Potřebujeme stabilní, nikoli občasné zdroje elektřiny

od redakce

Vedle komplikovaného řešení očekávaného deficitu zemního plynu a ropy, jemuž čelí Česká republika a další země EU v kontextu bojů na Ukrajině a následných sankcí proti Rusku, lze očekávat také brzký nedostatek elektřiny. Je to důsledek pokračování politiky Zelené dohody (Green Deal) na unijní i národní úrovni.

Ve své tzv. zelené strategii společnost ČEZ odpovídající za 80 % české energetiky plánuje v nejbližších letech utlumit stabilní uhelné zdroje a nahradit je dotovanou stavbou solárních elektráren se jmenovitým výkonem 6 GW, které však dle českých i zahraničních zkušeností nemohou plnit úlohu stabilního dodavatele elektřiny, upozorňuje v tiskové zprávě think tank Realistická energetika a ekologie.

»Slepá sázka na tzv. obnovitelné zdroje, která popírá přírodní zákony, znamená zásadní ohrožení energetické bezpečnosti, soběstačnosti a cenové dostupnosti,« zdůraznil ve svém vystoupení předseda think tanku Jaroslav Čížek a upozornil, že to přináší hrozbu pro existenci tuzemského průmyslu, jehož podíl na tvorbě HDP je nevyšší ze všech členských zemí EU.

Uhlí je zatím nenahraditelné

Profesor ČVUT František Hrdlička upozornil, že už závěry vládní Uhelné komise, na jejíž činnosti se podílel, které vytyčily velmi ambiciózní cíl odstavit uhelné zdroje už v roce 2038, ukončení energetického využívání uhlí podmínily jeho náhradou za jiné stabilní energetické zdroje a vyřešením transformace teplárenství včetně produkce elektrické energie, která je již svou povahou kogenerační, tedy s vysokou účinností využití paliva. »Solární a větrné elektrárny, zdroje ze své povahy přerušované a na povětrnostních podmínkách závislé produkce, tím ve specifických podmínkách České republiky být nemohou. Stejně tak zůstávají okrajovými další obnovitelné zdroje, přičemž řada technologií z laboratorních podmínek je hodně vzdálená reálné praxi,« upozornil Hrdlička. Vyjádřil znepokojení nad tím, že po zahájení války Ruska proti Ukrajině nedošlo k očekávanému přehodnocení eurounijní politiky Green Deal a jejího legislativního balíčku Fit for 55. »Stabilizátorem volatilních přírodních zdrojů měl být zemní plyn z Ruska. Na tuto variantu vsadilo nejen Německo, ale i Česká republika. Současné varianty stabilizace produkce elektřiny (na nichž staví EU) nejsou prověřeny ani teoretickými studiemi se solidním rozborem skutečné míry použitelnosti,« zdůraznil Hrdlička.

Jeden nový reaktor je málo

Jaderný expert Jiří Marek upozornil, že stavba jediného nového 1200MW bloku v Dukovanech nic neřeší. »Potřebujeme postavit do poloviny století nejméně šest nových 1200MW reaktorů, které (spolu s nynějšími dvěma bloky v Temelíně) budou vyrábět nejméně 65 % poptávané elektřiny, přičemž finanční náklady by za následujících 28 let měly v současných cenách činit cca 1,5 bilionu korun. Jde o návratnou investici již od ceny elektřiny cca okolo 80 €/MWh (nyní cca 200 €/MWh). Jaderný scénář je v podstatě jediný, který zajistí do roku 2050 energetickou bezpečnost, soběstačnost a bezemisní výrobu elektřiny, přičemž Vláda ČR by pro financování jádra mohla např. využít bilionových úspor českých domácností a nabídnout jim antiinflační zhodnocení v jaderných obligacích«, zdůraznil Marek.

