Oděvní průmysl je u nás až na chvostu

od redakce

Tržby v textilním a oděvním průmyslu v České republice loni stouply meziročně o 5,7 procenta na 53,5 miliardy korun. Růst táhly textilky, zatímco oděvním firmám tržby klesly.

Vyplývá to z údajů Asociace textilního-oděvního-kožedělného průmyslu (ATOK).

Tržby v textilním průmyslu loni vzrostly meziročně o 8,1 %, naopak v oděvnictví o 5,5 % klesly. »Na snížení tržeb se významnou měrou podílely dopady související s rozšířením koronavirové nákazy a s ní souvisejícími poruchami globálního trhu,« uvedla asociace. Podle jejích výpočtů odpovídají současné tržby v textilním průmyslu navzdory loňskému zlepšení úrovni z roku 2015. V případě oděvního průmyslu na úrovni roku 2018.

V celém odvětví loni ubylo zaměstnanců. Jejich počet klesl meziročně o 4,4 % na 27 700. Výraznější pokles počtu zaměstnanců byl v oděvnímu průmyslu, meziročně o šest procent. V textilním průmyslu ubylo 3,5 % pracovníků.

Průměrná měsíční mzda v odvětví činila pouhých 26 700 korun. V textilním průmyslu lidé brali průměrně 29 400 Kč, přibližně o 8100 Kč více než v oděvnictví.

Vývoz textilního a oděvního zboží z ČR loni stoupl meziročně o 9,7 %, a to především díky více než 15procentnímu nárůstu exportu oděvů. »Dynamika růstu exportu předčila dynamiku růstu dovozů, které se zvýšily o 5,9 %,« uvedla asociace. Celková obchodní bilance u oděvního zboží zůstává dlouhodobě v záporných hodnotách, u textilního zboží je obchodní bilance kladná.

Členy ATOK jsou převážně výrobci, ale také výzkumné ústavy, školy a obchodní organizace tohoto odvětví. Mezi výrobce patří například firmy Veba, Tonak, Mileta nebo Nová Mosilana.

(ici)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.