Jedna z předních kulturních institucí ve Vídni finišuje přípravy na svůj jubilejní rok 2023. Výročí 300 let od dokončení paláce Belveder, který si nechal vystavět princ Evžen Savojský, oslaví světoznámá galerie řadou akcí s podtitulem Zlaté jaro. Tematické výstavy zahájí už v prosinci.
Jak uvádí v tiskové zprávě Zahraniční kancelář města Vídně v Praze, v roku 1723 před tehdejšími branami hlavního města Rakouska právě skončila několikaletá stavba okázalého horního paláce Belveder pro jednoho z nejvýznamnějších vojevůdců své doby, prince Evžena Savojského. Ten stál v čele císařských armád v řadě bitev, včetně válek s Osmanskou říší. Svému majiteli sloužil okázalý palác Belveder až do smrti roku 1736 jako reprezentativní sídlo.
Proměna paláce v galerii
V roce 1781 se stavba proměnila ve výstavní galerii císařských uměleckých sbírek, a tím i jedno z prvních veřejně přístupných muzeí na světě. Dnes patří galerie Belveder skládající se ze sbírek v horním i spodním paláci a blízkém muzeu současného umění Belvedere 21 mezi nejznámější vídeňské kulturní adresy. Paláce i přilehlé zahrady tvoří jeden z nejvýznamnějších souborů rakouského baroka, celý komplex je součástí světového kulturního dědictví UNESCO a řadí se mezi nejnavštěvovanější místa země. Neméně podstatnou roli však hrají i sbírky. Belveder mimo jiné vlastní světově největší sbírku obrazů Gustava Klimta (24 obrazů) i prominentní díla vídeňského biedermeieru, rakouského baroka, francouzského impresionismu nebo předmětů z Vídně přelomu 19. a 20. století.
Secese a vznik moderny
Chystané oslavy v rámci 300. výročí označuje světoznámá instituce názvem Zlaté jaro. Zlatem se odvolává na tradici, zasvěcené jaro (ver sacrum) odkazuje na vídeňskou secesi kolem roku 1900, přerod a vznik moderny. Program výročí bude podle Belvederu odrážet zachování původních principů a jejich propojení s vizemi budoucnosti.
Už v prosinci zahájí galerie v Oranžérii výstavu Belveder. 300 let místem umění. V té se bude věnovat vlastní historii od dob reprezentativního paláce přes rostoucí sbírky až po řadu zásadních historických zlomů včetně podepsání rakouské státní smlouvy v horním paláci, čímž byla roku 1955 ukončena poválečná správa vítězných mocností a obnovena rakouská suverenita.
Kdo inspiroval Klimta
Od února 2023 se po koronavirovém odložení otevřou brány výstavy Klimt. Inspired by Van Gogh, Rodin, Matisse… Ta se soustředí na otázku, kdo inspiroval čelného představitele vídeňské secese Gustava Klimta. V březnu pak zazáří trvalé sbírky Belvederu v horním paláci v novém světle a nové podobě, která se více zaměří na vztah umělců ke své době a způsob, jakým jejich díla reflektují dané epochy.
Vedle toho chystá galerie další významné akce, včetně jarní a letní výstavy instalací nebo řady retrospektiv, které proběhnou i v moderní galerii Belvedere. Instituce také připraví přehledy své dosavadní činnosti i uplynulých výstav, přičemž průřez výstav za posledních století půjde shlédnout online.
Více na www.belvedere.at
(zas)
11 komentáře
Kurvičky porad mažou
Kurvičky porad mažou
To jsem nepsal.
SBU zmasakrovala lidi a ještě se tím chlubí? Co jiného čekat od nácků.
Jó, Evžen Savojský. My ve střední a východní Evropě jsme bránili Západ před tureckou agresí, zatímco on drancoval kolonie.
Navíc zejména Anglie s Francií pak zabránily definitivní porážce Turecka a osvobození částí Řecka, Arménie a Kurdistánu.
https://www.csfd.cz/film/4700-vlakna/prehled/
To každopádně. Filip udělal velkou chybu, že se oligarchovi zaprodal.
https://aragonit11.blogspot.com/2022/07/zelenskemu-volali-z-domu-zo-slonoviny-v.html
https://www.facebook.com/konecna.k/posts/10159230753933507
Ano, referenda v lidových republikách mají daleko větší legitimitu, než volby do tzv. senátu.
Jo jo Evžen a i Majka – ta “modrá krev”….
Komentáře jsou uzavřeny.