Trnkova Zahrada ve Znojmě bilancuje

od redakce

S koncem září zavřela svoji pomyslnou bránu Trnkova Zahrada ve Znojmě. Putovní výstava plná fantazie a radosti zaplnila prostory Louckého kláštera od května do září.

Multimediální projekt, který oživuje stránky z knihy známého ilustrátora Jiřího Trnky, tak nabídl dětem i dospělým netradiční setkání na pomezí výstavy, divadelního představení a animovaného filmu. »Pro letošní turistickou sezónu to byl jeden z nejzásadnějších projektů, který jsme spolu s týmem GaP/Galerie a Prostor uvedli. Zahrada doplnila nabídku atrakcí pro děti, které ve Znojmě postrádáme. Byla to první takto rozsáhlá výstava, která se u nás realizovala a musím říct, že právě návštěvnost ukázala, že nejen turisté, ale i místní jsou za tyto projekty rádi,« hodnotil František Koudela, ředitel spolku Znojemská Beseda. Do Zahrady v Louckém klášteře zamířilo bezmála 13 000 návštěvníků, desítky školních skupin a stovky zájemců o edukativní programy.

Zahrada je jediná kniha, kterou Jiří Trnka sám ilustroval i napsal. Inspirací mu byla skutečná zahrada, magické místo s mnoha zákoutími, sluncem zalitým trávníkem a bujnou vegetací. Stejně tak živá je i tato výstava, protože i ona se s každým dalším zastavením vyvíjí, zdokonaluje a překvapuje inovativními prvky, nápady a s nimi spojenými příběhy. Unikátní projekt, který spojuje umění s novými technologiemi, a nabízí tak originální audiovizuální zážitek, byl dosud uveden v Praze, Kutné Hoře, Písku, Plzni a ve Znojmě.

»Rádi bychom podobné projekty uskutečnili i v dalších letech. Nejde o budování nových zábavných parků, ale vytvoření komplexního programu pro děti, díky kterému načerpají pro vlastní kreativitu z hodnotných uměleckých děl, a zároveň si užijí spousty zábavy,« komentoval Koudela.

»Doprovodný program v prostorách Louckého kláštera byl hojně navštěvován a splnil naše očekávání. Komentované prohlídky a scénická čtení navštívilo téměř 300 návštěvníků, sobotní výtvarné workshopy pro děti přilákaly přes 150 malých i větších výtvarníků. Doprovodný program pro školy, v rozmezí od mateřských po střední školy, absolvovalo více než padesát školních a jiných zájmových skupin,« shrnula Andrea Krejčí, umělecká vedoucí GaP/Galerie a Prostor.

(vž)

REPROFOTO – www.zahrada2.cz

Přečtěte si další články

1 komentář

Eva L 10/10/2022 - 12:09

Tak chásko, zbylo vám z neděle pečené maso?

Nalijeme si olej do hrnce (lžička na osobu), dáme vařit vodu do rychlovarné konvice.

Nasypeme syrovou rýži na olej, osmahneme tak, aby rýže zbělala (jakoby zmatní), ale ještě nezhnědla. Potom zalijeme vroucí vodou, pozor, bude to bouřlivá reakce, tak pomalu! Vody k rýži je 2:1 – můžeme si nahrnkovat. Na 2 osoby počítejme hrníček rýže. Poté vodu s rýží osolíme, do oloupané cibule zapícháme několik hřebíčků, cibuli vrazíme do rýže, přiklopíme a necháme cca 10 – 15 minut vařit na mírném plameni. Po celou dobu vaření neodklápíme pokličku, počkáme, až budeme kontrolovat, jestli je rýže už uvařená. Rýži lze také nechat dojít mimo oheň, nerozvaří se, když nebudeme přidávat vodu. Cibuli po uvaření rýže vyndáme a vyhodíme.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.