Vysoká inflace požírá úspory

od redakce

Inflace v říjnu mírně klesla, náklady na bydlení jsou kvůli drahým energiím stále velmi vysoké, píše Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva, Ekospol, a. s. Vysoká inflace neškodí jen lidem a firmám, ale požírá i úspory. Patnáctiprocentní inflace znamená, že z každých bezúročně uložených 100 000 za rok zmizí 15 tisíc. Hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandu inflace v říjnu dokonce zaskočila – tím, jak je nízká.

Náklady na bydlení v České republice se stále výrazným způsobem podílejí na dlouho nevídané inflaci. Ta sice podle aktuálních dat Českého statistického úřadu z 10. listopadu v říjnu meziměsíčně klesla o 2,9 procentního bodu na 15,1 procenta. Jde o první meziměsíční pokles od prosince 2020, přesto se inflace stále pohybuje na nejvyšších úrovních za posledních 30 let. Říjnové zpomalení inflace podle ČSÚ způsobila hlavně vládní úsporná opatření pro domácnosti ve formě příspěvku na energie. Naopak ceny potravin i nadále vzrostly.

Vlastnické bydlení zdražilo v porovnání s loňským říjnem o vysokých 14 procent. Ceny nových bytů totiž vzrostly kvůli zvýšení cen stavebního materiálu a prací. Rostou i ceny nájemného z bytu (meziročně o 5,4 procenta), vodného (+ 5,3 procenta), stočného (+ 6,4 procenta) a tepla a teplé vody (meziročně o 24,8 procenta).

Náklady na bydlení nadále zvyšuje hlavně růst cen energií, zavedení úsporného tarifu a dočasné zrušení poplatku za obnovitelné zdroje energie tento růst kompenzují jen částečně. Tyto vládní změny se promítly hlavně do ceny elektřiny pro domácnosti, která podle ČSÚ v říjnu po dlouhé době klesla, konkrétně meziročně o 38,2 procenta. Naopak ostatní energie pokračovaly ve zdražování. Ceny tuhých paliv vzrostly o 67,1 procenta a zemního plynu dokonce o 85,3 procenta. Za energie tak rodiny zaplatí mnohem více bez ohledu na to, zda bydlí ve vlastním nebo v pronájmu.

Mnohem více zaplatí rodiny také za ostatní zboží a služby. Zásadní je zdražení pohonných hmot (+ 21,7 procenta), ale i základních potravin. Například mouka byla letos v říjnu o 53,3 procenta dražší než ve stejném měsíci loňského roku. Dražší je ale také například polotučné trvanlivé mléko (+ 38,1 procenta), drůbeží maso (+ 42,3 procenta) či chleba (+ 35,5 procenta). Ceny zboží letos v říjnu v porovnání se stejným měsícem loňského roku podle ČSÚ úhrnem vzrostly o 16 procent, služby zdražily o 13,4 procenta.

Chudší Vánoce

Drobnou úsporu na elektřině domácnostem seberou zdražující potraviny, takže se jejich napjaté rozpočty příliš nelepší. Situace je o to tristnější, že se pomalu blíží Vánoce. Podle všech dosavadních průzkumů budou letos výrazně chudší než dříve. Domácnosti budou více šetřit, což dopadne na firmy a živnostníky, pro které je předvánoční období nejdůležitějším z celého roku. Letos se však musí připravit na nižší odbyt.

Vysoká inflace však neškodí jen lidem a firmám s nízkými rezervami, ale požírá i úspory. Patnáctiprocentní inflace znamená, že z každých bezúročně uložených sto tisíc za rok zmizí 15 tisíc. Jednou z cest, jak své peníze ochránit, jsou nemovitosti. Ty nabízejí bezpečné zajištění proti inflaci, protože jejich hodnota v dlouhodobém horizontu vždy inflaci poráží, radí Korec.

Kovanda: V roce 2023 bude inflace klesat

Podle ekonoma Kovandy ve zbývajících dvou měsících roku 2022 zřejmě dojde opět na navýšení inflace, částečně korekčnímu, ovšem inflace by již neměla dosáhnout úrovně 20 procent. »V příštím roce bude inflace postupně klesat. Za celý letošní rok dosáhne průměrně úrovně kolem 15 procent, v příštím roce kolem 10 procent,« domnívá se Kovanda.

(zas, mh)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.