Ropa zlevnila o zhruba šest procent, panují obavy ohledně poptávky

od redakce

Ceny ropy se výrazně snížily. Dolů je tlačí zejména obavy ohledně poptávky, za kterými stojí mimo jiné koronavirové uzávěry v Číně. Cena severomořské ropy Brent klesla o 5,7 procenta a uzavřela na 105,94 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) se snížila o 6,1 procenta na 103,09 dolaru za barel.

K poklesu cen ropy přispěl rovněž výstup amerického dolaru na další dvacetileté maximum vůči koši hlavních světových měn. Silnější dolar zdražuje ropu a další komodity z pohledu držitelů jiných měn, což zpravidla podkopává poptávku.

Na globálních finančních trzích nyní panují obavy z negativních hospodářských dopadů rostoucích úrokových sazeb. Znepokojení vyvolávají také rozsáhlé koronavirové uzávěry v Číně, která je největším dovozcem ropy a druhou největší ekonomikou na světě, upozornila agentura Reuters.

Těžba ropy v Rusku podle místopředsedy ruské vlády Alexandra Novaka začátkem května vzrostla po dubnovém poklesu, který byl důsledkem sankcí. Ty na Rusko uvalily západní země kvůli jeho útoku na Ukrajinu.

Minulý týden se ceny ropy zvyšovaly, podpořil je návrh Evropské komise (EK) na zákaz dovozu ruské ropy do Evropské unie. Členské země EU se ale zatím na konečné podobě nového balíku sankcí vůči Rusku nedohodly.

(čtk)

Přečtěte si další články

3 komentáře

jmm 11/05/2022 - 14:04

Jako vždy na “čerpadlech”až až až bude opět dražší- na “půl dne”….

PetJednaLenin 11/05/2022 - 13:09

BOLSEVICI DAME CINU
soudruzi to proste umi

Architektka vypátrala síť koncentračních táborů v Číně. Šlo to i od stolu.
V daleké autonomní oblasti Sin-ťiang jsou ve skutečnosti designově zajímavá stavení obklopená parky, fontánami, sochami a alejemi.

– 20 let za to, že měli v telefonu WhatsApp
– Čína oznámila, že tábory uzavřela, ale staví další
– My našli celkem 268 lokací
– Kapacita míst je 1 014 000
– Kolumbijská univerzita udělila Pulitzerovu cenu

PetJednaLenin 11/05/2022 - 12:55

HORDA VYHRABAVA OBETI

Byly v mariupolskem divadle… Dva dny před bombardováním tam převezli ukrýt miminka z porodnice. Spoustu. Dva týdny malé. Šest týdnů,… Byla v nadzemních patrech, protože dole v krytu byla zima. Před i za divadlem napsali velké nápisy „děti“…

V divadle se ukrývalo 1200 lidi. Prosili Rusy, aby mohli odjet koridorem. Nepustili je… Všude kolem nich kusy těl, ruce, nohy,… Zemřela všechna miminka z nadzemních pater… 30 minut po prvním náletu následoval další, který zabil ty, kteří přežili a nedostali se ven…

V Sýrii se dělo to samé, přeživší řikali, že je důležité podobné kryty neoznačovat nápisy děti atp., protože to z nich udělá primární cíl. Myšlenkový pochod Rusů je ten, že by oni takto označili důležité vojenské objekty, aby je uchránili před nálety. Prostě nekulturní hovada.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.