který bude pravděpodobně z ministerstva vnitra a bude podepisovat smlouvy nebo řešit převody majetku. Tím bude podle něj zajištěno, že pokud by se termíny mírně posunuly, zásadně to celému projektu neuškodí. »Moje největší rozčarování při vstupu do exekutivy bylo to, že ministerstva pracují jaksi lineárně, tedy dokud není zákon, všechna práce stojí,« podivil se Bartoš tomu, že státní správa se řídí zákony.

Návrh zákona je podle Bartoše připraven dobře, pracovalo na něm zhruba 80 lidí přes sedm měsíců. »Je to velmi důležitý projekt pro českou digitalizaci. Všechny úspěšné státy, které šly touto cestou, to měly na nepolitické úrovni,« uvedl. Obdobně podle něj funguje Národní agentura pro komunikační a informační technologie, u které nadresortnost také nikdo nerozporuje. Už nyní je podle Bartoše jasné, že DIA bude mít pod sebou základní registry a bude se starat o jejich rozvoj. »Teď se mi podařilo vyjednat dlouho opomíjený rozpočet na centrální registry – srdce české digitalizace. O ty věci se musí pečovat a rozvíjet je. Bez toho se může stát, že při spuštění určitého formuláře to systém nezvládne,« řekl.

Vytvoření DIA si vyžádá 168 nových pracovních pozic. Roční náklady na ně a další výdaje jako služby, konzultace či programové vybavení by měly činit 300 milionů korun. Národní plán obnovy by podle materiálu měl zajistit 140 milionů korun ročně, zbytek by připadl na státní rozpočet. Vzhledem k předpokládaným úsporám se prý očekává návrat investice do 18 až 24 měsíců.

(red)

Přečtěte si další články

19 komentáře

Rudý vítr 26/09/2022 - 10:25

Ať žije KSČM ❤️

ANNA z KSH 27/09/2022 - 02:41

Rudý větřiku,
Nevim nevim,smrdi tu přes sklo sira!
Podle toho bych spiše usuzovala,že jste piratisko,neboli zly satanista dejte tu fotku nohy ja si myslim,že tak bude odhaleno,že tam mate kopyto!
No ne?

Rudý vítr 26/09/2022 - 10:24

Blbecku

fronda 25/09/2022 - 14:48

Po filipovském sešupu náprava nějakou dobu trvá.

fronda 25/09/2022 - 14:46

Kdepak, je to důsledek neuplatňování marxisticko-leninských myšlenek.

fronda 25/09/2022 - 14:45

Je to důsledek předchozích 16 let nicnedělání pod Filipem. Zase to bude lepší.

fronda 25/09/2022 - 14:18

Vzpomeňme povstání ve Vendée. Brutální masakry. Znamená to, že je špatná Republika francouzská, že je špatná volnost-rovnost-bratrství?

Navíc, v obou případech nesou vinu zahraniční interventi. Tedy zejména Anglie. Tato Anglie stejně brutálně potlačovala povstání podmaněných národů, v Indii, v Irsku. Hladomory v těchto zemích byly běžné. A to vše bez války, bez cizího vměšování, šlo o normální “obchod”.

fronda 24/09/2022 - 20:31

Jo.

fronda 24/09/2022 - 20:31

Podivná práce vedení KSČM. Ani my u nás jsme neměli koho volit.

fronda 24/09/2022 - 21:27

?

Táhněte ! Čím dříve tím lépe. Ani hlas pětikoalici ! 24/09/2022 - 10:03

Táhněte ! Čím dříve tím lépe. Ani hlas pětikoalici !

Táhněte ! Čím dříve tím lépe. Ani hlas pětikoalici !

Táhněte ! Čím dříve tím lépe. Ani hlas pětikoalici !

Táhněte ! Čím dříve tím lépe. Ani hlas pětikoalici !

Táhněte ! Čím dříve tím lépe. Ani hlas pětikoalici !

Manka 24/09/2022 - 08:02

My budeme volit KSČM až dneska, aby se s volebními listy nemohlo přes noc čachrovat.

fronda 23/09/2022 - 21:28

V jednom nejmenovaném městě si dovolila ředitelka jedné nejmenované střední školy kandidovat za komunisty. A jak to dopadlo? Okamžitě ji sesadili. Pěkná demokracie.

Rudý vítr 23/09/2022 - 16:48

Už mám odvoleno volil jsem slušné, poctivé a pracovité lidí z KSČM.Cest práci soudruzi ❤️

ANNA z KSH 23/09/2022 - 15:35

Pane Rudy větře

Pokud jsou tito lidé ,včetne vas seznameni s Programem potřeb voličů a jeho opravdovi podporovatele pak nestoji nic v cestě k vÿsledeku tj dostat se do Psrlamentu a vy a dalši voliči kteři snad poprve v historii dokaži naformulovat se strany voličů sve potřeby jste jste na spravné adrese !
Prvni bod tohoto programu je změna režimu na takovy ktery by nekradl dvě třetiny platů a nechtěl by mučit sve voliče zimou a sprostym ničenim jejich hodnot a uspor inflaci a brzy nakredencovanym ŠWABISMEM!
Četl jste vy a ostatni o tom, vite co to ma byt?
Jmenuje se to Velky reset a mnozi tvrdi,že je to novy Mein Kampf!
Dokazal by jste nejen vy ,ale i oststni poctivi voliči a autoři zdejšich lidových komentů do diskuze napsat, co to pro občany v roli zubožovanych domorodců bude znamenat pro ně a jejich rodiny?

Rudý vítr 23/09/2022 - 14:51

Já volím slušné, poctivé a pracovité lidí z KSČM ❤️❤️❤️

Manka 24/09/2022 - 08:05

Ubohej dvojníku píš si sám za sebe a dej si pozor, aby ses tím krmením nestal brzy sám.

ANNA z KSH 23/09/2022 - 14:13

Ti kteři budou volit Piraty,kteři maji zločin už ve svem nazvu si budou de fakto okolo krku sami pomalu salamovou metodou utahovat smyčku digitaniho koncentraku nyni už s nazvem DIA, kde budou instalovani i skutečni dozorci doposud zakeřně ve skrytu vedouci protizakonnou cenzuru a likvidaci svobody slova jsko důsledek absence jakekoli solidarity Solidarniho statu!

Tak se do už i misto nechutne cenzury dostanete i do basy a tam bude prostor,kde si můžete psat a křičet marně co chcete nebot to bude ten parlamentem už odsouhlašeny Policejni stat a pozďěji vas pry jako demokracii čumilů strči do trouby,kde se bude misto plynu použivat jako teplo dva svetry a půjdete jako jejich voliči polomrtvi na vidličku!
Tak co myslite ,žaae je to pravda nebo ne?

ANNA z KSH 23/09/2022 - 14:06

Ti kteři budou volit Piraty,kteři maji zločin už ve svem nazvu si budou de fakto okolo krku pomalu salamovou metodou utahovat smyčku digitaniho koncentraku nyni už s nazvem DIA kde budou instalovani skutečni dozorci!

Tak se do už nechutne cenzury dostanete do basy a tam bude prostor,kde si můžete psat a křičet marně co chcete a pozďěji vas pry jako demokracii čumilů strči do trouby a půjdete jsko jejich voliči ns vidličku!
Tak co myslite ,žaae je to pravda nebo ne?

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.