Vymysleli nařízení o odlesňování v Kocourkově?

od redakce

Premiér Petr Fiala dostal dopis s naléhavou žádostí zástupců vlastníků lesů, lesnického a dřevozpracujícího průmyslu a dalších organizací bioekonomiky o podporu revize nařízení Evropské unie č. 2023/1115 o odlesňování (EUDR). Předseda vlády by měl iniciovat jednání s předsedkyní Evropské komise a navrhnout zařazení revize EUDR do podzimních plánů Komise na zjednodušení legislativy.

Současná podoba nařízení EU o odlesňování neúměrně zatěžuje producenty ze zemí s nízkým rizikem odlesňování, včetně České republiky, a přináší nepřiměřenou administrativní zátěž bez reálného přínosu pro ochranu světových lesů, uvádějí signatáři dopisu – Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů (SVOL), Svaz měst a obcí ČR, Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků, Svaz průmyslu a dopravy ČR a Sekce dřevozpracujícího průmyslu Hospodářské komory ČR.

Evropské lesy se rozrůstají

Signatáři navrhují zavedení kategorie zemí s nulovým rizikem, která by umožnila efektivní naplňování cílů EUDR bez negativních dopadů na evropské podniky. »Cílem nařízení EUDR je boj proti globálnímu odlesňování a degradaci lesů, což považujeme za zásadní součást udržitelného rozvoje. S velkým znepokojením však sledujeme, že současná podoba EUDR neúměrně zatěžuje obchod s produkty ze zemí, které disponují účinnou legislativou na ochranu lesů a kde je riziko odlesňování a degradace lesů ve smyslu požadavků EUDR zanedbatelné. Zemědělské a lesnické podniky v České republice, stejně jako v dalších členských státech EU, tak čelí nepřiměřené administrativní zátěži, přestože zde k odlesňování prakticky nedochází,« uvádí se v dopise.

Zatímco v Evropě dle výzkumů vzrostla plocha lesů například v letech 1990–2020 o 10 miliónů hektarů a tento trend stále pokračuje, tropické primární lesy mizejí – v roce 2024 se jejich úbytek v důsledku rozsáhlých požárů a zemědělské expanze zvýšil o 80 % oproti roku 2023. Z pohledu cílů EUDR by bylo tedy jednoznačně efektivnější zaměřit se na produkci dřeva ze zemí, kde k odlesňování skutečně dochází, a na zvýšení transparentnosti dodavatelských řetězců v těchto regionech. Není účelné plošně zatěžovat producenty v zemích, kde je odlesňování zcela marginálním problémem a kde je dodržování legislativy na ochranu lesů důsledně kontrolováno a vynucováno ze strany příslušných státních orgánů.

Zbytečná zátěž

Česká republika patří mezi země, kde nedochází k odlesňování ani ke změně původních lesů nebo přirozeně se obnovujících lesů na lesní plantáže. »Registrace do informačního systému EUDR a podávání prohlášení o náležité péči je tak pro 300 000 vlastníků lesa a všechny dřevozpracovatele v ČR zbytečnou administrativní zátěží, která nevede k žádnému reálnému přínosu v ochraně světových lesů,« uvedl Jiří Svoboda, předseda SVOL.

Současná podoba EUDR naráží na praktické limity jeho proveditelnosti. Kontrolní orgány EUDR nemají technickou ani praktickou možnost ověřit klíčové údaje, jako je geolokalizace původu komodit, složení dodavatelských řetězců či druh dřeviny – zejména v oblastech Asie, Afriky a Jižní Ameriky, kde problém s odlesňováním skutečně existuje. (jw)

Přečtěte si další články

8 komentáře

SV SLOVO VOLIČÚ 22/09/2025 - 02:02

PADAJICI KSČM DRZI STALE ASI 70 NEMOVITOSTI ,které patří nám LIDU A ZČINAJI JE ZAŠPEKULOVAVAT DO NENAVRATNA.
?!
Chtějí to jak je vidět úplně zabalit,proto dejte hlas panu VRABLOVI cislo 10 ZMENA SYSTEMU a my z SV mu vysvětlíme jak to udělat ,když ho dokážete drazí naší voliči dostat do parlamentu

Schmidt 16/09/2025 - 15:36

Komunisty ve vládě by mi babička s dědou nikdy neodpustili.

nx 17/09/2025 - 09:01

Bohužel, někteří příliš hledí do minulosti. Dnes je SPOLU nebo STAN horší než dnešní komunisté. Vraždy v dozimetru, zlodějiny kam se podíváte. A bohužel nápravě politiky často brání právě hluboce zakořeněné názory, kdy lidé často volí více podle názvu strany než podle skutečné aktuální politiky. To ale bohužel dělají nejen ti staří, ale často i mladí, kteří to od převezmou názory. Nevolíme pro babičky a dědečky, ale pro naše děti. Ti zdědí svět, který dnes tvoříme. A když se dívám co se vytvořilo po revoluci, tak není moc o co stát. Mladí nemají na bydlení, mají problém sehnat slušnou práci a založit rodinu. Vymíráme a nahrazují nás přistěhovalci. Ale můžeme se uklidňovat tím, že ve vládě nemáme komunisty. Mimo to to, že volby jsou tajné má svůj důvod.

Schmidt 16/09/2025 - 15:35

Bolseviky nechci ve ve vládě, to by se můj děda s babičkou nikdy neodpustili.

nx 15/09/2025 - 12:10

„Zatímco v Evropě dle výzkumů vzrostla plocha lesů například v letech 1990–2020 o 10 miliónů hektarů a tento trend stále pokračuje, tropické primární lesy mizejí “

Ona totiž Evropa svoje lesy vymlátila už ve středověku. A tehdy jí do toho nikdo nekecal, a ten růst dnes je oproti tomu vymlacování v minulosti zanedbatelný. Je těžké likvidaci lesů zakazovat státům, které jsou na úrovni středověku dnes, protože to nestihli dříve, než jim to někdo z venku bude zakazovat. Navíc na té likvidaci lesů i dnes vydělávají firmy z vyspělých zemí, respektive jejich elita. Takže to, že se Evropa snaží lesy trochu obnovit není úplně od věci. Opět to ale bohužel platí normální lidé a ne ti, kteří profitují na chybném systému.

kočkopes 15/09/2025 - 12:02

hoši a děvčata
pěstujte koťata
země je kulatá
a místa je tu dost
kotě je solidní
nervy nám uklidní
nebudem nevlídní
a hned nás přejde zlost

jmm 15/09/2025 - 18:39

Pejsek a kočička….

kočkopes 16/09/2025 - 08:33

Kočky je dobré pěstovat, zejména v Kocourkově. Psi jsou také dobří, ale do Kocourkova se moc nehodí. Kromě toho je problém pes čau-čau. To je něco jako Fiala mezi lidmi. Takový pes je namyšlený a ostatním tvrdí, že zná noty, ale není to pravda. Přečtěte si knihu Zahrada od Jiřího Trnky. Tam se o čau-čau v jedné kapitole píše.

Komentáře jsou uzavřeny.