Dům kultury v Ostrově nad Ohří ve stylu sorely

od redakce
Hlavní sál kulturního domu. FOTO – autor a jeho archiv

Ostrov nad Ohří – město mladých. Tak jsme to slýchávali v letech šedesátých, sedmdesátých i osmdesátých. Nepřehlédnutelný důkaz byl každý den vidět nejen kolem Mírového náměstí u Domu kultury. Jsem rád, že ten název zůstal. Maminky se tam každý den procházely s kočárky v jistotě a pořádku. V 21. století je to jinak.

Poslední roky se rodí dětí pramálo. Třeba v únoru 2026 se v Ostrově narodily děti dvě, zemřelo 13 občanů. Reprodukce obyvatel v každém státě je podle mne největší kulturní hodnotou. Jde nám ale hlavně o Dům kultury.

Základní kámen byl položen na Svátek práce 1. května. Projekt byl dokončen teprve koncem března roku 1954. Úvodní návrh připravil akademický architekt Jaroslav Krauz, druhý a třetí stupeň vypracoval kolektiv vedený Josefem Sedláčkem. Jak nám sděluje dobové hodnocení – architekti vypracovali projekt jako socialistický mimo svou pracovní dobu…

Samotná výstavba probíhala velmi rychle a Dům kultury byl otevřen již 1. května 1955. Fakticky byla budova, zejména interiérové části, dokončována až mezi lety 1955 a 1961. Je potřeba zvláště připomenout, že Dům kultury a okolní objekty se stavěly v architektonickém slohu socialistického realismu – sorely.

Vzápětí, po slavnostním předání Domu kultury do užívání, se zde rozeběhl bohatý kulturní život. Konaly se zde úspěšné oslavy Mezinárodního dne žen, každý rok Hornické dny. Vystupovalo mnoho souborů, pochopitelně se konala i divadelní představení, přijížděli umělci nejen z Prahy.

Hornická slavnost – malba nad výčepem

Každý rok tady již přes půl století probíhá Dětský filmový a televizní festival Oty Hofmana. My, učni černého řemesla, jsme chodili každý týden na taneční »čaje«. Pro ně byl vyhrazen čas od pěti hodin odpoledne do deseti večer. Na tanečním parketu jsme se pokoušeli pohybovat v rytmu muziky. To jsme ještě Hříšný tanec neznali… Vždy se střídaly dvě až tři domácí bigbeatové kapely a my jsme si to jako mladí užívali. I kapely získaly zázemí v Domě kultury, v suterénu. Je nasnadě, že v Domě kultury také probíhaly různé kroužky pro děti a mládež.

Hodily se komponenty z roku 1955

Dům kultury se nyní nachází po celkové rekonstrukci, která se připravovala už v roce 1989. Tehdy ji měl provádět Projektový ústav uranového průmyslu. Po převratu na to nedošlo, a tak se rekonstrukce oddálila. Jmenovaný ústav už neexistuje… Rekonstrukce tedy započala na jaře 2024. Trvala jeden rok a stála asi 120 milionů korun. Vše, co se dalo odmontovat, se opravilo, repasovalo. Provedla se celková výměna elektroinstalace i všech sociálních zařízení. Včetně oprav lustrů i podlahových ploch, položení nových parket – plocha asi 500 metrů čtverečních. Svítidel bylo na 200!

Zajímavostí je, že k repasování svítidel pomohly zásoby z roku 1955. Národní podnik Lustry totiž vybavil ostrovský kulturní dům při jeho předávání stovkami skleněných komponentů, jaksi »do foroty«, a jak se při aktuální rekonstrukci hodily! Sedm desítek let zůstaly bezpečně uložené v jedné z technických místností.

Nelze vše popsat, co prošlo pečlivýma rukama restaurátorů a řemeslníků. Výmalba, nově natřené ornamenty pod stropem kolem sálů nebo výměna porušené dlažby. Různé druhy dlaždic byly vyrobeny v závodě RAKO Rakovník.

Velmi zajímavé jsou nástěnné obrazy. V ústřední hale v přízemí byla restaurována rozměrná malba Májová veselice. Tanec na louce charakterizují tři páry v popředí. Zprava a zleva se odsud vstupuje do hlavního divadelního sálu. Obraz v kavárně nad výčepem je pojmenován Hornická slavnost.

Dějiny hornictví na skle

Nedají se přehlédnout ani malby na skle, které zdobí zdejší interiér. V předsálí v prvním patře a obě schodiště zdobí šest malovaných obrazů na skle. Zachycují výjevy z dějin hornictví v českých zemích, včetně objevitelů radia manželů Curieových. Zhotovil je podle prvotních návrhů akademického malíře Milana Krause akademický sochař a grafik Václav Lokvenc.

