O zemní plyn prý bude menší zájem

od redakce

Vysoké ceny a obavy o dodávky kvůli válce na Ukrajině zpomalí v příštích letech růst poptávky po zemním plynu. Celosvětová poptávka v letech 2021 až 2025 se tak zvýší o 140 miliard metrů krychlových.

To je méně než polovina dříve předpokládaného růstu a méně než růst v roce 2021, který činil 170 miliard metrů krychlových. Vyplývá to z aktualizované prognózy, kterou zveřejnila Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Revizi výhledu způsobilo převážně očekávání pomalejšího ekonomického růstu, méně pak to, že odběratelé budou přecházet od plynu k uhlí, ropě nebo obnovitelným zdrojům energie. Spalování plynu vypouští méně oxidu uhličitého než jiná fosilní paliva. Při jeho těžbě se ale uvolňuje metan, který také údajně významně přispívá ke změnám klimatu.

Snahy zemí Evropské unie odpojit se od ruského plynu sníží vývoz z Ruska do EU prostřednictvím plynovodů o 55 až 75 procent, odhadla IEA. Současně nákupy zkapalněného zemního plynu (LNG) v zemích EU způsobily odklon dodávek určených pro jiné regiony, jako je například Asie. Ta by se do roku 2025 měla podílet na růstu poptávky zhruba z poloviny. »Vidíme teď nevyhnutelný růst cen, protože země po celém světě bojují o dodávky LNG. Nejudržitelnější odpovědí na současnou globální energetickou krizí je ale vyšší snaha o účinnější využívání energie a zrychlení přechodu na čistou energii,« tvrdí ředitel IEA pro energetické trhy Keisuke Sadamori.

Kapacita produkce plynu je podle IEA částečně omezena minulým propadem investic do plynárenské infrastruktury a zpožděním výstavby v souvislosti s pandemií. Nedávné nové investice pravděpodobně ovlivní dodávky plynu až po roce 2025.

(red)

Přečtěte si další články

10 komentáře

signál 09/07/2022 - 10:11
Nab 08/07/2022 - 21:04

POLOČAS ROKU HRŮZY
„Režie konce sociálního smíru směřuje do září, kdy by měly nastoupit děti do škol,“ . „K statisícům Ukrajinců, které tady někdo musí zaměstnat a ubytovat, jejch děti vzdělávat a léčit zdarma, přijde další vlna zdravotních omezení a nutnosti očkování, daná rozmachem další vlny epidemie covidu. Bude provázena extrémním odporem k omezení kohokoliv a čehokoliv. A tudíž bude explozivní. Do toho přijde vyprázdněná kapsa po dovolené a stoupající inflace,“ dodal. Vyzvedl důvody, proč vláda nemůže nařídit ČEZu nižší ceny
. Poznamenal, že pokud bude válka, bude až polovina Česka závislá na produktech Agrofertu, protože jediný Babiš se dle něj stará o potravinovou soběstačnost.

Nab 08/07/2022 - 21:01

Otázka zní stále naléhavěji: Co bude po 11. červenci? V ono nenápadné datum má začít ohlášená odstávka plynovodu Nord Stream 1, kterým teče většina ruského plynu do Evropy. Důvodem je pravidelná údržba, ale z Německa zaznívá obava, že kohoutky zůstanou zavřené i po jejím skončení. Není-li taková obava lichá, je na cestě katastrofa.
Nejvyspělejší evropská ekonomika, Německo už teď vykázalo schodek zahraničního obchodu, zatímco předtím se topilo tři desetiletí v obchodním přebytku, jehož rozsah až ohrožoval makroekonomickou stabilitu partnerů. Avšak zatím Němce tlačila jen inflace, nedostatek čipů, válka a pandemická uzávěra v Číně. K tomu by se tedy přidal nedostatek suroviny, kterou automobilky, cementárny, chemičky nebo sklárny nedokážou ničím nahradit. Německá vláda už mluví o přídělovém hospodářství, ale těžko se přiděluje něco, co není. Uklidnit nás může jen to, že když spustí krize, která zastaví půl průmyslu, cena plynu klesne. Ropa už klesá pod 100 dolarů za barel s vyhlídkou na pokles poptávky.

