Plynové ambice Turecka

od redakce

Turecko se chce stát distribučním centrem ruského plynu, který by proudil do Evropy. Ruské a turecké úřady dostaly zadání, aby na záměru spolupracovaly.

Při návratu ze summitu v Kazachstánu to řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který jednal v Astaně s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Putin Erdoganovi nabídl, že Rusko může zvýšit dodávky do Evropy přes plynovod TurkStream, vzhledem k tomu, že plynovody Nord Stream v Baltském moři jsou mimo provoz a není jasné, kdy a za jakých podmínek budou opraveny. Přes TurkStream dostává ruský plyn už například Maďarsko.

»Společně s (ruským prezidentem Vladimirem) Putinem jsme zadali našemu ministerstvu energetiky a přírodních zdrojů a relevantním institucím v Rusku, aby na tom spolupracovaly,« řekl Erdogan v první veřejné reakci na ruskou nabídku. Podle něho »není na co čekat«. Turečtí a ruští odborníci vyhodnotí, kam distribuční centrum umístí. Podle Erdogana by pro to byla zřejmě nejvhodnější evropská část Turecka, region Thrákie, který leží u řeckých a bulharských hranic.

Erdogan také v reakci na Putinovo vyjádření o pokusu poškodit potrubí TurkStream řekl, že Turecko udělalo nezbytné kroky, aby infrastrukturu zabezpečilo. Turecko má dlouhodobě ambici stát se významným energetickým centrem. Podle odborníků není ale jasné, jaká bude po ruském plynu v Evropě poptávka. Po útoku ruských vojsk na Ukrajinu některé evropské státy začaly pracovat na nahrazení ruských dodávek plynem z jiných zemí.

Jinak se ale na věc dívá Maďarsko a další země na jihu Evropy. »TurkStream bude hrát ještě důležitější roli než dosud při zásobování jihovýchodní a střední Evropy energiemi,« řekl maďarský ministr zahraničích věcí a obchodu Péter Szijjártó. Ten o dodávkách plynu z Ruska jednal v Moskvě.

(red)

Přečtěte si další články

2 komentáře

Eva L 19/10/2022 - 11:14

LENINE PANE !
Chystám se na cestu, vařit jim drobínkům

“Děti války”
428 mrtvých
815 zraněných
249 nezvěstných
8 709 deportováno (uneseno)
6 783 bylo nalezeno
96 bylo vráceno
Přesná čísla ale nejde říct.

Eva L 19/10/2022 - 17:32

Už jsme na slovenské hranici, kudy máme jet?

Obložené pečivo
Asi nejčastější a nejjednodušší svačina na cesty, kterou snadno a rychle připravíte, dáte do batohu a hotovo. Zažene hlad a navíc existuje opravdu nespočet variant a kombinací, takže se můžete při přípravě směle pustit do experimentů. Pokud zvolíte celozrnné pečivo, případně tučnější sýr, svačina vás zasytí na delší dobu.

Ovesné a cereální tyčinky
Tyhle tyčinky by měly být součástí vaší „KPZ“, kterou se vždy vyplatí mít v batohu. Dokáží rychle zahnat hlad a doplnit chybějící energii. Ovšem vždy pozorně čtěte složení, za zdánlivě zdravou svačinkou se může skrývat sladkost plná cukru.

Voda a hlavně ta voda
Na cestách nikdy nezapomínejte na dodržování pitného režimu. Nejlepší je čistá voda!

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.