Naprojektují rekonstrukci Měnínské brány

od redakce

Jediná dochovaná brněnská městská brána se dočká rekonstrukce. A díky omlazené bráně bude v jejích útrobách opět výstavní prostor, tentokrát hodný třetího tisíciletí. Brněnští radní vybrali projektanta, který potřebné úpravy navrhne. Za necelého půldruhého milionu korun tuto zakázku zvládne společnost Architekti Hrůša & spol.

»Měnínská brána byla naposledy zrekonstruována před půl stoletím. Takže si investici, kterou předpokládáme ve výši asi 42 milionů Kč, bezpochyby zaslouží. Historická budova se potýká s vysokou vlhkostí, prosakující kanalizací a celkově špatným stavem technických instalací. Počítá se také se zásadnější rekonstrukcí výtahové šachty. Výsledná podoba potěší nejen Brňany. Jako v minulosti bude dál Měnínská brána sloužit jako výstavní prostor. Získá ale novou, moderní náplň, která zahrne třeba i 3D virtuální realitu,« uvedla primátorka Brna Markéta Vaňková.

Historický snímek Měnínské brány.

Měnínská brána je doložená už od středověku, dnešní podoba pochází z období kolem roku 1500. Jde o jediný dochovaný vstup do města původně pěti branami. Její význam začal upadat po třicetileté válce, jako průchozí přestala sloužit v polovině 19. století. Do majetku města se dostala koncem 70. let, následně byla zrekonstruována podle projektu architekta Kamila Fuchse, syna Bohuslava Fuchse. Poté byla svěřena do správy Muzeu města Brna, které ji využívá jako výstavní prostor. Střídaly se v ní dlouhodobé expozice (Brno a zbraně staletí, 1983–1990; Brána času, 2002–2010; Muzeum hraček, 2010–2020) i krátkodobé výstavy. V budoucnu je v plánu trvalá multimediální výstava dokumentující vývoj opevnění města Brna, která bude propojená s 3D virtuální realitou a případně i s počítačovou hrou s dobovou tematikou. Na tuto stálou expozici budou navazovat krátkodobé výstavy např. dobových zbraní či stavebních nebo vojenských technik.

(vž)

FOTO – Muzeum města Brna

Přečtěte si další články

2 komentáře

Paterak 12/10/2022 - 13:17

KSČM 3 2,8 2,5 3,5 2,5
Zdroj: Median

Za pět měsíců sešup o půl procenta, bez poslanců senátorů zastupitelů, jsme hódně přitažliví. Dívám se 2018 se 7% jsme si ztěžovali.

Eva L 12/10/2022 - 13:18

A tím se chlubíme nebo pláčeme?

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.