Podpora vzdělávání – klíč k budoucnosti průmyslu

od redakce

Strojírenství patří mezi tradiční a zároveň strategicky významná odvětví české ekonomiky. V době rychlého technologického pokroku a nedostatku kvalifikované pracovní síly však roste potřeba podpory vzdělávání v tomto segmentu. Abychom si udrželi svou konkurenceschopnost a inovativní potenciál, je nezbytné rozvíjet vzdělávání ve strojírenských oborech.

V posledních letech čelí střední odborné školy a učiliště dlouhodobému klesajícímu zájmu o technické obory. Mnozí žáci a jejich rodiče dávají přednost všeobecnému nebo humanitnímu vzdělání. Tento trend má za následek nedostatek absolventů technických oborů, což přímo ovlivňuje výrobní podniky, které čelí problémům s obsazením pracovních pozic.

Pozitivním příkladem je stále častější zapojení firem do systému odborného vzdělávání. Mnoho strojírenských podniků spolupracuje se školami formou duálního vzdělávání. Studenti tak získávají nejen teoretické znalosti, ale i praktické zkušenosti přímo ve výrobním prostředí. Takto uvažujeme i my ve společnosti Slavík – Technické plasty, s. r. o., kde věříme, že podpora mladých strojařů a jejich aktivní zapojení do reálné výroby je klíčem k udržitelnosti našeho oboru. Studentům nabízíme odborné praxe, spolupráci na projektech, případně i následné pracovní uplatnění.

Co může pro technické vzdělávání udělat KSČM? V první řade určitě vyvíjet tlak na stát a kraje v oblasti školství. Komunisté prosazují, aby vláda i kraje více podporovaly technické vzdělávání, a to jak finančně, tak i systémově. Např. zvýšením atraktivity učňovských a technických škol, lepšími stipendijní programy pro žáky. Aktivnější by měla být podpora duálního vzdělávání. Přestože jde o současný trend, realita je taková, že na tento typ vzdělávání dosáhnou jen velké firmy. Je potřeba usnadnit spolupráci firem a škol, jak zjednodušením formy praxí, tak i úlevami pro firmy podporující žáky a v neposlední řadě motivačním příspěvkem studentům. Bohužel v současné době je běžné, že většina studentů strojírenských oborů středních škol nenastoupí do zaměstnání. Systémem jsou tlačeni na vysoké školy a ve velké části se ani po studiu nevracejí k oblasti, kterou si vybrali na střední škole.

Je třeba tento problém medializovat prostřednictvím různých debat a propagací technických oborů. Nikoli jen reklamními spoty, ale zapojením médií, například ukázkou oborů v seriálech či v různých jiných programech.

Budoucnost českého průmyslu stojí na mladých lidech, Pokud chceme zachovat konkurenceschopnost našeho průmyslu, musejí spolupracovat školy, firmy i stát. Jen společně dokážeme vychovat novou generaci odborníků, bez nichž se české strojírenství neobejde.

Tomáš MICHNA (Autor je ředitel výrobní společnosti, zabývající se obráběním plastů; kandiduje za STAČILO! v Moravskoslezském kraji.)

Přečtěte si další články

8 komentáře

Georgij Čapka 12/10/2025 - 07:19

Už jsem zde několikrát psal, že mi hodně vadí ty nečeské židovské školy, kde si židé exkuzivně a úplně mimo toho státního českého školství provozují velmi pochybné židovské výuky hebrejštiny, a přípravy na přebohatý život „božsky vyvolených“, kteří mají božské právo pohrdat bezcenými Góji a že mají vládnout celému světu… Tak jak to i zrovna a opět zažíváme jejich imperiální židovské genocidní postupy proti Palestincům v Gaze, v Iránu a nenápadně lychvářsky i v ČR.. To je pro mě zásadní věc v ČR zakázat rituální obřezávání dětí, a ty židovské „školy“ bez pardonu zrušit a začlenit do toho povinného českého školství…