Gejza 08/07/2022 - 22:06

NS-1 jede na snížený výkon, protože jedna z hnacích turbín je v Kanadě na servisu a ta ji v rámci sankcí odmítá vydat. Německo proto jedná s Kanadou o vydání turbíny a vypadá to, že by snad mělo dojít k dohodě. Takže pokud bude vrácena, nainstaluje se a vše je v pořádku. Pokud vrácena nebude, je to problém a kapacitu plynovodu nelze naplno využít. Ale je tu ještě NS-2, natlakovaný a připravený k okamžitému spuštění. Takže je to jen o tom, jestli Evropa plyn skutečně chce a nebo nechce.

jmm 08/07/2022 - 19:02

Ha ha ha o jakoukoliv přírodní surovinu bede enormní zájem- i o písek.
Ještě,že je Polabí písčité….

Laco 08/07/2022 - 15:54

Ale na druhou stranu se zvýší zájem o svetry a rozmrazovače. Žádný strach, kšefty se budou točit dál.

KK 08/07/2022 - 13:01

S výjimkou dlouhodobě nemocného poslance má předseda hnutí ANO Andrej Babiš nejnižší docházku na hlasování v Poslanecké sněmovně. Jak zjistil Deník N, bývalý premiér se zúčastnil necelých 24 procent ze všech hlasování v tomto volebním období. Jeho ignorace sněmovní práce je sice bezprecedentní, podle politologa mu ale mezi vlastními voliči neškodí.

Expremiér z hnutí ANO je svým odtažitým vztahem k Parlamentu, který označuje za žvanírnu, znám dlouhodobě. Své pověsti člověka, který není sněmovní práci zrovna nakloněn, plně dostává i v aktuálním volebním období.

Deník N z dat o účasti na hlasování v dolní komoře zjistil, že bývalý předseda vlády se zúčastnil pouze 23,5 procenta všech hlasování, která poslanci v tomto volebním období absolvovali. S výjimkou poslance Milana Wenzla (ANO), který se jednání dlouhodobě neúčastní z vážných zdravotních důvodů, si Babiš vede suverénně nejhůře.

[ TIP: Souhrn dne podle redaktorů Deníku N do vašeho e-mailu. Odebírejte Pointu N s výběrem nejdůležitějších událostí dne a s odkazy na zajímavé texty. ]
Sám Babiš na dotaz Deníku N, že má nejnižší účast v hlasování a zdali plánuje na jednání chodit častěji, nereagoval. V rozhovoru pro sobotní Právo nicméně řekl, že svou poslaneckou práci dělá poctivě. Podle něj je úkolem poslance chodit mezi lidi a vnímat, co říkají.

„Jsem jeden z mála, který pravidelně chodí do kanceláře poslance. Já ji mám v Roudnici nad Labem a po volbách mi tam chodilo denně 50 až 60 lidí a teď chodím mezi lidi. V pondělí byl poslanecký den a byl jsem na výjezdu, takže chodím mezi lidi a to považuji za svoji práci,“ řekl.

Přečtěte si také
„Lže a ještě by měl bejt v práci!“ Co Babiš slibuje lidem na své tour po Česku, zatímco ve sněmovní lavici chybí
Právě výjezdy do regionů, které jsou vnímány jako další součást kontinuální Babišovy kampaně směřující k prezidentským volbám, zaměstnávají předsedu hnutí ANO v posledních zhruba dvou měsících. Expremiér ve svém obytném voze postupně obráží jednotlivé regiony, ve kterých s voliči komunikuje napřímo.

Babišův program se však podle Vladimíra Vořechovského z tiskového oddělení hnutí ANO plánuje i ve vztahu k jednání Sněmovny.

„Hodně často tady lidé říkají, že má být ve Sněmovně. Ano, tolik tam nehlasuje, nemá ta čísla tak vysoká, a když byla třeba mimořádná schůze k nouzovému stavu, už jsme byli na cestě, to jsme se nevraceli. Ale jinak na týdny, kdy Sněmovna zasedá, výjezdy neplánujeme,“ vysvětlil Vořechovský Deníku N na výjezdu po Karlovarsku.

