Kouzelný nový rodinný muzikál Matilda

od redakce

Do nového roku vstoupilo Městské divadlo Brno velkolepě – na Hudební scéně se totiž 21. ledna objeví poprvé na českém jevišti nový rodinný muzikál Matilda podle slavné knihy Roalda Dahla. Herecké obsazení a inscenační tým režíruje Petr Gazdík.

V roce 1988 vydal známý anglický romanopisec Roald Dahl knihu, která se vedle jeho dalších dětských knížek jmenuje obyčejně. Posuďte sami: Jakub a obří broskev, Karlík a továrna na čokoládu, Fantastický pan Lišák – a Matilda. Příběh malé holčičky, která měla smůlu a narodila se do špatné rodiny nechápající její výjimečný talent a nadání, vlastně popisuje boj hlouposti s inteligencí a válku krutosti s laskavostí. Celý svět kolem Matildy jako by se zbláznil, dívenka se nestačí divit, s jakými překážkami se setkává. Podobně jako v ostatních Dahlových knihách i tady ale vítězí dětská upřímnost, čistota a srdečnost nad dospěláckou nabubřelostí a omezeností.

A stejná témata, jaká jsou v knize, se autorům podařilo přenést i na jeviště v muzikálové verzi. Jde o jednoduchý, ale zároveň geniální scénář, který je nesentimentální, ale současně velmi emotivní. Je zábavný, ale obsahuje silné poselství, a proto je pro děti i dospělé. Dokáže oslovit dítě v každém dospělém i dospělého v každém dítěti. Proto je muzikálovým hitem, který od roku 2009 okouzluje britské publikum a postupně se šíří jeho věhlas po světě.

Také úspěšný film

Potvrzením tohoto faktu je film, který měl na konci roku 2022 premiéru. Ve filmu – k němuž psal scénář opět Dennis Kelly a režíroval ho režisér divadelní Matildy Matthew Warchus – je hlavní hvězdou obsazení Emma Thompsonová v roli slečny Trunchbullové. V britských kinech byl uveden 2. prosince a čeští diváci se s ním mohli seznámit krátce poté.

Prvního filmového zpracování se Matilda dočkala v roce 1996, kdy jej režíroval a také si v něm zahrál roli Matildina otce Danny DeVito. A Tim Minchin, australský písničkář, komik a celoživotní fanoušek Roalda Dahla, se již roku 1998 jako třiadvacetiletý mladík pokoušel získat od Dahlových dědiců práva na muzikálovou verzi Matildy pro divadlo v Perthu. Tenkrát se mu to ještě nepovedlo. Na rozdíl od věhlasné anglické instituce Royal Shakespeare Company, která právě v této Dahlově knize také viděla silný potenciál. Tak byl v roce 2006 osloven Dennis Kelly, aby napsal scénář, a o dva roky později se producenti obrátili i na Tima Minchina, aby se stal autorem hudby. Kelly to později okomentoval slovy: »Místo osvědčeného skladatele, který by napsal písně, zvolili komika, který v té době na svých vystoupeních nutil vybrané diváky, aby se oblékli do medvědího obleku, a pak s nimi tančil.«

Tento risk oslovit fanouška, který Matildin příběh miluje, se jim vyplatil. Devátého prosince 2010 měla Matilda slavnostní premiéru ve stálém sídle RSC ve Stratfordu nad Avonou a podle nadšených reakcí se zdálo, že Matilda má i na to, dobýt Londýn. To se také stalo, londýnská premiéra v listopadu 2011 se setkala s nadšeným diváckým i kritickým ohlasem a byla nominována ve všech deseti kategoriích Cen Laurence Oliviera, v nichž nominována být mohla. Zvítězila pak v sedmi – získala cenu za nejlepší původní muzikál, nejlepší režii, nejlepší scénografii, nejlepší choreografii, nejlepší sound design, nejlepšího herce (Bertie Carvel v roli slečny Trunchbullové) a nejlepší herečku (o tu se unikátně podělily všechny čtyři alternantky role Matildy). Byl to největší počet ocenění pro jednu inscenaci v šestatřicetileté historii Olivierových cen.

Broadwayská inscenace se vyplatila

Dva měsíce po londýnské premiéře byl oznámen připravované přenesení inscenace na Broadway. Američtí producenti zvažovali »překlopení« Matildy do amerických reálií, ale na nátlak anglické strany byla nakonec plně zachována podoba londýnské inscenace. Bertie Carvel a Lauren Wardová si zopakovali na Broadwayi své stratfordské, respektive londýnské role slečny Trunchbullové a slečny Honeyové.

Broadwayská inscenace stála 16 milionů dolarů, ale producentům se bohatě vyplatila – hrála se od premiéry 11. dubna 2013 po téměř čtyři roky. Získala pět Cen Tony a derniéru měla symbolicky na Nový rok 2017 po přesně 1555 reprízách. Londýnská verze pak běží vyjma covidové pauzy mezi březnem 2020 a zářím 2021 stále a pokořila magickou hranici 4000 repríz.

Cesta Matildy pokračuje dál. Vedle nové, již zmiňované filmové verze producenti uvolnili licence k uvádění po celém světě, a tak se v roce 2019 odehrála premiéra například v Reykjavík City Theatre či ve Folketeateret v Oslu, kde měl scénografii na starosti Petr Hloušek. Brněnská premiéra Matildy je v překladu a režii Petra Gazdíka, který se na tuto premiéru se svým týmem připravoval dlouho dopředu. V prosinci roku 2021 se udály konkurzy na dětské role a v následujících šesti měsících se děti, které uspěly, účastnily dvakrát týdně workshopů, aby tento náročný projekt zvládly. Z původní stovky dětí bylo vybráno 26 nejlepších, s nimiž se teď budete moci setkat v naší inscenaci, a to včetně trojice představitelek titulní role – Anny Bergerové, Marie Juráčkové a Karoliny Kabele. Dirigenty inscenace budou Dan Kalousek a Ema Mikešková, originální a nezaměnitelné choreografie vytvoří Carli Rebecca Jefferson, scéna vzejde z dílny již zmiňovaného Petra Hlouška a kostýmy navrhla Eliška Lupačová Ondráčková. V dalších rolích se můžete těšit na Jiřího Macha nebo Milana Němce v roli kruté ředitelky Trunchbullové, na Kristýnu Daňhelovou nebo Dagmar Křížovou jako laskavou Slečnu Honeyovou, Matildiny nesympatické rodiče si zahrají Svetlana Janotová nebo Ivana Vaňková a Lukáš Janota nebo Jiří Ressler a v roli chápající knihovnice Phelpsové se vystřídají Alena Antalová nebo Johana Gazdíková nebo Eva Jedličková.

(vž)

VIZUÁL – Městské divadlo Brno

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.