Více děsí dnešek než televize před 36 lety
V médiích se opět objevil známý narativ. Oblíbený televizní seriál Třicet případů majora Zemana dostal nálepku »mimořádně zrůdného« díla. Opět se analyzuje jeho každá minuta, jako by snad hrozilo, že se divák po zhlédnutí jednoho dílu okamžitě stane oddaným stoupencem »starých pořádků«. Tato neustálá dehonestace tvorby vzniklé před rokem 1989 už ale začíná být pro velkou část společnosti unavující, ne-li přímo trapná.
Bojujeme proti nepříteli, který už tu více než tři desetiletí není. Mezitím nám ale pod rukama uniká svět, ve kterém skutečně žijeme.
Zatímco se v Praze na tiskovkách debatuje o »ideologické závadnosti« starých seriálů, v regionech narůstá napětí, které žádná retrospektivní analýza nevyřeší. Střet generací není jen o tom, kdo má rád jaký film. Je to o hlubokém nepochopení mezi těmi, kteří »vyrůstali v nedostatku a dnes mají strach o důstojné stáří«, a mladými, kteří se sice narodili do údajné svobody, ale kvůli cenám bydlení a globálním krizím mají pocit, že jejich budoucnost je v troskách.
Místo toho, aby sdělovací prostředky stavěly mosty, často jen přilévají olej do ohně kádrováním historie. Starší generace to právem vnímá jako útok na své vzpomínky a na život, který v té době poctivě žili, bez ohledu na režim.
Chudoba není nostalgie, ale fakt
Divák není hloupý a dokáže si kontext přebrat sám
Kritizovat starý televizní seriál je snadné a bezpečné. Zabývat se však tím, proč se v roce 2026 tisíce rodin propadají do exekucí, proč jsou základní potraviny a energie pro mnohé luxusem a proč se nůžky mezi bohatými a chudými rozevírají rekordním tempem, to už vyžaduje odvahu a skutečnou práci.
Krize společnosti se neprojevuje tím, že někdo v televizi sleduje Majora Zemana. Projevuje se apatií, ztrátou důvěry v instituce a pocitem, že se na »obyčejného člověka« zapomnělo. Když elity řeší ideologickou čistotu minulosti, zatímco lidé řeší, jak zaplatit nájem, vzniká vakuum, které plní radikalismus a beznaděj.
Je načase přestat válčit s duchy minulosti. Třicet případů majora Zemana je dnes už jen historickým dokumentem doby – nic víc, nic míň. Divák není hloupý a dokáže si kontext přebrat sám.
Mnohem naléhavější otázkou je: Kam jsme došli za těch více jak 35 let? Proč se místo slibované prosperity a soudržnosti potýkáme s tak hlubokou krizí hodnot? Pokud se nezačneme vážně zabývat stavem dnešní společnosti – chudobou, osamělostí seniorů a nejistotou mladých – budeme se jednou divit, že jsme v zápalu boje s minulostí úplně prohráli přítomnost.
Martin ŘÍHA
Zaťatci z »Ústrku« s podporou ČT
A je to tady opět. Již poněkolikáté zkoumá nevědecké pracoviště Ústav pro studium totalitních režimů legendární televizní seriál Třicet případů majora Zemana. Od 23. dubna připravil přednáškový cyklus, jehož dílčí přednášky (v květnu, červnu a září) proběhnou v Muzeu Policie ČR v Praze. Asi není jiné – skutečné téma historie, kterým by se zaměstnanci ÚSTRu měli zabývat.
»Cyklus nabídne možnost hlouběji porozumět historickým, ideologickým i mediálním souvislostem, které seriál reflektuje,« uvádí ÚSTR.
»Seriál Třicet případů majora Zemana je mimořádně zrůdný tím, jak účinně dokázal propojit rádoby detektivní, populární žánr s jasně zadaným politickým zadáním. Divákům předkládal jasně strukturovaný výklad komunistických dějin, který měl potvrzovat legitimitu normalizačního režimu,« sdělil ředitel ústavu Ladislav Kudrna. Jeho první náměstek Kamil Nedvědický doplnil: »Seriál patří k nejkontroverznějším dílům české televizní historie.«
A jak se říká, vrána k vráně sedá. Na pásmu přednášek se podílí také Česká televize.
(mh)
9 komentáře
POKUD TO NEVITE DRAZI VOLICI z SV,TAK VAM ZOPAKUJEME MY Z AVANTGARDY Spojených Voličú,JEDNO
?!
