Hotel Avion – symbol meziválečné čs. avantgardy opět slouží lidem

od redakce

Po letech náročně rekonstrukce dle požadavků památkářů začal opět sloužit veřejnosti neobvyklý hotel Avion v České ulici v Brně, dílo slavného funkcionalistického architekta Bohuslava Fuchse.

Výstava o životě a díle Bohuslava Fuchse.

Tato národní kulturní památka patří k architektonickým symbolům meziválečné československé avantgardy. Je jedním z nejužších hotelových komplexů v Evropě. Jeho autor Bohuslav Fuchs ho dokázal postavit na neuvěřitelně komplikované parcele osm metrů široké a 34 metrů dlouhé (na jejím konci široké pouhých sedm metrů). Dokázal 40 metrů vysokou desetipatrovou budovu plně využít k funkčnosti takovým způsobem, že se o něm vyučuje na školách po celém světě.

Výroky architekta Fuchse jsou součástí interiéru.

Konkrétně jak lze nakládat s prostorem, barvu a světlem. Podařilo se mu v něm umístit 37 jedno- až třílůžkových pokojů (v ceně kolem 3000 Kč za noc), dále tři vzájemně vertikálně propojené kavárny a v přízemí ještě bufet. Je to nejvyšší budova v centru Brna.

Fascinující architektura, fascinující výhledy

Hotel Avion má 77 lůžek v různých kategoriích, dále hotelovou restauraci a kavárnu, muzeum secesního nábytku z počátku minulého století včetně panelové výstavy o životě a díle B. Fuchse (projektoval přes stovku známých objektů) a na střeše 40 metrů nad Českou ulicí i vyhlídkovou terasu s fascinujícím pohledem na hrad Špilberk, katedrálu sv. Petra a Pavla na Petrově a celé město Brno. Spolu s brněnskou vilou Tugendhat patří ke skvostům funkcionalistické architektury. Ve světě se o Avionu jako o World Monumentu funkcionalismu učí na fakultě architektury vysokých škol od New Yorku až po Japonsko.

Unikátní průhledy skrz patra.

Současný majitel hotelu Stanislav Berousek (ze známého stejnojmenného rodu artistů) vycházel při rekonstrukci z projektu Evy Jiřičné i z původních plánů Bohuslava Fuchse. Hotelu se navrátila zaoblená a kulatá okna lemující schodiště, xylolitové – magnezitové podlahy a došlo na repasování okna v kavárně a bistru, dále velkoplošných kovových oken, dřevěných dveří a obnovila se i všechna schodiště. Prostory kavárny, čili druhé a třetí patro nyní slouží jako muzeum funkcionalismu.

(vž)

FOTO – Václav ŽALUD

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.