»Wifina« i do dalších regionálních vlaků

od redakce

České dráhy vybaví dalších více než 180 regionálních vlaků internetovým připojením wi-fi. Technologii už od loňska do vozů instaluje dceřiný podnik dopravce ČD-Informační systémy.

V současném jízdním řádu je připojení ve více než 2248 spojích, což je zhruba třetina všech denně vypravovaných spojů ČD. Dopravce loni investoval do vybavení regionálních vozidel připojením k internetu 115 milionů korun. Letos tak bude pokračovat.

ČD-Informační systémy už loni vybavily celkem 82 vlaků CityElefant a 39 dvou a třívozových jednotek Regionova. Letos bude podnik pokračovat v instalaci wi-fi do dalších 57 vlaků Regionova a osmi řídicích vozů k motorovým soupravám. ČD-Informační systémy, které se zaměřují na IT technologie na železnici, také budou zajišťovat komplexní servis.

»Vybavování vozidel se nám daří realizovat s mírným předstihem proti původnímu plánu. Díky tomu, že jsme včas nakoupili všechen potřebný hardware, nás teď neomezuje nedostatek ICT komponentů na trhu. Na některé se standardně čeká i měsíce, což by rozšiřování této služby v našich vlacích zásadně zbrzdilo,« řekl místopředseda představenstva ČD Václav Nebeský. Připojení k internetu je podle průzkumů dopravce mezi cestujícími jednou z nejžádanějších služeb.

»V aktuálním jízdním řádu máme zavedeno 2248 spojů s wi-fi. Reálně je jich ale více, protože ji postupně dosazujeme do dalších vozidel,« uvedl náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

ČD-Informační Systémy využívají podle dopravce technologii, která umí slučovat internetovou konektivitu od více mobilních operátorů, což zrychluje a stabilizuje připojení. Instalaci provádějí v různých provozních jednotkách na území celé republiky a mají na ni omezený čas.

»Například u CityElefantů se montáž soustředila do víkendových dní, začínala v pátek ve 21.00 a končila v neděli ve 3.00 tak, aby nedošlo k omezení provozu na vytížených příměstských linkách. U Regionovy šlo o nejrůznější pracoviště, například depa v Praze-Libni, Hradci Králové, Valašském Meziříčí, Opavě, Havlíčkově Brodu, Rakovníku a v dalších lokalitách,« popsal postup člen představenstva ČD-Informační Systémy Tomáš Vacek.

(ici)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.