Živelní škody stály pojišťovny 6,5 mld. Kč, meziročně o 117 % víc

od redakce

Pojišťovny loni vyplatily za škody na majetku způsobenými povodněmi, vichřicemi, srážkami nebo krupobitím 6,45 miliardy Kč, což byl proti roku 2020 se škodami za 2,97 miliardy Kč nárůst o 117 procent. Šlo o nejvyšší živelní škody od roku 2013, kdy byly poslední rozsáhlé povodně na velké části ČR. Vyplývá to ze statistik České asociace pojišťoven. Událostí roku 2021 z hlediska množství i objemu škod bylo tornádo, které udeřilo v červnu na jižní Moravě.

Rozhodující nárůst škod z přírodních katastrof loni nastal – podle asociace v souvislosti s řáděním tornáda na jižní Moravě – ve škodách z vichřic, krupobití a atmosférických srážek, kde objem pojištěných škod dosáhl 5,77 miliardy Kč. Proti 2,175 miliardy v roce 2020 to byl nárůst o 165 procent. Šlo o rekordní hodnotu v této skupině rizik od počátku časové řady v roce 2006.

Červnové a červencové bouřky se podle expertů pro pojišťovny mohly stát čtvrtou nejnákladnější živelní pojistnou událostí od vzniku ČR v roce 1993. Červnové tornádo se rozsahem škod na majetku, které se odhadují 3,5 miliardy korun, dostalo vysoko na žebříčku největších škod z živelních událostí posledních 20 let. Větší škody za sebou zanechaly v minulosti jen troje rozsáhlé povodně, uvedla asociace.

“V roce 2021 se silně projevil efekt, který se pomalu poslední roky stupňuje. Přírodní živly udeří svoji silou mnohdy nečekaně a působí velké škody na relativně malém území. To je proti předchozím zvyklostem, kdy živly jako povodně nebo orkány pustošily Česko napříč celou zemí,” řekl ČTK mluvčí Generali České pojišťovny Jan Marek. Důkazem jsou podle něj letní extrémní bouřky, které s sebou přináší záplavy, krupobití a vichřici. Škody po ní jednoznačně loňsku dominovaly, dodal.

Kooperativě nejvíce škod způsobily bouřky, tedy vichřice a s tím související atmosférické srážky. Šlo o 12.100 škod za 432 milionů Kč. Krupobití způsobilo 5300 škod za 347 milionů Kč. Z toho bylo 2060 poškozených aut. Podstatně méně loni škodily povodně a záplavy, ty způsobily 2450 škod za 172 milionů Kč. “Zaznamenali jsme také 1271 škod způsobených tíhou sněhu a 569 škod způsobily našim klientům blesky,” uvedl mluvčí Kooperativy Milan Káňa.

Také Allianz eviduje nárůst počtu škod, u kterých jsou příčinami záplava, vítr a kroupy. U majetku šlo nejčastěji o vytopené sklepy, garáže, poničené střechy, zahrady a jejich vybavení. U aut o poškození kroupami. “Loňské živelní události promítly do zvýšeného zájmu klientů o ochranu jejich majetku. Ta se projevila nejen sjednáním nových pojistných smluv, ale také zájmem o jejich aktualizaci, zejména pak pojistných částek, na které je jejich majetek pojištěn,” upozornila mluvčí pojišťovny Kateřina Pavlíková.

(čtk)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.