Pro zájemce, kteří by chtěli zjistit více o rekonstrukci tohoto kulturního stánku, jenž přijal nový název Kulturní a kreativní centrum Ostrov, vyšla kvalitní publikace o 90 stranách na křídovém papíře. Připojené fotografie jsou jen zlomkem toho, co znamenala rekonstrukce objektu.

Rád bych poděkoval všem, kdo se o město dříve i dnes starají. Jedno jméno uvedu: Josef Kadlec, dřívější předseda městského národního výboru. V čele MNV stál 16 let (1970-1986). Do dějin Ostrova se zapsal zlatým písmem.

Jan TANCIBUDEK

Autor žil v Ostrově nad Ohří 40 let.

Přečtěte si další články

21 komentáře

SV SLOVO VOLIČÚ 27/05/2026 - 07:37

Pukavec,vysvětlete voličum proč nemají například třeba za stejnou práci stejně platy jako v Německu a proč když my z SV jsme jediní kteří to chtějí změnit a proč vy to chcete furt dokola sabotovat,protože nevíte příčinu i když vam ji oslíme co pět minut.
?!
Zastupujte toho zloděje ODS TUNELDEDKA ve čtvrtek a vysvětlete proč jako on jste škodná a potřebujete salvu z pušek pravdy pod kožich až to všichni pochopi👉🇨🇿🍒!

pukavec 27/05/2026 - 12:57

Platy v Německu jsou vyšší protože Němci mají větší kapitál a lepší odbory, a také proto, že jejich kapitál parazituje na kapitálu v jiných zemích (i u nás). SV nejsou jediní kdo to chtějí změnit. Problém je v tom, že to SV nedokážou, protože mají přehnané mínění o vlastní inteligenci a jejich ego je mnohem větší než jejich schopnosti. A teď vysvětlete vy, jak chcete řešit to, že nemáme kapitál a zda také chcete, aby ČR parazitovala na jiných státech. Stejně tak pokud jste vyřešil problémy, které měla socialistická ekonomika, můžete se pochlubit. A znovu vás upozorňuji, že to, že vás považuji za blbce neznamená, že zastupuji ODS nebo Klause. ODS i SV prosazují ekonomiku, která nemůže fungovat. Já sice řešení nemám, ale vy také ne. Vy navíc lžete ostatním, že ho máte (nebo jste až ta hloupí, že tomu věříte?).

SV SLOVO VOLIČÚ 28/05/2026 - 03:35

DŘISTALISTO PUKAVČE HAJDY DO BOJE ZA SYSTEM KAPITALISMU TOHO SPRATKA TUNELDEDKA PRESIDENTA ODS
?!
AVANGARDA SV nepotřebuje vyšší kapitál máme daleko větší možnosti v intelektuální kapacitě a vidíte,že NIKDO ze stávající třídy intelektuàlu dokonce i tak oblíbená KK název flintu do žita a není schopna najít chybějící nutné přívlastky vytunelované tím zmrdem TUNELDEDKEM a dát je do Ústavy na první místo,kde byly VYRABOVANY 🍒🇨🇿👉👹
Pusťte se co nejrychleji do hledání máte panáčku 36 let zpoždění a tak se přesuňte do oblasti KULATEHO STOLU VE CTVRTEK, čekáme tam na vás a už tam jsou dva komenty pane sračkomete a asistente TUNELDEDKA, no ni?

Pukavec 29/05/2026 - 01:41

Pokud podle vás má intelektuální kapacita hledat přívlastky, tak to asi k ničemu nebude. Kapitál potřebujete – kdyby nebyl potřeba a stačila ta „intelektuální převaha“, tak už máte vše co potřebujete a problém se vyřeší sám. A jaký máte důkaz, že ČR je na tom intelektuálně lépe než Německo? Stávající inteligence ani vy nedokážou udělat ani to, co je podle vás hlavní – nají ty přívlastky. Stávající je ani nehledají, vy to házíte na ostatní. Kde tu intelektuální převahu vidíte? A opět upozorňuji, že to že podle mě hledání přívlastků nic nevyřeší (i kdyby vám je někdo našel) neznamenaná, že podporuji Klause. Laskavě si to zapište za uši. Pokud nedokážete pochopit ani tohle, tak je to s tou vaší intelektualitou velmi mizerné.

SV SLOVO VOLIČÚ 25/05/2026 - 10:40

PUKAVČE máme tu v avantgardě z vás srandu Přinášíme německé platy a to znamená o dvě třetiny více příjmu
?!
Jestli to je vyžírka,tak musíte být jen pobouchanecsystemu a přítel ODS TUNELDEDKA ,který vám to naservíroval jako kapitalismus bez přivlastkú a vy jste naletěl dodnes se necháte vykrádat peněženku.No kdo chce kam pomozme mu tam,KSČM zveme pomocí ale jsou tak zabejceni,že žerou z ruky kapitalistum i s vámi dohromady.Az to pochopí přijdou s křížkem po funkce
Tak to je podle vás žvast panáčku?Nedejte se vysmat.My nemáme ani korunu rozpočtu v SV a přinašime všem voličum jim podvodem kradené miliardy zpět ,ale nemuzeme za to že vám GŘ tv a bohužel i KSČM funkcionařum kyvalum amputoval systém mozek.

