Agenti FBI prohledali soukromou rezidenci exprezidenta USA Trumpa

od redakce

Agenti amerického federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) prohledali rezidenci někdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa na Floridě, odkud odnesli několik krabic. Trump vzápětí akci označil za “obležení” a politický útok. Zdroje blízké vyšetřování i Trumpovi uvedly, že věc se týká údajného špatného zacházení s dokumenty Bílého domu včetně utajovaných materiálů.

Prohledání soukromé rezidence Mar-a-Lago bývalého prezidenta, který mimo jiné zvažuje, že se bude v roce 2024 znovu ucházet o úřad, je historicky nevídaný krok FBI a ministerstva spravedlnosti, uvádí server Politico. Žádný předchozí prezident USA nečelil tak rozsáhlému veřejnému vyšetřování jako právě Trump, jímž se také zabývá speciální parlamentní komise kvůli jeho možnému podílu na výtržnostech v americkém Kapitolu 6. ledna 2021.

Podobně jako v případě událostí 6. ledna se i současné vyšetřování týká chování Trumpa v době, kdy byl nucen po prohraných volbách opustit Bílý dům, konkrétně jeho zacházení s takzvanými prezidentskými záznamy, tedy dokumenty, které měl povinnost předat Národnímu archivu USA.

Podle zákona musejí američtí prezidenti poskytnout všechny své dopisy, emaily a pracovní dokumenty Národnímu archivu. Úřady tvrdí, že Trump mnoho dokumentů nelegálně zničil a jen některé z nich byly “slepeny dohromady”, uvádí stanice BBC. Trump již dříve tyto informace označil za “fake news”.

Ani FBI, ani mluvčí ministerstva obrany dnešní prohlídku Trumpovy rezidence nekomentovaly. Jeden ze zástupců FBI řekl anonymně BBC, že “bylo odneseno několik krabic” a při prohlídce nebyly vykopnuty žádné dveře. Trump uvedl, že se mu agenti FBI “vloupali” do trezoru.

Vyšetřování ve věci Trumpových prezidentských záznamů pokračuje už několik měsíců, zůstávalo ale převážně v pozadí kvůli mediálně zajímavějším zprávám o šetření parlamentní komise k 6. lednu.

Vyšetřování představuje pro Trumpa stále větší veřejné ohrožení; o jeho blízké poradce i vysoce postavené úředníky jeho administrativy v Bílém domě se také zajímala FBI, nebo byli předvoláni, aby svědčili u soudu před velkou porotou.

(čtk)

Přečtěte si další články

12 komentáře

Ksč jdi do hajzlu 10/08/2022 - 12:41

KOMUNUSTE JSOU TADY PRO NASE LIDI

Sovětské a nacistické tábory však nebyly totožné. Každý, který má obecné znalosti o holocaustu a sovětských táborech ví, že život se v sovětských táborech lišil od života v nacistických táborech. Systém gulagů trval mnohem déle a prošel obdobím relativní krutosti i relativní humánnosti. Dějiny nacistických táborů jsou kratší a je v nich méně variací. Byly prostě jen tábory kruté a ještě krutější. V systému gulagů se vyskytovala rozsáhlá škála táborů, od vražedných zlatých dolů na Komymě, po “luxusní” tajné instituce u Moskvy, kde vědci navrhovali zbraně pro Rudou armádu. Přestože i v nacistickém systému byly různé typy táborů, škála byla daleko užší.

Sovětské a nacistické tábory však nebyly totožné. Každý, který má obecné znalosti o holocaustu a sovětských táborech ví, že život se v sovětských táborech lišil od života v nacistických táborech. Systém gulagů trval mnohem déle a prošel obdobím relativní krutosti i relativní humánnosti. Dějiny nacistických táborů jsou kratší a je v nich méně variací. Byly prostě jen tábory kruté a ještě krutější. V systému gulagů se vyskytovala rozsáhlá škála táborů, od vražedných zlatých dolů na Komymě, po “luxusní” tajné instituce u Moskvy, kde vědci navrhovali zbraně pro Rudou armádu. Přestože i v nacistickém systému byly různé typy táborů, škála byla daleko užší.

Co se v ČT nedozvíte 10/08/2022 - 09:34

Čínské ministerstvo zahraničí vyzvalo vyšetřit zločiny USA a spojenců za 20 let kampaně v Afghánistánu

Podle Pekingu do dubna 2020 zemřelo nejméně 47 000 afghánských civilistů v důsledku vojenského konfliktu, zatímco v zemi byla americká vojska.