Přišel a zase odešel
I dříve ale Babiš sněmovní práci spíše odsouval na druhou kolej. Jeho setkávání s voliči v poslanecké kanceláři probíhalo tradičně v pondělí, kdy je na takzvané poslanecké dny vyhrazen čas. V tento den se obvykle v dolní komoře nehlasuje.

Jistá odtažitost přístupu šéfa ANO k jednání Sněmovny byla k vidění i ve čtvrtek, kdy se Sněmovna sešla mimo jiné k mimořádné schůzi kvůli aktuální korupční kauze v pražském dopravním podniku. Babiš se sice jednání zúčastnil a pronesl kritický projev vůči hnutí STAN a vládě Petra Fialy (ODS), ani na jedné ze dvou schůzí ale nehlasoval.

„Svolali jsme tuhle schůzi, protože si zkrátka myslíme, že není možné, aby byl ve vládě organizovaný zločin,“ řekl hned v úvodu mimořádné schůze Babiš. Ve své řeči zkritizoval nejrůznější kauzy hnutí STAN, zaměřil se ale také na další z jeho pohledu chybné kroky vlády nebo domnělé přešlapy médií. Pozadu nezůstali ani jeho straničtí kolegové Alena Schillerová a Karel Havlíček a prostoru ke kritice Starostů i celého kabinetu využilo také hnutí SPD.

Kromě diskuse o hnutí STAN poslanci schvalovali během čtvrtka například zákon o evidenci skutečných majitelů.

Co na to voliči
Mimochodem –⁠ Babiš se v již zmíněném rozhovoru pro Právo hájil tím, že do dolní komory na hlasování dochází podle pokynů předsedkyně poslaneckého klubu ANO Schillerové. Rovněž uvedl, že do Sněmovny „často nechodí ministři koalice“. Podle politologa Petra Justa z Metropolitní univerzity jde však o absurdní interpretaci.

„Poslanec má svůj mandát vykonávat plnohodnotně. Nejen na základě toho, jestli jej předsedkyně jeho vlastního klubu zavolá, aby přišel laskavě hlasovat,“ komentuje to pro Deník N.

Babiš tímto svým dlouhodobým nastavením neporušuje žádná formální pravidla, neexistuje totiž žádná předepsaná náplň práce poslance.

Omluvené absence na jednání Sněmovny jsou prakticky nepostižitelné, stejně jako ignorování sněmovních výborů. Mimochodem – Babiš coby poslanec není členem ani jednoho. Je tak věcí voličů, zda jej za tento postup budou v budoucnu ve volbách sankcionovat.

Přečtěte si také
Experti: Babiš se na náměstích stylizuje do řadového důchodce, na Instagramu do náctiletého influencera
Vědomé ignorování práce ve sněmovních výborech je ale podle politologa Justa problematické. „Je to podceňovaný problém. Zákon nikde neříká, že poslanec musí být povinně ve výboru. Stejně tak není postihnutelná omluvená neúčast na jednáních,“ myslí si.

„Ale právě práce ve výborech je jádrem legislativního procesu. Tady se formulují poslanecké návrhy, probíhá největší diskuse o věcných politických aspektech a dopadech zákonů,“ vysvětluje politolog.

Vedle expremiéra mají z poslanců nejnižší účast jeho dva spolustraníci, Milan Feranec a David Kasal, přesto se oba jmenovaní zúčastnili dvakrát více hlasování než Babiš. Zástupci ANO ale patří i mezi poslance, kteří mají nejpilnější docházku. Premiantství není dáno stranickou knížkou, na čele žebříčku se nachází poslanci všech hnutí a stran.

Poslanec Feranec na dotaz Deníku N uvedl, že důvodem jeho absence je nemoc. „V lednu až březnu jsem z tohoto důvodu chyběl, teď už na jednání chodím. S výjimkou dnů, kdy musím do nemocnice na zákrok. Co s tím udělám? Doufám, že se brzo vyléčím,“ napsal.