Vypadá to tak že funkcionáři KSČM chtějí žít z peněz,které možná patří stále nam lidu buržoasnim životem a nic pro voliče opravdu konkrétně udělat.Zvlasze ne odstranení ODS TUNELDEDKEM instalovány kapitalismus bez přivlastkú a ne hřejí no postavit před soud kde by se ho mohli soudci zeptat kde jsou chybějící přívlastky a proč je vynechal
Ztraceji tak vědomí a nerozeznávají už rozdíl mezi rétorikou ,což pak vypadá jako DŘISTALLISMUS a realitou, no ni🔔😭💥🍒!?
krspqi
I dnes se točí spousta věcí, které agitují za dnešní režim. I dnes herci lezou do zadku těm, z nichž cítí prachy. Pravda, nic se nezakazuje, jen se mnoho důležitých věcí nepodporuje a v době nejistoty se jimi sotva někdo bude zabývat, a těm co jistoty mají, vyhovuje dnešní stav. Pravda, zákazů je méně, ale vyšší kvalitě produkce to moc nepomohlo. Navíc i v minulém režimu se ty zákazy postupně omezovali a i oni by je asi časem zrušili, i když by jim to trvalo o nějakou tu chvilku déle. Každý režim má snahu prosazovat sám sebe, jinak by nemohl existovat. Ve vyspělejších zemích se obvykle používají jemnější metody a naprostá většina zemí v socialistickém bloku byla mnohem méně vyspělá než západ už před socialismem, výjimečnou možná bylo Československo a část Německa, a ty nutně museli být brzděny, pokud byly dány dohromady se zaostalejšími zeměmi, nesouvisí to tedy s režimem, ale spíše s tím, že vyspělé země neměli odvahu začít nějaký větší experiment, a ty zaostalejší jej zase nedokázaly dobře provést (částečně proto, že západ jim házel klacky pod nohy). Je vtipné, jak se kritizují minulé agitace, ale nad těmi dnešními se zamyslet podobným způsobem nedokážeme. A ještě jedna věc: kdyby ten seriál byl opravdu špatný, prostě by se na něj zapomnělo a nikdo by to neřešil. Tím že aktuální propagátoři mají potřebu se do něj navážet vlastně ukazují, že se minimálně v určitých ohledech jedná o kvalitní dílo.
Hm, Třicet případů majora Zemana, to už televize nemá co dávat.
NASI tzv ZASTUPITELE NECHTEJI RESIT REALITU A V .ZAPALU BOJE S MINULOSTÍ SKOCILI NA ŠPEK VADNEMU SYSTEMU
?!
Tzv Kapitalismu bez přivlastkú,ODS TUNELDEDEKA,který patří ne mezi,obdivovane presidenty ,ale před před soud a jeho tlupu PODVODNIKU strany ODS třeba zákonem co nejrychleji než napáchají další monumentální škody , zakázat .
Realizovali úspěšně největší podvod v dějinách republiky instalováním vadného,systemu a 36 let tento předpotopní ,systém krade dve třetiny příjmu všech domorodcu. 2,5 milionu členu SV je bez peněz a z prázdných kapes platí a budou platit ,pokud se systém nezmění dále .V rámci boje s minulosti to,stojí jejich voliče majlat a tak voliči prohrávají nejen přítomnost,ale i budoucnost.
Volte dále ODS a jejich podsvinčata v čele s nomarxistckymi PiRAťY mající zločin ve svém názvu.
Tak uvidíte brzy všechny svaté a k jidlu dostanete brzy jen sušené ponravy zeleného údelu drahoty a bídy. a budete pozabíjeni v další už se připravující válce toho,zmetka kancléře GRCe a londýnských kanceláři Rottschilda kteři chteji napodobit dokonce nebožtíka HITLERA v novém Drang nach OSTEN.
Fuj fuj fuj to je hnuj. .
V nocí tu bylo více zajímavých momentu a ráno je kdosi mazl.
?!
Pokud se to stane, nebojte se je opakovat,zmrdy to pěkně naštve a my z SV rádi pokud i nás nemaznou odpovíme.,dříve než zdejší cukernička bude brutálně zakázána cenzurou,tak jak to nařizuje řezníkovi Vidlakovi jeho pacholek cenzor ADOLF,už více než TRI roky ,který se kryje pod nickem NULA a to mu dodnes STACILO k zajištění prohry KSČM a ohlupovani voliču v jejich tzv nové VIEŘE projektu SYPKA jest separatistu ,kteří,tahají za nos i Kačenku.
Seriál o mjr. Zemanovi je estébácká agitka non plus ultra. Je dokonalým zrcadlem minulého režimu.
Ano, připomíná to vaši agitaci současného režimu. Mudrc non plus ultra. U vás možná budou i dva Mudrci za cenu jednoho a další sleva bude při výprodeji.
„umělá inteligence mudrci pudrci AI“ tvoje non plus ultra agitka by se měl zaměřit na zcela jiné zrůdné „zrcadla“ dřívějších režimů nejen u nás , ale i ve světě kdy „nadlidi“ pomocí militantních „démošek“ a majdanů ovládali státy a přivedl /přivádí svět do válek. Extrém byl „mnichov“ , plynové lágry a po „Jaltě“ použití 2 atomových bomb , Vietnam s „Agent orange“a napalmem. Teď fašizace Ukrajiny za cílem si podrobit Rusko. „mudrci pudrci“ vrať se do hrobu a už nevylézej!
Komentáře jsou uzavřeny.