Vláda ignoruje varování průmyslníků

od redakce

Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP) upozornil, že přibývá firem, které jsou nebo budou kvůli drahým energiím v provozní ztrátě, ačkoliv minulé roky vykazovaly zisk. Dopady na podniky podle svazu nelze zlehčovat ani odsouvat.

Nové smlouvy na dodávky elektřiny a plynu za několikanásobně vyšší ceny v kombinaci s očekávaným ochlazením ekonomiky a omezenými možnostmi dále promítat rostoucí vstupní náklady do cen produktů nejsou důvodem pro optimismus. Vláda by měla využít opatření z dočasného krizového rámce Evropské komise (EK), sdělil ředitel sekce hospodářské politiky SP Bohuslav Čížek.

Růst cen energií má fatální dopad hlavně na společnosti, které při výrobě potřebují velké množství elektřiny nebo plynu jako sklárny, keramičky nebo slévárenské firmy. »Dubnový průzkum Svazu průmyslu mezi členy ukázal, že již v té době měl pro 20 procent firem nárůst cen elektřiny a plynu fatální dopad. Tento podíl časem dále roste,« uvedl. Dodal, že z aktuálního průzkumu SP a České národní banky mezi nefinančními podniky vyplývá, že vysoké ceny energií a drahé materiály a suroviny mají firmy za nejzávažnější překážku pro další rozvoj.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) uvedl, že má k dispozici analýzu, podle které překvapivě mnoho firem v některých oblastech v provozní ztrátě není. »Samozřejmě vnímám hrozbu toho, že by někdo musel propouštět. Jedná se ale o propouštění na trhu, který je lačný po nových pracovních silách,« uvedl.

Situace s cenami je podle Čížka vážnější ze dne na den a dopady energetické krize na české podniky nelze podceňovat. »Nálada ve společnosti a ve firmách se stále více zhoršuje. Nelze také vycházet pouze z posledních známých výkazů, ale i z opatření, které firmy musejí činit a následných multiplikačních efektů do ekonomiky,« řekl. Firmy se samozřejmě snaží zavádět opatření, aby se do ztráty nedostaly.

Síkela tvrdí, že s Hospodářskou komorou a SP hledá cestu, »jak dále pomoci vybraným odvětvím«. EK v souvislosti s rusko-ukrajinským konfliktem na konci března přijala dočasný krizový rámec, který členským zemím umožňuje okamžitou podporu firmám. Česká vláda ale dosud takovou cílenou pomoc podle Čížka odmítá. »Přitom již schválila úsporný tarif, který plošně pomůže domácnostem, a to i těm, které mají dosud fixované ceny,« upozornil. Využití opatření na základě krizového rámce považuje za nezbytné a věří, že ministři svůj názor přehodnotí.

Ceny elektřiny vzrostly v červenci meziročně o 33,6 procenta, plyn zdražil o 59,8 procenta, vyplývá z dat Českého statistického úřadu.

(red)

FOTO – ČTK

Přečtěte si další články

12 komentáře

Ať si smíchy nevylejete kafe do klávesnice :o) 06/09/2022 - 09:48

https://twitter.com/BarboraKuzelov1/status/1566735995625693184

(pustit zvuk videa a na celé obrazovce je lepší vizuální zážitek)

jů helé 06/09/2022 - 01:13

Vždyť už dávno jsme říkali, že tu ropu ani plyn nechceme, tak proč máte teď problém, že se umělé zdražuje zboží o které nemáme zájem?

To je tak, když si pražská kavárna myslí, že není nad EU a že Rusko před námi sedne na zadek 😄

Jan Gavroch 01/09/2022 - 00:05

Podle DEZINFORMAČNÍHO webu Gazprom počítá s možností ceny 4000 dolarů za 1000 m krychlových .plynu Je to prý způsobeno nějakými problémy s turbínou.
Dodávka plynu do Číny se zvýšila o 60 procent ale o kolik kubíků to je víc se mi nepodařili najít

Alois 31/08/2022 - 09:34

Hrozba krachu podniků v důsledku nezodpovědné a kolaborantské vlády povede i u průmyslníků, živnostníků, že nebudou podporovat současnou vládu i když jí mnozí milují!

fronda 30/08/2022 - 22:58

Hnědala průmysl nepotřebuje, všechno potřebné dovezeme z ČLR. :P

Milouš 30/08/2022 - 22:44

Z E M A N

Když to nezvládam tu funkci, no tak odejdu. A budu brát třetinu zítra. Nebo jenom dvě. Atakdál! A né prostě že budu tam sedět v té funkci státní hlavy a čekat, až mě jakseřekne Lenin zavolá tohleto.

GRUhrad 30/08/2022 - 22:45

Soudruhu, Tys na tom druhým břehu todleto. Ale soudruh prezident umí bejt na obou břehách abychtakřek naráz.

bývalá druhá armáda světa 30/08/2022 - 22:27

Záda Vladimira Solovjova se starým jaderným armageddonovým vyhrožováním.

“Válka proti NATO? Vyhrajeme! Jsou jen dva výsledky. Ten druhý se vám nebude líbit. Protože proč potřebujeme svět, když v něm není Rusko?”

Financování války na ukrajině 30/08/2022 - 18:33

Dodávkami zbraní pomáháme Ukrajinu ještě víc zničit a v rámci embargování Ruska zejména státy EU zatím inkasují mnohem větší škody než embargované Rusko.

I když se přímé ekonomické ztráty z embarg a protiembarg mohou účetně rovnat, nejistota z embargování vyhání ceny ropy, zemního plynu, uhlí, potravin, průmyslových hnojit a dalších do závratných, pro nás, jejich dovozce, zničujících výšek.
Rusko jako jejich velký vývozce tak i při jejich klesajícím fyzickém výnosu tak realizuje mnohem vyšší tržby, než realizovalo před válkou, a z dosaženého nadzisku financuje svou válku na Ukrajině,

PetJednaLenin 30/08/2022 - 22:22

Zmizni čuráku !!!

Sergej O 30/08/2022 - 12:55

Fakt těžké, kolik dní bez putina a jeho fotky

Pozorovatel 30/08/2022 - 12:40

Průmysl bolševici nezájem

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.