Zásadní pro expremiéra a potenciálního aspiranta na prezidentskou funkci je, že jej jeho fungování coby poslance nepoškozuje u vlastních voličů. Babiš se totiž takto chová jako poslanec dlouhodobě. V minulosti proslul svými výroky na adresu obou komor českého Parlamentu.

Babišovy nynější aktivity v regionech podle Justa ocení jeho vlastní podporovatelé, pro které není sněmovní absentérství problém. „Babišovi voliči neřeší, jestli je, nebo není ve Sněmovně. Pro ně je podstatné, že jezdí mezi lidi, že se o ně zajímá a působí, že mu jsou blízké jejich problémy,“ říká Just.

Poslanci jsou podle politologa voleni zejména proto, aby zastupovali zájmy voličů v nejvyšším zákonodárném sboru. „Voliči Andreje Babiše ale kladou důraz na něco jiného,“ dodává.

Docházka Andreje Babiše na hlasování ve Sněmovně je nejhorší mezi všemi poslanci s výjimkou jednoho dlouhodobě nemocného zákonodárce.
Babiš se zúčastnil jen necelé čtvrtiny hlasování, výrazně častěji jsou ve Sněmovně i členové vlády.
Expremiérovi jeho absentérství podle politologa ale mezi voliči neškodí, naopak si cení toho, že za nimi jezdí do regionů.
Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Jednání Sněmovny
Mnohahodinovým obstrukcím, které teď opozice ve sněmovně předvádí, se v podstatě nedá vyhnout. Ale čelit ano
Josef Mlejnek jr.
Živě: Poslanci debatují o platbách za státní zaměstnance, noční jednání se dnes konat nebude
Domácí redakce
Volby prezidenta ČR
Experti: Babiš se na náměstích stylizuje do řadového důchodce, na Instagramu do náctiletého influencera
Barbora Loudová
„Lže a ještě by měl bejt v práci!“ Co Babiš slibuje lidem na své tour po Česku, zatímco ve sněmovní lavici chybí
Barbora Loudová
Česko
Vláda kvůli předsednictví na poslední chvíli sháněla letadlo. Politiky bude nakonec vozit půjčené
Michal Tomeš
Radní: Do pražských škol bude jezdit čím dál víc Středočechů, některé by mohly být jen pro místní
Jana Ustohalová
Někdo z toho dělá napoleonské války, je to strašně směšné, říká Peksa k hlasování o jádru a plynu
Jan Moláček
Brali vyjádření Babiše mladšího jako fakta, shrnuje výzkumnice problematický postup novinářů
Prokop Vodrážka
V tomto okamžiku nejčtenější
Vláda kvůli předsednictví na poslední chvíli sháněla letadlo. Politiky bude nakonec vozit půjčené
„Lže a ještě by měl bejt v práci!“ Co Babiš slibuje lidem na své tour po Česku, zatímco ve sněmovní lavici chybí
Ruská auta jako součást kolektivního komplexu. V čem Rusové jezdit chtějí a v čem jezdit budou
„Vše, co jsem chtěl, už jsem sdělil. Páčko!“ vzkazuje spisovatel Pavel Kohout
Odešel bolestí stíhaný milovník krásného Japonska. Šinzó Abe se uklonil na rozloučenou
Vývoj bojů: Co je třeba udělat, aby Rusko prohrálo a Ukrajina vyhrála
„Řekl mi: Nechoď tam, mohlo by to vyvolávat otázky.“ Středulův šéf kampaně se má odstřihnout od Hradu
Psychoterapeut, který vstal z pohodlné pohovky a vymyslel místa, kde se ďáblovi dá říct ne
10 tipů, kam v létě s dětmi za uměním i dobrodružstvím (bez psychického zničení rodičů)
Proč chtějí muži elektroauta až teď? Jak souvisí vynálezy s genderem a proč by nás to mělo zajímat
Blázinec o velikosti státu, který řídí šílený primář
Žádný problém není „moc malý“, říká šéfka Nevypusť duši. Sama zažila temná období
Studio N: Odcházení Borise Johnsona. Co se to děje ve Velké Británii?
Přehledně: Jak teď mohou lidé v Česku pomáhat Ukrajině a proč na tom záleží
V Rusku vězněná americká basketbalistka přiznala vinu. Je to součást strategie, jak se dostat domů

