Mendelův skleník může být památkou UNESCO

od redakce

Starobrněnští augustiniáni budou žádat o zápis Mendelova skleníku na Seznam světového dědictví UNESCO. Snaze o zápis stavby v areálu opatství na Starém Brně na seznam organizace OSN má pomoci podpora města Brna a Jihomoravského kraje.

Tyto instituce  mají zájem zápis nedávno obnoveného Mendelova skleníku finančně podpořit. Neví ale, jestli na to budou mít peníze. Samotný proces schvalování objektů za pamětihodnost UNESCO vyjde na tři miliony korun ročně. Zařazení mezi nejvýznamnější světové památky je běh na dlouhou trať.

»Čím více město a kraj proces podpoří, tím bude rychlejší. Nápad vítáme, jen si musíme vyhodnotit a zjistit, jaké jsou reálné šance na úspěch a nakolik jsme schopni jako město a kraj pomoct. Musí se zaplatit lidé, kteří budou mít tento projekt na starosti. Je tam posudků a dokumentů, které je potřeba předložit, a celkově je to velmi nákladné,« uvedl jihomoravský hejtman Jan Grolich.

Město i kraj si chce nejdříve vyhodnotit, jakou má zápis Mendelova skleníku mezi památky UNESCO naději na úspěch. Věří, že i proces zápisu by mohl do Brna a Jihomoravského kraje přitáhnout turisty.

Skleník jako laboratoř Marie Curie 

Podle Jakuba Cardy ze společnosti Společně, která se věnuje propagaci života a díla Johanna Gregora Mendela, by projekt mohl být úspěšný. Mendelův skleník připodobňuje k laboratoři, kde Marie Curie-Skłodowská objevila radioaktivitu nebo kde Albert Einstein napsal svoje stěžejní dílo Teorie relativity.

Skleník Johanna Gregora Mendela stojí na stejném místě, kde kdysi zakladatel vědy o zákonech dědičnosti dělal své pokusy s hrachem. Právě hrách je všudypřítomná symbolika skleníku. Tady slavný Mendel zkoumal genetiku: v Brně proto otevřeli skleník s maketou obřího hrášku.

»Na tomto místě byla objevena genetika, což je jeden z deseti nejvýznamnějších vědních oborů dneška. Je to místo, kde v 19. století společně fungovala věda a víra, což už v té době nebylo zase tak běžné. Máme tu dochovaná místa, kudy Mendel chodil a pracoval. A je to jedno z nejvýznamnějších míst vědy na světě. Jsou to místa, která jsou velmi významná, a my jsme navíc díky areálu kláštera schopni poukázat i na ostatní dědictví,« řekl Carda.

(vž)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.