SV SLOVO VOLIČÚ 26/05/2026 - 07:16

Příteli Bodláka PUKAVČE .Mluvili jsme s elitními intelektuály na př.,,Burešem z\a jeho tv,ten vysílá kupu DŘISTALISMU a nechápe ,že bez programu SV PENIZE jeho posluchači brzo natáhnou bídou kopyta,s Pilmajerem a ten přestal strachy zvedat telefon, jde tu totiž o hubu, Blahynkou a ten aspoň sepsal kdo a jak krade peníze,no a zvali jsme je tady všechny ke kulatému stolu ve čtvrterk včetně historika ve ,,ale vypadá to že je to pro ně příliš velká kost pro pochopení ,takže příteli pokud se toho nechytite vy, jede rychlík do zádele proti zdi dalších betonových hlav ,no ni?

pukavec 26/05/2026 - 07:22

Obdivuj vaši snahu řešit problémy, bohužel je ale nutné konstatovat, že to nestačí. Je potřeba i inteligence a znalosti, a to vám zoufale schází. A to je také důvod, proč vám neberou telefony a nechtějí s vám komunikovat. Pro inteligentního člověka je to ztráta času. Také příliš mnoho času věnujete tomu že hledáte problémy u jiných. Pokud chcete aby vás lidé brali vážně, musíte prostě přijít s nějakou rozumnou koncepcí a řešením. A to nemáte. Ostatní také ne, ale nebuzerují kvůli tomu všechny okolo sebe. Tím co děláte nic nevyřešíte, jen polezete lidem na nervy a budou se snažit se vám vyhýbat. Můžete si na ostatní ztěžovat, ale to co dělají je normální reakce na to, co děláte vy.

pukavec 26/05/2026 - 07:16

To že „tuneldědek“ byl podrazák je pravda, ale vám to na inteligenci nepřidá. Jinak to že hlupáci mají psinu z kde čeho je normální. Nemusíte mi to oznamovat.

SV SLOVO VOLIČÚ 26/05/2026 - 20:57

Tak to vidite sám víte,že TUNELDEDEK je zločinec.Pod domněnkou ,že lid NEMUZE nic vlastnit, protože není právnická osoba dál rozkrást celý stát a vy Pukavec jste dokonce po 36 letech jeho prdelka.

SV SLOVO VOLIČÚ 25/05/2026 - 01:00

A budou se tam pořádat sjezdy KSČM aspoň jednou měsíčně včetně delegátu SV
?!
No hodil by se tam odmavnout návrh programu všech členu SV a to dobře zdiskutovany TADY ve formě PENIZE(P N Z)no ni🍒💥?

pukavec 25/05/2026 - 06:00

Já vím, že delegáti SV jsou vyžírky, kteří by se tam rádi nasomrovali. Ale to by museli nejdřív vymyslet něco rozumného. Jejich program jsou ale jen žvásty, které nikdo rozumný nebere vážně. Takže asi budete mít smůlu. No tak, přece se nenecháte zdržovat od KSČM, na kterou stejně jen nadáváte! Pokud uspořádáte vlastní sjezd, můžete přece všechny problémy vyřešit daleko lépe!

SV SLOVO VOLIČÚ 25/05/2026 - 10:55

Strejdo PUKAVČE být separatista to se i vám musí vyplatit v prázdné vytunelované peněžence ,no ni?!

pukavec 26/05/2026 - 07:12

Separatista je někdo, kdo se oddělí. Nikoliv někdo, komu řeknete že je členem aniž by o to žádal. Mimochodem pokud bych se hlásili k SV, tak bych ze sebe jen udělal blbce. Vy peněženku určitě nikomu nenaplníte.