Nejčastější otázky
O nás
Kontakt
Redakce
Klub N
Aplikace
Tištěné noviny
Archiv vydání
Inzerce
Vlastníci
Redakční rada
Etický kodex
VOP
Ochrana osobních údajů
Volná místa
Ke stažení
Facebook
Twitter
RSS
Spolupracujeme s Dennikn.sk
Nastavení cookie
Zpět nahoru
Copyright © N Media a.s.

ZAVŘÍT ×
Výjimečná příležitost:

Josef 08/07/2022 - 11:33

Zlatý socialismus. Žádní lidé pod mosty,žádní exekutoři. Levné bydlení.

JB 07/07/2022 - 18:45

Kapitalismus a kapitalisté ve své vynalézavosti jak okrást obyvatele vymysleli klasický způsob jejich okradení – uměle vyvolanou krizi. Účelem uměle vyvolané krize je vykrást kapsy a bankovní účty obyvatel a zaplatit tím astronomické dluhy, které kapitalisti nasekali svým nezřízeným utrácením na svou nadstandardní životní úroveň. Kapitalisti jinak hospodařit neumějí, než zadlužováním a následným kradením v kapsách poctivě pracujících obyvatel. Jediný způsob jak tomuto kapitalistickému parazitování a kradení zabránit je vypráskat tyto zloděje ze života společnosti. Kapitalisté doposud jen svádějí krizi na minulý socialismus, kterého se kapitalisti bojí jako potkan želez. Je čas začít – generální stávku a vypráskání kapitalistických zlodějů a parazitů.

Reply
NAPSAT KOMENTÁŘ
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Komentář *

Jméno *

E-mail *

Webová stránka

Uložit do prohlížeče jméno, e-mail a webovou stránku pro budoucí komentáře.

Copyright 2016, All Rights Reserved
Magazine Blog News WordPress Theme

Kapitalismus a kapitalisté ve své vynalézavosti jak okrást obyvatele vymysleli klasický způsob jejich okradení – uměle vyvolanou krizi. Účelem uměle vyvolané krize je vykrást kapsy a bankovní účty obyvatel a zaplatit tím astronomické dluhy, které kapitalisti nasekali svým nezřízeným utrácením na svou nadstandardní životní úroveň. Kapitalisti jinak hospodařit neumějí, než zadlužováním a následným kradením v kapsách poctivě pracujících obyvatel. Jediný způsob jak tomuto kapitalistickému parazitování a kradení zabránit je vypráskat tyto zloděje ze života společnosti. Kapitalisté doposud jen svádějí krizi na minulý socialismus, kterého se kapitalisti bojí jako potkan želez. Je čas začít – generální stávku a vypráskání kapitalistických zlodějů a parazitů.

Reply
NAPSAT KOMENTÁŘ
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Komentář *

Jméno *

E-mail *

Webová stránka

Uložit do prohlížeče jméno, e-mail a webovou stránku pro budoucí komentáře.

Copyright 2016, All Rights Reserved
Magazine Blog News WordPress Theme

Kapitalismus a kapitalisté ve své vynalézavosti jak okrást obyvatele vymysleli klasický způsob jejich okradení – uměle vyvolanou krizi. Účelem uměle vyvolané krize je vykrást kapsy a bankovní účty obyvatel a zaplatit tím astronomické dluhy, které kapitalisti nasekali svým nezřízeným utrácením na svou nadstandardní životní úroveň. Kapitalisti jinak hospodařit neumějí, než zadlužováním a následným kradením v kapsách poctivě pracujících obyvatel. Jediný způsob jak tomuto kapitalistickému parazitování a kradení zabránit je vypráskat tyto zloděje ze života společnosti. Kapitalisté doposud jen svádějí krizi na minulý socialismus, kterého se kapitalisti bojí jako potkan želez. Je čas začít – generální stávku a vypráskání kapitalistických zlodějů a parazitů.

