Rozmarné léto s chodskými dudáky

od redakce

V rodišti Vladislava Vančury Háji ve Slezsku se v neděli 19. června uskutečnilo Rozmarné léto. Bylo zkomponováno z vančurovské výstavy, vzpomínkového aktu u pomníku Vladislava Vančury a folklorní slavnosti v Dohnálkově parku. Kromě jiných přijeli na slavnost také dudáci z Domažlic zahrát a zazpívat veselé chodské písničky. Svou návštěvou poctila tuto kulturní událost europoslankyně a předsedkyně ÚV KSČM Kateřina Konečná.

Zahájení výstavou

Odpoledne začalo výstavou. Před jednou hodinou už hosté a další návštěvníci očekávali její zahájení v knihovně Dohnálkovy vily. V úvodním slovu vernisáže bylo řečeno, že letos je tomu 80 let, kdy byl v Praze na Kobyliské střelnici 1. června 1942 za heydrichiády popraven hájecký rodák, spisovatel, antifašista, národní umělec Vladislav Vančura. To inspirovalo Vančurovce přiblížit spisovatele ve vzpomínkách jeho současníků, kteří ho znali, s ním spolupracovali či mnoho let prožili. Na jednom z panelů je například zachyceno vyprávění manželky spisovatele Ludmily Vančurové o 26 krásných letech prožitých s ním – od jejich seznámení na medicíně až k anonymnímu telefonickému vzkazu o půlnoci 1. června 1942 o zastřelení Vladislava. Další panely připomínají odhalení památníku VV v Háji ve Slezsku před 50 lety či letošní účast členů Spolku Vladislava Vančury na vzpomínkových akcích na Zbraslavi a v Praze.

Originální vystoupení mažoretek z polské Ratiboře.

Na vernisáži výstavy se pak rozvinulo povídání o dění v obci a kraji. V knihovně si hosté také prohlédli výstavu výtvarných prací žáků zdejší ZUŠ Vladislava Vančury.

U Vančurova pomníku

Setkání u pomníku VV začalo zpívanou českou hymnou. V hudebním úvodu dodalo vzpomínkovému aktu slavností ráz žákovské dechové kvarteto ZUŠ Vladislava Vančury. Příležitostný proslov pronesl Josef Kimpl. »Sešli jsme se u památníku Vladislava Vančury v době, která hluboce poznamenává naše životy, v době, kdy si uvědomujeme zranitelnost života člověka na této planetě. Přepisují a upravují se historické skutečnosti. Touha po moci k ovládání světa vládnoucími garniturami eskaluje napětí ve světě způsobem, který představuje nejen zbídačení lidí, ale vede i k vážnému ohrožení života na Zemi,« zněla jeho slova. Dále připomněl nedávnou účast spolku VV na pietním aktu 1. června, jež organizovala Městská část Praha-Zbraslav. Tam byla radost vidět a poslouchat mladé lidi, z jejichž úst se linula s výraznou dikcí vančurovská krásná čeština. Nečekaným vrcholem tam bylo předání pamětní plakety Vladislava Vančury, udělené Radou obce Háj ve Slezsku starostce Zbraslavi a Sylvě Santarové, manželce Vančurova vnuka, která neskrývala silné dojetí. Proč to všechno? »Abychom si připomínali naše dějiny a hledali pravdu, obklopeni dnešním světem komerce, dezinformací a revanše, abychom poukázali v tvorbě a v postojích Vladislava Vančury na jeho boj za nadosobní ideály, tak vzdálené současnému světu,« zněl hlas řečníka.

Folklorní slavnost v Dohnálkově parku, skvělá Domažlická muzika.

Květiny k pomníku, jako úctu ke spisovateli Vladislavu Vančurovi, položili Kateřina Konečná, zastupitel Moravskoslezského kraje Ivan Strachoň, členové ČSBS plukovník v. v. Jaroslav Žáček a Jan Kaduda, starosta obce Háj ve Slezsku Karel Palovský a zástupci Spolku Vladislava Vančury. Ve slově hostů se o svém vztahu k Vančurovi vyznal Ivan Strachoň. Setkání u památníku uzavřel úryvek o přívětivém plavčíku z půvabné Vančurovy knížky Rozmarné léto.

