Koncert Martin Babjak a jeho hosté, jehož 19. ročník se úspěšně uskutečnil 26. května v prostorách zámku v městečku Nasavrky, nese podtitul My žijeme, my nezapomínáme Lidice, Ležáky, Javoříčko… Ty tři tečky za větou jsou významové, protože si za ně můžeme doplnit další místa naší vlasti spojená s hrdinstvím protifašistického odboje. Taková je totiž ústřední myšlenka této mimořádné kulturní události. Ne náhodou má koncert i česko-slovenský rozměr a jeho účinkující se hlásí k odkazu společného státu.
Duší a hybnou silou devatenácti ročníků je Jan Rydlo, nasavrcký občan, jenž je veřejnosti znám také jako organizátor štafetového běhu na počest Lidických a Ležáckých. Rydlo každoročně angažuje na koncert přední české a slovenské umělce, kteří pak »ruku v ruce« potěší srdce diváků. Po vstupenkách je velká sháňka, jak Rydlo prozradil Naší pravdě. Mnohé zájemce musí pořadatelé odmítat. Sálek v nasavrckém zámku zaplnili po kultuře dychtící obyvatelé z města a širšího okolí, ale také VIP osobnosti. Mezi nimi dosud nepřekonaná světová rekordmanka v běhu na 800 metrů Jarmila Kratochvílová či náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, jenž akci zaštítil.
Koncert bývá ozvláštněn novými tvářemi. Dagmar Bálková se ujala uměleckého přednesu a předala pozdravy od recitátora Alfréda Strejčka, jenž patřil k interpretům prvních ročníků. Nastupující mládí reprezentovala absolventka pardubické konzervatoře a obyvatelka Nasavrk Hana Vlasáková, která za doprovodu mistra klavíru Daniela Buranovského rozehrála svou příčnou flétnu.
Babjakovský operní rod
Již posedmnácté v nasavrckém zámečku zapěl barytonista Martin Babjak, rodák z Banské Bystrice, sólista opery Slovenského národního divadla, Státní opery Praha a laureát mnoha mezinárodních soutěží. Pochází z hudební rodiny, kdy se i jeho sourozenci upsali hudbě. Bratr Ján je tenoristou, který zpívá na významných scénách na Slovensku i v zahraničí a v Nasavrkách letos vystoupil pošesté. Martin a Ján si na koncertu střihli ve výborné formě duet Kecala a Jeníka z opery Prodaná nevěsta a sklidili obrovský aplaus.
Další členkou tohoto rodinného operního klanu je sopranistka Terézia Kružliaková, sestra obou bratrů, kterou mohli Nasavrčtí slyšet již třikrát, ale žel kvůli rodinným okolnostem letos nepřijela. Rydlo však obratem zajistil jinou umělkyni, která Kružliakovou plně zastoupila – absolventku Hudební akademie v chorvatském Záhřebu a debutantku v chorvatských a italských operních domech Dagmar Drechslerovou.
Zazpívali čs. hymnu
Nasavrcký koncert je všemi směry specifický, v úvodu totiž všichni uctí památku obyvatel Lidic, Ležáků, Javoříčka, Ploštiny, Prlova a dalších míst, kde byli německými nacisty nesmyslně zabiti naši lidé, dokonce v samém konci druhé světové války. »Zároveň ctíme hrdinství těch, kteří se postavili Němcům se zbraní v ruce, mj. československých vojáků, co uskutečnili útok na Heydricha,« vysvětlil Rydlo v úvodu koncertu. Pak všichni účinkující zazpívali československou hymnu.
Koncert postupně přecházel v oslavu života, radosti a krásy, za vtipné moderace Ladislava Špinera, herce Východočeského divadla v Pardubicích. Interpreti zpívali klasický repertoár písňový, operní i muzikálový, sólová čísla střídaly duety. Aplaus doznal vrcholu při temperamentní muzice kapely Gipsy Fantasy pod vedením primária Roberta Kováče.
Koncert by se nemohl uskutečnit bez sponzorů, kterými byli mj. města Nasavrky, Chrudim, Hlinsko, obce Lidice a Miřetice, Pardubický kraj, místní podnikatelé, europoslankyně Kateřina Konečná či běžci Jiří Miřejovský (též komentátor našeho týdeníku) a Jan Žanda.
Monika HOŘENÍ
FOTO – Michal BAREŠ