Obnovují rybník v Hustopečích

od redakce

Pracovníci podniku Povodí Moravy končí obnovu Předního rybníka v Hustopečích na Břeclavsku. Obnovují funkce nádrže, kterými jsou zejména zadržování vody v krajině a převádění povodňových průtoků. Jednoroční rekonstrukce skončí v listopadu.

Vloni v září vodohospodáři pozvolna vypustili vodu z nádrže tak, aby proschly dnové usazeniny. Následovala těžba části naplavených nánosů. »V rybníku jsme naměřili sedimenty o mocnosti až 1,6 metru. Z nádrže jsme vyvezli 2400 kubíků sedimentů. Jejich těžba byla od paty hráze do vzdálenosti přibližně 30 metrů od ní,« popsal obnovu retenční schopnosti Předního rybníka generální ředitel s. p. Povodí Moravy Václav Gargulák.

Na jaře zahájilo Povodí práce na funkčních objektech. Vodohospodáři rozebrali část hráze, odstranili výpustné zařízení a zahájili kompletní rekonstrukci bezpečnostního přelivu. »V současnosti doděláváme práce na bezpečnostním přelivu i na výpustném zařízení, dále na odpadním korytě a dosypání hráze,« řekl Gargulák.

Obnova nádrže byla naplánována na 14 měsíců do listopadu 2022. Pak začnou vodohospodáři rybník napouštět. Klíčový faktor je hydrologická situace, neboť řada pramenů na jižní Moravě v létě vyschla. »V minulých letech před rekonstrukcí výrazně poklesla kvůli dlouhotrvajícímu suchu hladina v Předním rybníku. Zejména kvůli malé vydatnosti vodního toku Štinkovka. Vloni nastalo díky příznivější hydrologické situaci částečné napuštění Předního rybníka. Tato skutečnost dokládá náš původní předpoklad, že stav hladiny nádrže bude od počátku plnění záviset výhradně na hydrologické situaci a vydatnosti Štinkovky,« vysvětlil Gargulák.

Rekonstrukce si vyžádá 14,9 milionu Kč. Na obnově nádrže se podílí také město Hustopeče, které státnímu podniku Povodí Moravy darovalo pozemky dotčené stavbou. Přední rybník v Hustopečích převzalo Povodí Moravy, s. p., do své správy společně se Zadním rybníkem po zrušení Zemědělské vodohospodářské správy v roce 2011 ve značně zanedbaném stavu. Funkční objekty Předního rybníku byly již v té době v nevyhovujícím stavu a retenční schopnost rybníku byla zmenšena nánosy. Zadní rybník Povodí Moravy opravilo v letech 2013 a 2016, kdy se uskutečnila nejdříve oprava levé části opevnění a zatěsnění hráze, pak oprava pravé části opevnění hráze. Po dokončení opravy Zadního rybníku začaly přípravy rekonstrukce Předního rybníku. Ten byl postaven a uveden do provozu v letech 1952-1953. Zásobní prostor nádrže má 111 400 m3.

(vž)

Přečtěte si další články

6 komentáře

rozcileny zakaznik 12/10/2022 - 22:42

Chceme něco o Putinovi, a s fotkou!

Eva L 12/10/2022 - 14:05

Větší ovoce nakrájíme na kostičky (i oloupaný citron) a vložíme do pekáče. Přidáme všechno ostatní drobné ovoce, posypeme cukrem.
Nakonec přidáme všechno koření a dobře promícháme. Pečeme v předem vyhřáté troubě na 180-200 °C po dobu přibližně 30 minut. Během pečení směs asi dvakrát promícháme.
Hned po upečení přidáme rum a rychle promícháme. Naplníme do skleniček, zavíčkujeme a otočíme dnem vzhůru jako marmeládu.

Lojza 12/10/2022 - 17:30

Hotovo😉

Rudý vítr 12/10/2022 - 14:00

Včera jsem byl úplně zasranej až po uši, ale dneska to dám.

V Rusku, tam je dobře braši:
Tam si vaří s medem kaši.
Město řídí dělníci, chalupníci vesnici.
Car už přišel o svůj stolec.
Kněze zahnal komsomolec
a do školy všude vnik
malý žáček – průkopník.

svaty_Vaclav 13/10/2022 - 15:52

Nesledujte @neCT24

Já jsem magor, co si myslí, že v Kremlu vládnou komunisté. I když Putin je čekista Nr. 1️⃣

…………………

VIDEO: Bezpečnostní služba Krymského mostu zachytila na kameře explozi, která přišla z vodní hladiny a nikoliv z kamionu! Kyjev se ale k útoku nepřiznal a dokonce tvrdí, že si Rusové most poškodili sami! Uniklé video z kamery pod mostem zachytilo kýlovou vlnu hladinového dronu! Na videu je snímek první milisekundy exploze, který dokazuje, že zášleh exploze nevyšel z kamionu!

………. Sláma Ukravína ! ……….

Nesledujte @neCT24

Eva L 12/10/2022 - 13:19

Chásko, co takhle pečený čaj?

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.