Na folklorní slavnosti

Folklorní slavnost v Dohnálkově parku začala zvesela. Jak by také ne, vždyť ji svým vystoupením zahajovali krojovaní dudáci z Domažlic. Když spustili chodské písničky, park rázem ožil. Bylo to poprvé, kdy vůbec dudácká muzika na slavnostech Rozmarného léta vystupovala. Publikum Domažlickou dudáckou muziku přijalo velmi vřele. Líbily se vtipné chodské poudačky a »nýčko zase nějaký veselý písničky«. Muzika už v předvečer Rozmarného léta do Háje ve Slezsku přijela a vystoupila na zahrádce hotelu v centu obce. V neděli dopoledne zahráli u zdejšího chabičovského kostela. Není proto divu, že na jejich nedělní odpolední koncert v Dohnálkově parku se lidé těšili.

»Chodské písničky jsou veselé, plné radosti, optimismu a opěvují ty nejběžnější momenty každodenního života. Jejich texty jsou protknuté humorem, vtipem, nadsázkou, ale i moudrostí a na první poslech prostými pravdami, z nichž mnohé jsou aktuální a platné i pro dnešní svět a každodenní situace,« přiblížil přitažlivost a kouzlo chodské muziky Kamil Jindřich z dudácké kapely. Jejich vystoupení pohotově zachytil na kreslící čtvrtku malíř a karikaturista Václav Šípoš. Nečekaný dárek muzikanty příjemně potěšil.

Cimbálová muzika ZUŠ Vladislava Vančury.

Po skvělém vystoupení dudácké muziky park roztančili tanečníci a mažoretky z polského města Ratiboře. Bylo se na co dívat – na pestrost krojů tanečníků, úbory mladých mažoretek, ladnost jejich pohybu i na až artistická sólová vystoupení. Představili se v několika komponovaných blocích a pokaždé si vysloužili velké ovace publika. Tanečníci předvedli folklorní tance z okolí polského městečka Łowicz, tance z oblasti Beskyd i slavnostní polonézu. U mažoretek to byla originální pódiová vystoupení na moderní hudbu. Nescházely ani kreace na melodii písně Jožin z bažin, které si mažoretky speciálně připravily pro Rozmarné léto.

Všem příjemné léto!

Stejně jako ve Vančurově novele se na scéně objevil kouzelník, v Háji to byl kejklíř Křup ala Hop, který zvoncem dával publiku znamení, že je tady a že bude předvedeno něco, co ani nejbystřejší oko nezachytí. Svými žonglérskými kousky si získal obecenstvo bez rozdílu věku. Program také ozvláštnil houslista Martin Malec krásnými melodiemi, které evokovaly příjemnou letní náladu. Melodie umocňovaly krásný slunný den trávený ve stínu vzrostlého stromoví parku. Závěr slavnosti patřil mladé cimbálové muzice ZUŠ V. Vančury. V lidové tónu si s ní s chutí zazpívali mnozí lidé.

Celá nedělní akce se vydařila. Poděkování patří těm, kteří se na ní podíleli a kteří do rodiště Vladislava Vančury přišli. »Všem příjemné léto,« zní závěrečný pozdrav z Háje ve Slezsku.

Ladislav LUDVÍK

FOTO – autor

Přečtěte si další články

2 komentáře

kulturní referent 24/06/2022 - 17:54

Z ruSSka jsou rovněž slyšet návrhy o zřízení čistě ruského Oscara, který by se jmenoval Euroasijská filmová cena.

Pouštěč desek 28/06/2022 - 09:50

Všude plivneš lež, chudáčku, tobě už z toho přeskočilo Doporučuji návštěvu Chocholouška.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.