Profesor Jan Macek z ČVUT, který je klíčovým českým odborníkem na dopravní mobilitu, připomněl, že Česká republika by proti dnešní čisté spotřebě cca 65 TWh ročně mohla v roce 2030 spotřebovávat kolem 85 TWh ročně. »Čím budeme chtít a moci nabíjet plánovanou flotilu více než půl milionu předpokládaných elektromobilů, která vyžaduje spotřebu 6 GW instalovaných zdrojů? Kde vezmeme elektřinu na doporučovaný přechod českých domácností z vytápění plynem na elektrická tepelná čerpadla, když nebudeme mít dostatek kapacity stabilních zdrojů v ČR?«

Vláda přešlapuje na místě

Jan Vondráš, ředitel energetické poradenské firmy Invicta Bohemica pranýřoval selhání všech dosavadních vlád ČR v jejich nečinnosti pro zajištění energetické soběstačnosti a bezpečnosti do budoucna, zejména pokud jde o nutnou diverzifikaci dodávek zemního plynu, vybudování strategické rezervy v zásobnících a zajištění dostatečných kapacit pro těžbu hnědého uhlí. »Ze všech návrhů tzv. Oponentní rady Pačesovy komise v roce 2008 byl realizován jediný v podobě vládního usnesení č. 817 z roku 2015 o prolomení územně ekologických limitů na Dole Bílina, realizace se však stále zpožďuje a je nutné celý proces výrazně urychlit,« podotkl Vondráš.

Na tiskové konferenci byl dokumentován blížící se deficit elektřiny, který dle analýzy společnosti ČEPS hrozí už v roce 2025, ale jistě v roce 2030, jenž by v objemu 10 % současné stabilní spotřeby musel být kryt dovozem. Na něj se ale budou spoléhat takřka všechny země střední Evropy v čele s Německem, takže je zásadní otázkou, zda bude elektřina z dovozu vůbec k dispozici. Taková nesoběstačnost ČR nepochybně ještě zhorší cenovou dostupnost elektřiny, jejíž prudce rostoucí cena již od léta 2021 je podstatným hybatelem enormní české inflace překračující 16 %.

Energetičtí realisté upozornili, že až do doby dostavby nové jaderné flotily nemá Česká republika jiné dostupné stabilní energetické zdroje než tuzemské hnědé uhlí. Vedle dalších kroků ke stabilizaci cen energie musí Vláda ČR umožnit další provoz všech hnědouhelných elektráren a tepláren, které významně investovaly do ekologizace, a nepřipustila jakákoli účelová zastavení výroby z důvodů marginálních odchylek od plnění emisních limitů (Hg a NOx). Bez těchto zdrojů, které reprezentují 5200 MW, je ohrožena stabilita elektrizační soustavy ČR.

Smrtící dotace občasným zdrojům

Je zřejmé, že Vláda ČR nemá žádné přímé nástroje, kterými je schopna účinně ovlivňovat jak ceny, tak i složení energetického mixu. Pokud v současné době navrhuje masivní dotační programy do solárních zdrojů, přebírá tím odpovědnost za to, že by v ČR v nejnáročnějším zimním období mohlo chybět až 3400 MW stabilního výkonu, a to navzdory instalaci nejméně 6 GW v solárních elektrárnách. Aktivní výkon vlastnických práv ve společnosti ČEZ vedoucí k zajištění spolehlivé a dostatečné zdrojové základy pro výrobu elektřiny je vhodným nástrojem pro postup vlády ČR.

I když společnost ČEPS uvažuje, že po roce 2025 bude muset po vzoru Německa provozovat záložní, a zřejmě většinou uhelné zdroje s dotovanými tzv. kapacitními platbami, uvažovanou novou masivní podporou solárních zdrojů a dalších OZE, se Česká republika vydává na cestu zopakování německé Energiewende, i když samozřejmě v menším rozsahu. Nicméně princip vybudování paralelní energetiky skládající se z dotovaných OZE a z dotovaných záložních zdrojů s kapacitními platbami je zásadní příčinou raketového růstu cen elektřiny i plynu (v Německu masivně spalovaného na výrobu elektřiny). Je zde nutno také připomenout, že decentralizace energetiky se zapojením obrovského množství upřednostňovaných OZE stojí za faktem, že nejdražší položkou ceny elektřiny v Německu je poplatek za správu a řízení sítě (v ČR nyní činí méně než 20 % ceny elektřiny pro domácnosti).

(wer)

Přečtěte si další články

20 komentáře

Josef 29/06/2022 - 06:51

Po 30 letech vidíme výsledky budování kapitalismu. Jsem rád,že jsem 40 let prožil v socialismu. Tenkrát nikdo nežil pod mostem ,slovo exekuror jsme neznali,cikání chodili do práce a všichni v pohodě zaplatili z platu bydlení a jídlo. Na auto se sice šetřilo několik let ale nyní je také elektroauto pro většinu lidí nedostupné.

jmm 26/06/2022 - 11:53

Nic není stabilní od “sametovky”…

Doctor 26/06/2022 - 21:20

No asi to tak v zivote je, i kdyz je to misty krute.
SSSR posel, protoze houby produkoval a uzbrojil se.
U nas vedouci kadr Jakes mluvi za vse.
Proste zahnivajici rezim skoncil v propadlisti dejin.
V S U D E

fronda 27/06/2022 - 00:22

Sovětský svaz toho produkoval spousty, rozhodně víc než jeho kapitalističtí nástupci po 31 letech. Nutnost výdajů na obranu nás sice poškozovala, ale nezničila.