Čína vyzývá k vyšetřování masakrů civilistů americkou armádou a jejími spojenci, zaznamenaných během 20 let kampaně v Afghánistánu.

Ve středu to uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wenbin.

„Přestože američtí vojáci opustili Afghánistán, zločiny, které spáchali oni a jejich spojenci za posledních 20 let, související s masakry civilistů, musí být důkladně vyšetřeny a pachatelé postaveni před soud,“ citoval jej web ministerstva zahraničí ČLR.

Podle ministerstva zahraničních věcí ČLR do dubna 2020 zemřelo v důsledku vojenského konfliktu během pobytu amerických vojsk v zemi nejméně 47 tisíc afghánských civilistů.
Americký dron v Kábulu zasáhl auto s výbušninami, s pomocí kterého měli ozbrojenci ze skupiny „Islámský stát v Khorasanu“ (odnož extrémistické organizace Islámský stát), v úmyslu provést teroristický útok. V důsledku amerického útoku byla zničena dvě vozidla a částečně obytná budova.

Jak v pondělí uvedl mluvčí Dětského fondu OSN (UNICEF) v Kábulu Gerve de Lys – při americkém útoku zahynulo sedm dětí.

Gedeon Spilett 09/08/2022 - 20:43

Mnohé africké země berou současnost jako nejvyšší čas ke změně – napravení křivd, které na nich spáchala bílá rasa, zejména Američané v podobě zotročování a týrání.

V pondělí 1.8. odstartoval summit zvaný Reparations and Racial Healing zabývající se odškodňováním zla napáchaného na druhých národech. Ghanský prezident Nana Akufo-Addo zde vyzval k reparacím otroctví v Africe a africké diaspory. Zaplacení reparace za 20 milionů Afričanů prodaných do otroctví má podle něj dávno po době splatnosti a je nutno, aby se konečně něco dělo. Nemělo by být dále pokračováno ve dvojích standardech, o kterých se domnívá, že jsou uplatňovány na jiné rasy a etnické skupiny, jimž bylo v historii křivděno. „Domorodí Američané dostávali a nadále dostávají reparace; Japonsko-americké rodiny, které byly za druhé světové války vězněny v internačních táborech v Americe, dostaly reparace. Židé, z nichž šest milionů zahynulo v koncentračních táborech hitlerovského Německa, dostali reparace, včetně dotací a podpory své zemi“, uvedl prezident.

Gustav®️ 09/08/2022 - 19:51

Esi zte ježťě pohcibovali, že ruSSákúm fagt jěblo, tag vjěste, že burgri f jějih novím fástfúdu se menujou třba podle tanku nebo baliztickí raketi. (fotki samzořejmňě ukradli Mekáči).

Fuj, v Topol-M je ananas. 🍍🤡
a T72 bude s oblohou s Javelinom ?
S pekelně pálivou omáčkou 😉
Já bych si dal hamburger Armata, tedy jestli se na mne dostane😄

Hroší nez f Mekadle to nebude…to uš neide

kremlin 09/08/2022 - 19:04

JAKO NEZAJISTIT SI ZNOVUZVOLENI, NECHAT SI PROHLIZET PALACE A JACHTY?
JAK MUZE BYT PREZIDENTEM ???!

jmm 09/08/2022 - 13:44

Kdo to asi schválil….

Kotaz 09/08/2022 - 18:33

Soros? Gates?

Ivana 09/08/2022 - 12:39

“svobodná země” cha cha

Paterakova 09/08/2022 - 11:22

ETO NAŠI

Sojuz něrušimyj respublik svobodnych
Splotila navěki Velikaja Rus.
Da zdravstvujet sozdannyj volej narodov
Jedinyj, mogučij Sovětskij Sojuz!

Neotřesitelný svaz svobodných republik
stmelila na věky Veliká Rus.
Ať žije stvořený vůlí národů
jednotný, mocný Sovětský svaz.

Paterak 09/08/2022 - 12:54

Paterakova ty si musel být ve SČSP. Ale co to má společného s Trupem? Proč jsi pořád mimo? Nemoc?

Paterak 09/08/2022 - 12:56

….chlast…

Paterak 09/08/2022 - 15:21

Paterakova ty máš před sebou týden oslav. To bude kuřba… to nestihneš jít ani na velkou…

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.