SV SLOVO VOLIČÚ 30/09/2025 - 23:21

Ukazuje se,že KSČM je cpána k tomu,aby nikdo z členu nepoznal,že jejich voliči a celý dav ostatních je veden jen šesti prioritami zobecnelych prostředku řízení.
?!
TOTO se tady NESMI TADY DAT NIKOMU na vědomí a tak jsou jejich zbytky kyvalu bez sebe radosti,že jejich funkcionáři si mohou žít burzoasnim životem nicnedělání pod šéfovou,která je už známá jako vzorové organizační nemehlo a tak čekaji s pasivitou jim vlastní na SVUJ úplný konec Japonec.
Jen se všichni podívejte na první prioritu řízení,ta je ANARCHOKAPITALISMEM pohlavaracODS zvlašť durazne prosazována jak článek zjišťuje.

SV SLOVO VOLIČÚ 01/10/2025 - 01:54

O BUDOUCNOST SE STARAT NEMUSITE ,TU VAM NAŠI VOLBOU ZAJISTIME🇨🇿.-satira,která bude po volbách zakázána.
?!

https://www.youtube.com/watch?v=Lsvpc26-4Hk

SV SLOVO VOLIČÚ 01/10/2025 - 09:19

Ve videu umělci představují stavajici systerm ANARCHOKAPITALISMU,kdy oni dva jsou vidět jako protagonisté tohoto systému a GŘ televize realizuje POBOUCHANÍ OVEČEK no delba práce . .
?!
Voliči si přitom vůbec neuvědomují,že maji byt v tomto tzv duelu třetí POŠKOZENOU stranou ,která si bude MUSET odnést dojem ,že to tak musí být.
Tak se vytváří tzv PREVAZUJICI MINENI a Anička HUSITKA marně varuje,že odpustky jako ve středověku budou realita a na http://www..Litteráte.cz ji pracovníci systému D.S.a Adolf cenzoristavmuseli upalit.aniž by voliči pochopili,že jdou řízení šesti prioritami zobecňelých prostředku řízení do pekla s výsledkem,že jejich rabování bude pokračovat ,neboť nikdo z tzv námi dobře placených ZASTUPITELU nemá v programu ZMENU tohoto,systému a jeho,kritici si myslí,že čím více budou kritizovat systém,to je dovoleno, aniž by navrhli změnu což jim je pod hrozbou policejního,asociálního statim přísně zakázáno jinak že je stoupnou do basy a masy voliču slaví už 35 let na jejich špek a volí je za tzv kritiku a ne ZmENu.💥🍒😭😇🇨🇿
Podívejte se jak na to doplatilo volební číslo 10 VRABEL jako dobrovolník ,jehož trenéři však nezpozorovali,že mu systém nasadil na vočií koňské klapky a ON nepochopil,že je svému zvolení potřebuje voliče a spojence jeho myšlenky.
Zdálo se mu,že přeci voliči musejí vidět ,že centrum jejich rabování je v EK LEJNO a přípravě války NATO.
Tak se mu stalo i když je plnokrevník dost možná v tomto derby nedosáhne nejen on ale ani jeho kobylka,která se tady ozvala žadneho prvního místa.

leafroller 29/09/2025 - 11:26

„Pozitivním příkladem je stále častější zapojení firem do systému odborného vzdělávání.“…..jinými slovy to, co běžně a hlavně dobře fungovalo za vlády KSČ a co jsme po revoluci rychle a úspěšně zlikvidovali (protože to fungovalo za vlády KSČ), dnes s velkou slávou pomalu a postupně obnovujeme. Člověk si připadá jako na cestě zpět časem.

jmm 29/09/2025 - 12:33

Jj!

kočkopes 29/09/2025 - 12:42

Ale dnes se to dělá demokraticky, před tím to dělali komunisticky!

přehodný člověk 29/09/2025 - 14:31

Jo, každý v ČR měl mít maturitu nebo VŠ, ale na řemesla se plivala, to byl fuj!

Komentáře jsou uzavřeny.