Jakeš byl podle těch, co ho znali, slušný a inteligentní člověk. Stejně jako Husák, Štrougal, Chňoupek a další. Na rozdíl od současných mocipánů.

Lucie Baková 26/06/2022 - 01:52

PROČ ?
Poté, co se němečtí Zelení změnili ze zavilých pacifistů na největší jestřáby, hlásí nyní návrat k uhelným elektrárnám. Dávám tomu ještě tak deset let, než přijdou s tím, že existuje skvělý a ekologický zdroj energie, jakési jádro… 🤷

pratele RF 25/06/2022 - 18:54

Dezinfo-weby monitoring.

Novarepublika.online

Podporované subjekty: Rusko, euroskepticismus, kritika Západu.
Novarepublika.online. Úpadek USA: Další sada článků tematizuje úpadek USA a Západu. Další témata: Jana Bobošíková.

pratele RF 25/06/2022 - 18:55

Dezinfo-weby monitoring.

Novarepublika.online

Útoky: Ukrajina, Západ, USA, Volodymyr Zelenskyj, britská královská rodina, Petr Dvořák, Markéta Pekarová Adamová, Euro, Facebook, mainstreamová média, Česká televize, česká vláda.

pratele RF 25/06/2022 - 18:45

DYCKY RUssKO

Předseda moldavského parlamentu Igor Grosu: Status kandidáta na vstup do EU nás zavazuje k podpoře sankcí proti Rusku.
Dmitrij Medveděv: Jen ať to zkusí. Pak si mohou být stoprocentně jisti, že od nás nedostanou nejen “drahou” energii, ale vůbec žádnou.

ale no tak 25/06/2022 - 19:12

To nechceme cist.
Zadna valka neni, chceme mir a fandime ruSSku.
Sankce nas posunou.

fronda 25/06/2022 - 00:44

Nebýt privatizačního puče, mohli jsme už dávno vyrábět většinu elektřiny v jaderných elektrárnách, tak jako Francie. Místo investic ovšem “demokrati” raději prožrali budoucnost.

panucetni 25/06/2022 - 19:06

Zatim 30 let elektriku vyvazime a nej je setrit.

fronda 26/06/2022 - 01:57

Jo, uhelnou. A “šetří” se přesunem energeticky náročných výrob někam do Asie. To by nás sv. Gréta nepochválila.

karel 40 26/06/2022 - 12:45

Máte naprostou pravdu. Blahutovice,Tetov 1.Tetov 2 a další.

osobitný spravodajca 24/06/2022 - 22:11

Dezinfo-weby monitoring.

Aeronet.news

Podporované subjekty a osoby: Kreml, Vladimir Putin, Sergej Lavrov.

Útoky: Západ, NATO, Ukrajina, V. Zelenský, Jan Lipavský, modifikace počasí – chemtrails.

fronda 25/06/2022 - 00:41

To bude omyl.

ČT, Seznam…

ALLAn 26/06/2022 - 01:53

Tak Kypr se nekdy kobliham hodi

AmbRusCZ 24/06/2022 - 21:07

Kolego (wer) odvolejte slovni spojeni VÁLKA RUSKA, nebo si pro vas pristi tyden prijdeme. Zn: 15 let

pobocka SVR Ambasada
rezidentura GRU Prazský Hrad

Lendy Mirza 24/06/2022 - 19:54

Pratele a obdivovatele euroasie.
Napiste sem konecne nektery, co mate doma kvalitniho znackoveho a ruskeho.
Nafta a plyn se nepocita, ten stejne nevyrabi.

Auto, televize, smartfone, vrtacku, rifle, tenisky, lyze, DVD, rtenku, aspon spendlik. PISTE!

pratele RF 24/06/2022 - 19:54

Hlavně potřebujeme pořádného prezidenta, Vladimira Vladimiroviče.

Eva L 24/06/2022 - 21:43

Vlajku uz mam prezehlenou.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.