Když jsem předloni zavítala do půvabného podhorského městečka Králíky v severovýchodním výběžku okresu Ústí nad Orlicí, abych turisticky zdolala Králický Sněžník (a přinesla reportáž z výstupu pro NP), netušila jsem, že se v místním muzeu setkám s pozoruhodnými protiválečnými obrazy zdejšího rodáka Herberta Bergmanna-Hannaka. Muzeum, sídlící na náměstí v historické radnici, dokonce nabízelo pohlednice s díly tohoto umělce k rozebrání. Každý, kdo do muzea zavítal, mohl si nabídnout. Držela jsem pohlednice v rukou a síla námětů obrazů mě ohromila. Kdo byl tento umělec?
Herbert Bergmann-Hannak se narodil v roce 1921 v Králíkách v Československu, byl tedy československým občanem německé národnosti. Jeho tvorba byla silně ovlivněna osobní traumatickou zkušeností z druhé světové války, do které byl vtažen jako voják wehrmachtu. Byl těžce zraněn (1942) při bojích s Rudou armádou na východní frontě a vše, co ve druhé světové válce viděl na vlastní oči a zažil, jej celoživotně přivedlo k odmítavému postoji k válkám, militarismu a násilí. Válečné zážitky ho pronásledovaly po zbytek života. Jako grafik a malíř vytvořil obsáhlé dílo, v němž protiválečné motivy zaujímají zásadní místo.
Bergmann-Hannak neprožil válku jen jako vzdálený pozorovatel. Po narukování a následném těžkém zranění byl z válečné služby propuštěn. Tato zkušenost se stala hnacím motorem pro jeho tvorbu, která se zaměřovala na zobrazení hrůz války, absurdity zabíjení a destrukce lidských životů. Ještě za války se v Liberci vyučil textilním návrhářem a pracoval ve svém oboru v továrně.

Po druhé světové válce nastalo vysídlení německého obyvatelstva z osvobozené ČSR a jeho rodina směřovala do sovětské zóny Německa. Vystudoval tam různé stupně malířských škol a akademií – ve Výmaru, Drážďanech a Berlíně – a zapojil se do uměleckého dění nového Německa. Do roku 1990 byl členem Svazu výtvarných umělců Německé demokratické republiky.
Často pracoval s kuličkovým perem, fixy či akvarelem na netradičních podkladech, například na starých účtech, což dodávalo jeho dílům dokumentární charakter. Jeho obrazy proti válce a militarismu se vyznačují lidovou barevností, která kontrastuje s temnými motivy. V dílech se často objevují deformované či zvířecí postavy, scény utrpení a satirické zobrazení vojáků a mocných, kteří války rozpoutávají.
Umělecká nezávislost
Jeho umělecký styl je často popisován jako velmi osobitý, až anarchistický, stojící mimo hlavní proudy socialistického realismu, který dominoval v bývalé NDR, kde žil a tvořil. Ačkoliv po roce 1957 působil jako svobodný umělec v Berlíně-Pankowě, byl považován za outsidera v umění NDR. Jeho tvorba se totiž vyhýbala formálním debatám a vždy byla vnímána jako originální projev, nezapojený do oficiálních uměleckých proudů.

Bergmann-Hannakovo dílo bylo oceněno i v jeho rodišti. V roce 2002 se v galerii v Králíkách uskutečnila výstava obrazů a kreseb u příležitosti jeho 80. narozenin. Ostatně velkou kolekci obrazů autor svému rodišti dokonce věnoval. A jsou to nejen antimilitaristická díla, ale také zátiší s květinami bez váz, kresby květin, plodů, vůbec volné přírody, kterou byl také fascinován. Na Králicku je příroda a krajina opravdu nádherná.
Umělec zemřel v roce 2013 v Berlíně. Zanechal po sobě tvorbu, která je silným mementem proti válečnému běsnění. Svět je ho, navzdory bohaté zkušenosti, stále plný.
Monika HOŘENÍ
3 komentáře
Ono to umění nějak ztrácí na významu. Zdá se, že doby kdy lidé reagovali na to, co umění říká, jsou už dávno pryč. Je to sice hezké, ale kdyby někdo křičel do lesa ať nejsou války, mělo by to asi stejný efekt. Určit čím to je už je těžší. Je to tím že jsou lidé jiní? Tím že už nemají tolik tendenci tvořit skupiny, které za něco bojují? Nebo je to tím, že je umělců příliš? Nebo je prostě příliš vjemů které se snaží útočit na pozornost lidí? Nebo prostě lidé už potřebují komplexnější vysvětlení, které už umění nedokáže vyjádřit? Každopádně to takové obrazy si pár lidí prohlédne, pokývá hlavou, a půjde dělat zase to co před tím. Jiní začnou vysvětlovat, že někdy válka potřeba je a pár lidí si bude připadat důležitě, když to bude rozebírat. A nestane se nic… Ale není to jen umění, i protesty a další věci dnes čím dál častěji vyznívají jaksi do ztracena.
cdlkyf
❤️😍malíř proti válce – náš „Pablo Picasso“/Guernica..
Komentáře jsou uzavřeny.