Reply
NAPSAT KOMENTÁŘ
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Komentář *

Jméno *

E-mail *

Webová stránka

Uložit do prohlížeče jméno, e-mail a webovou stránku pro budoucí komentáře.

Copyright 2016, All Rights Reserved
Magazine Blog News WordPress Theme

jmarek3 07/07/2022 - 14:18

Kapitalismus a kapitalisté ve své vynalézavosti jak okrást obyvatele vymysleli klasický způsob jejich okradení – uměle vyvolanou krizi. Účelem uměle vyvolané krize je vykrást kapsy a bankovní účty obyvatel a zaplatit tím astronomické dluhy, které kapitalisti nasekali svým nezřízeným utrácením na svou nadstandardní životní úroveň. Kapitalisti jinak hospodařit neumějí, než zadlužováním a následným kradením v kapsách poctivě pracujících obyvatel. Jediný způsob jak tomuto kapitalistickému parazitování a kradení zabránit je vypráskat tyto zloděje ze života společnosti. Kapitalisté doposud jen svádějí krizi na minulý socialismus, kterého se kapitalisti bojí jako potkan želez. Je čas začít – generální stávku a vypráskání kapitalistických zlodějů a parazitů.

Reply
NAPSAT KOMENTÁŘ
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Komentář *

Jméno *

E-mail *

Webová stránka

Uložit do prohlížeče jméno, e-mail a webovou stránku pro budoucí komentáře.

Copyright 2016, All Rights Reserved
Magazine Blog News WordPress Theme

Kapitalismus a kapitalisté ve své vynalézavosti jak okrást obyvatele vymysleli klasický způsob jejich okradení – uměle vyvolanou krizi. Účelem uměle vyvolané krize je vykrást kapsy a bankovní účty obyvatel a zaplatit tím astronomické dluhy, které kapitalisti nasekali svým nezřízeným utrácením na svou nadstandardní životní úroveň. Kapitalisti jinak hospodařit neumějí, než zadlužováním a následným kradením v kapsách poctivě pracujících obyvatel. Jediný způsob jak tomuto kapitalistickému parazitování a kradení zabránit je vypráskat tyto zloděje ze života společnosti. Kapitalisté doposud jen svádějí krizi na minulý socialismus, kterého se kapitalisti bojí jako potkan želez. Je čas začít – generální stávku a vypráskání kapitalistických zlodějů a parazitů.

Reply
NAPSAT KOMENTÁŘ
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Komentář *

Jméno *

E-mail *

Webová stránka

Uložit do prohlížeče jméno, e-mail a webovou stránku pro budoucí komentáře.

Copyright 2016, All Rights Reserved
Magazine Blog News WordPress Theme

Kapitalismus a kapitalisté ve své vynalézavosti jak okrást obyvatele vymysleli klasický způsob jejich okradení – uměle vyvolanou krizi. Účelem uměle vyvolané krize je vykrást kapsy a bankovní účty obyvatel a zaplatit tím astronomické dluhy, které kapitalisti nasekali svým nezřízeným utrácením na svou nadstandardní životní úroveň. Kapitalisti jinak hospodařit neumějí, než zadlužováním a následným kradením v kapsách poctivě pracujících obyvatel. Jediný způsob jak tomuto kapitalistickému parazitování a kradení zabránit je vypráskat tyto zloděje ze života společnosti. Kapitalisté doposud jen svádějí krizi na minulý socialismus, kterého se kapitalisti bojí jako potkan želez. Je čas začít – generální stávku a vypráskání kapitalistických zlodějů a parazitů.

Reply
NAPSAT KOMENTÁŘ
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Komentář *

Jméno *

E-mail *

Webová stránka

Uložit do prohlížeče jméno, e-mail a webovou stránku pro budoucí komentáře.

Copyright 2016, All Rights Reserved
Magazine Blog News WordPress Theme

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.