Odkládané rodičovství nemusí být vždy hladké

od redakce

Novou poradnu pro mladé lidi, kteří chtějí v budoucnu založit rodinu a potřebují vědět, jak jsou na tom s plodností, otevřela v Brně největší tuzemská klinika reprodukční medicíny Reprofit. Zdarma nabízí informace o tom, kdy a jak je ideální počít, ale také řadu vyšetření, která příchozím napoví, jak jsou na tom s plodností právě oni. Plodnost současných mužů s věkem totiž velmi klesá.

Málokterá žena si dnes uvědomuje, že odkládané rodičovství nemusí vždy proběhnout hladce. Většina párů spoléhá na umělé oplodnění (IVF) jako na jistou metodu, která jim pomůže, pokud u nich k otěhotnění nedojde spontánně. To ale bohužel nemusí být pravda. Výsledky IVF jsou závislé na kvalitě vajíček a spermií, která s přibývajícím věkem klesá. Jestliže se tedy ženy snaží otěhotnět po pětatřicítce, může to být problém. Nově vzniklá poradna proto cílí na ty, kterým ještě nebylo 30 let – vysvětlila Martina Novotná, specialistka na umělé oplodnění z kliniky Reprofit.

»Průměrný věk pacientů při první návštěvě se stále zvyšuje a už přesahuje 37 let. Optimální čas pro založení rodiny je přitom z biologického hlediska kolem 25 let věku, poté s každým rokem šance klesá. Pravděpodobnost, že zdravá žena ve 35 letech přirozeně otěhotní v jednom měsíci, se pohybuje pouze pod 10 procenty,« popsal vědecký sekretář Sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické sekce ČLS JEP Pavel Otevřel.

Nově zavedená poradna má zvýšit informovanost o reprodukčním zdraví. Záměrně cílí na ženy a muže, jimž ještě nebylo třicet. »Dlouhodobě cítíme, že v tomto oboru je velká mezera ve vzdělání našich potenciálních pacientů. Proto jsme se rozhodli poradnu založit a nabídnout příchozím dostupné informace o tom, co všechno má vliv na početí a kdy je nejlepší čas pro založení rodiny,« dodala Novotná. Kromě věku, který plodnost ovlivňuje nejvíce, hrají důležitou roli další faktory – přítomnost chronických nemocí typu cukrovka, ale také vysoký krevní tlak, obezita nebo výskyt srdečně-cévních, onkologických či geneticky podmíněných onemocnění v rodině. Komplikací může být i banální zánět slepého střeva nebo předchozí komplikovaný porod. »V poradně proto s páry podrobně rozebereme jejich osobní a rodinnou anamnézu a provedeme základní ultrazvukové vyšetření, rozbor krve nebo vyšetření spermiogramu. Tuto problematiku vnímáme jako extrémně důležitou, a tak nechceme přístup k poradenství ničím limitovat – konzultace proto jsou zdarma, na naše náklady. Při podezření na nějaký závažnější problém doporučíme pacientům prohlídku na příslušném zdravotnickém pracovišti,« doplnila doktorka Novotná. V případě podezření na rodinnou zátěž může pomoci speciální genetika zaměřená na fertilitu. U mužů mohou být důležitá také urologická vyšetření.

Na základě těchto informací zjistí specialisté, jestli jsou na tom dané páry stejně jako většina jejich vrstevníků, nebo se nachází v situaci, kterou by měli začít řešit co nejrychleji. »V takovém případě by se měly buď snažit co nejdříve otěhotnět, nebo si nechat zmrazit vajíčka a spermie pro pozdější využití,« řekla Novotná.

(vž)

ILUSTRAČNÍ FOTO – archiv

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.