SV SLOVO VOLIČÚ 26/05/2026 - 07:29

Strejdo PUKAVČE,tím,že máte voličský příkaz jste automaticky členem SV tj Společnosti Voliču
?!
Nemusíte o to žadat.No obraťte se na pana Vidláka,toho vyhodili z náboženství a zakláda v projektu SYPKA novou VIERU a tam dostanete našup.
Mnoho zdaru válečníku a pogratulujte Tuneldedkovi,ten ví že peníze rostou na strmé a je třeba je takovým jako vy ODEJMoUT😭🤠🔔💥👹!?

pukavec 26/05/2026 - 13:03

Voličský příkaz nemám, ani nevím co to je. Ani Google to nenašel. Našel jsem jen to, že lidé mohou mít voličský průkaz, ale ten také nemám. Ten se používá, když nevolíte v místě bydliště. Také jste mohl myslet to, že členem je každý, kdo může volit. Ale i to je nesmysl. Volba je právo bez ohledu na členství v nějakém klubu. Je to stejná pitomost jako by jste tvrdil, že pokud máte právo si koupit v obchodě mléko, jste členem mlékárenského spolku. Kvůli každé blbosti by pak musel existovat spolek. Každý by pak byl členem tolika spolků, že by o nich ani nemohl vědět. Navíc vaši členové mají nějaké reprezentanty a myšlenky. Já jsem vaše myšlenky neschválil a nevím, proč bych měl být členem spolku, o které jsem slyšel jen od vás a o kterém jsem nikdy neslyšel nic rozumného. Pokud by v nějaké spolku skutečně byli všichni voliči, pak vás ani vaše kumpány nikdo nevolil a nemáte právo za takový spolek mluvit. Pokud tedy takový spolek existuje, vyzývám k tomu, aby bylo zlikvidováno jeho současné vedení, které je absolutně neschopné, nelegitimní a svévolně samozvané. Až vás zvolí většina vašich členů, můžete reprezentovat. Do té doby ale nemáte žádnou legitimitu. Nechci aby mě reprezentovali lidé jako vy.

SV SLOVO VOLIČÚ 26/05/2026 - 14:06

PUKAVČE,nekličkujte před našími puškami pravdy jako zajíček.Intelektualove neodpovídají proto,že se stydi
?!
Nepřišli na takovou velkou věc jako je nutná porážka kapitalismu bez přivlastkú tuneldedka ODS .Jen se podívejte zpět na fialovou okurku,ta dokonce lhala,že když ji SV zvolí dostane německé platy,což možné nikdy nebude dokud se vytunelované přívlastky neobjeví hned v prvním článku Ústavy odkud byly při její tvorbě a bez referenda ty přívlastky VYTUNELOVANY a to,že se cítíte za to odpovědný a neuděláte proti tomu nic, na věci nemění.
Zkuste se připravit na roli fujera Adolfa bo se bude zbrojit a rozdávat naše peníze tomu Zelí který vybije své banderovce na rozkaz Puttlera do posledního v odvetě za Babij jar,!?
Heil Puttler ,no ni ?

pukavec 26/05/2026 - 15:48

Já nekličkuji. Jen jsem se vám snažil vysvětlit na konkrétních věcech ukázat, že jediné co děláte je, že otravujete lidi a pak je obviňujete, že s vámi nespolupracují.

SV SLOVO VOLIČÚ 26/05/2026 - 20:24

PUKAVČE ztratil jste úplně rozum.celà SV si stěžuje,že je nikdo nezastupuje a nikdo jim nechce dát ani chybějící PENIZE a my z avantgardy formulujeme co chtějí VŠICHNI voliči do OK programu ,to pokládáte za otravování
?!
Budete jako poskok zločincu z ODS a se svou manželkou nedostatečnou intelektuální kapacitou zastupovat toho zloděje TUNELDEDKA u kulatého stolu ve čtvrttek.?
No nakreslete si už dnes na skuru siluetu zajíce at nase pušky pravdy se vám mohou trefovat do kožichu co nejvíce , no ni?

pukavec 27/05/2026 - 05:28

Není pravda, že to co děláte chtějí všichni voliči. Já to nechci. A dost jiných také ne. A i kdyby to všichni chtěli, tak vaše formulace jsou na nic, protože stejně nemáte dostatek znalostí a rozumu, aby jste svých cílů dosáhli. Pokud se to pokusíte, jen společnost zlikvidujete a jinak z toho nic nebude. Protože jste neschopní. A přestaňte předhazovat ODS. Není to tak, že lidé jsou buď pro vás nebo pro ODS. Existuje mnoho lidí (i já) podle který jsou jak SV tak i ODS škodlivé. Nicméně nic z toho co píšu nejste schopen pochopit a budete pořád předhazovat tytéž argumenty. Už to je důkaz, že nemáte inteligenci na to, aby jste se vážně mohl zabývat tak složitými tématy jako je ekonomika nebo politika. A to je důvod, proč s vámi KSČM ani jiní odpůrci kapitalismu nespolupracují. A tím že je budete obviňovat z toho že podporují ODS jejich spolupráci a podporu nezískáte, což by také inteligentnímu člověku mělo dojít.

SV SLOVO VOLIČÚ 30/05/2026 - 10:18

Pukavec tu kvaká,že mu nikdo nevyhovuje ,tak vyplaznete SVUJ program a la kazišuk a ne Q,,Q….

jmm 24/05/2026 - 18:26

Nádhera!

Komentáře jsou uzavřeny.