Výroční představení slovenského folkloru na jihu Moravy

od redakce

Výroční představení Folklorního souboru Púčik s názvem Kolobehy se uskuteční v sobotu 19. listopadu od 19 hodin v brněnském Mahenově divadle. Svým zbrusu novým premiérovým představením v podobě tanečně-hudební koláže o lidském bytí si připomene tento folklorní soubor třicáté výročí svého působení.

»Stejně jako v minulosti u našich předků, tak i v našich životech jsou určité pilíře, oblasti, momenty, obrazy, pocity, které utvářejí náš svět a rámují naše cesty. Tak jako naši předkové, tak i my dnes pracujeme, jsme obklopeni společenstvím, které nás ovlivňuje a formuje, utváříme vztahy různého druhu s různými lidmi, potkáváme se s přírodou a jejími zákony a v neposlední řadě potřebujeme i v něco věřit – v něco, co nám pomáhá, co nás převyšuje, ať už si pod tím představíme cokoliv. Stejně jako lidé v minulosti, tak i my dnes prožíváme svůj vlastní koloběh života,« uvedla scenáristka a režisérka pořadu Kolobehy Lucie Fabišiková. Účinkují v něm taneční skupina FS Púčik, cimbálová muzika Púčik, Pěvecké uskupení Kočičí jazýčci, Dechová hudba Tejstovanka a hosté.

Folklorní soubor Púčik. Z letošního účinkování na Jánošíkově dukátu v Rožnově pod Radhoštěm.

Věnuje se uchovávání a rozvíjení slovenských lidových tradic

Folklorní soubor Púčik (česky Poupě) vznikl roku 1991 v Brně. Hlásí se ke slovenské národnostní menšině žijící v ČR, věnuje se především uchovávání a rozvíjení slovenských lidových tradic. Členy jsou mladí lidé z Brna a okolí i Slováci, kteří v jihomoravské metropoli studují nebo pracují. Púčik se věnuje jevištnímu zpracování tanečního, hudebního i písňového materiálu z různých koutů Slovenska – v jeho repertoáru najdeme tance, melodie i písně např. z oblasti Myjavska, Horehroní, Podpoľaní, Gemeru, Liptova, Spiše, Šariše, Zemplína…, zaměřuje se i na scénické ztvárnění lidových obyčejů a kalendářních i výročních obřadních příležitostí.

»Soubor pravidelně organizuje tvůrčí dílny pro veřejnost s názvem ‚Tanečný dom s Púčikom‘ – jsou to večery, jejichž součástí je škola tance vedená profesionálním tanečním pedagogem, kde účastníci mají možnost naučit se lidové tance z regionů Slovenska. Púčik spolupracuje s národnostními menšinami v Jihomoravském kraji, účastní se folklorních festivalů doma i v zahraničí, pořádá samostatné koncerty. Patří k hlavním organizátorům mezinárodního festivalu slovenského folkloru v ČR Jánošíkov dukát v Rožnově pod Radhoštěm. Je realizátor Krajanské neděle na Folklorních slavnostech pod Poľanou v Detvě, ve spolupráci s obcí Slup a Technickým muzeem v Brně uskutečňuje v ČR ojedinělý projekt Slavnosti chleba u NKP Vodní mlýn ve Slupi.« vypočetl vedoucí souboru Vlastimil Fabišik.

(vž)

FOTO – archiv autora

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.