Ami, go home!!!

od redakce

KSČM proti přítomnosti vojsk USA na našem území

Jak již Haló noviny informovaly, začaly několikadenní přesuny jednotek Armády USA přes území České republiky směrem na východ. Do soboty 26. února bude přes naši zemi přejíždět v sedmi konvojích na 1500 vojáků se 700 kusy vojenské techniky. S přítomností vojsk USA na území České republiky rozhodně nesouhlasí komunisté.

»Současný přesun jednotek vojsk USA přes naše území je součástí provokačních manévrů Saber Strike 2022. To se děje na pozadí nebezpečné eskalace mezinárodního napětí související s krizí ohledně Ukrajiny. Jedná se tak o nebezpečnou vojenskou akci, která bez jakýchkoliv pochyb přispívá k nárůstu nebezpečí nové válečné tragédie v Evropě,« uvedl pro HaNo místopředseda Ústředního výboru KSČM Milan Krajča.

Ve vojenském areálu v Rančířově u Jihlavy čekají americký vojenský konvoj vytápěné stany i temperované kontejnery se sprchami a dalším sociálním zázemím. Připravený je zdravotní tým a také stan pro izolaci vojáků, u nichž by se prokázalo nakažení COVID-19. »V areálu může během přesunu konvoje z Německa na cvičení na Slovensko odpočívat až 350 vojáků. První přijedou ve středu nad ránem,« řekla velitelka tábora Zdeňka Lapáčková.

Konvoj bude projíždět po českých silnicích v nočních hodinách rozdělený do několika částí a každá z nich následně i do menších skupin, které pojedou s časovým odstupem kvůli plynulosti dopravy. Do Rančířova tak budou američtí vojáci dojíždět v několika proudech denně. Poslední by odtud měli odjíždět 22. února. Tábor jim poslouží i při návratu ve druhé polovině března.

Je třeba se nahlas ozvat!

»KSČM odsuzuje fakt, že se stále nové síly paktu NATO v současnosti přesouvají na území střední a východní Evropy. Na Slovensku byla například před několika dny navzdory mohutným protestům slovenských občanů a jejich většinovému nesouhlasu prosazena mezinárodní dohoda umožňující ozbrojeným silám USA využívat letecké základny na Slovensku. Obdobnou smlouvu umožňující stálou přítomnost vojsk USA i v naší zemi přitom prosazují také představitelé vládnoucí české pravicové pětikoalice,« zlobí se Krajča.

Situace se nelíbí ani předsedovi Vlasteneckého sdružení antifašistů ČR, z. s., jehož členy jsou antifašisté a pozůstalí po obětech nacismu a má ve svém programu důsledný boj za zachování světového míru, Zbyškovi Kupskému. »Je třeba se nahlas ozvat! Pokud by se mělo i u nás schylovat k podpisu bilaterální dohody s USA a prodání suverenity za pár desítek milionů dolarů s umožněním americkým vojákům dělat si na našem území, co chtějí, měla by se zvednout největší vlna občanského odporu za posledních několik let. Ono totiž třeba od takových politických dárečků, jako jsou europoslanec ODS Alexandr Vondra, jeho stranická kolegyně ministryně obrany Jana Černochová či pirátský ministr zahraničí Jan Lipavský, se podobného chování můžeme dočkat velice brzy. A to nemluvím o řadě senátorů…« uvedl předseda VSA.

Protestní akce

»Komunisté naprosto jednoznačně odmítají přítomnost vojsk USA na území České republiky. KSČM požaduje, aby naše země žádným způsobem, natož umožněním vojenských přesunů přes své území, nepřispívala k prohlubování napětí v Evropě zvyšováním válečného nebezpečí. I proto znovu opakujeme, že nesouhlasíme se členstvím naší země v agresivním paktu NATO a požadujeme vystoupení z něj. Rozhodně se stavíme na odpor proti válečnické politice české vlády aktivně plnící nebezpečné povely z Washingtonu a Bruselu. Společně s mnoha dalšími občany uděláme vše pro to, aby nebezpečné směřování naší země k nové válečné katastrofě, bylo zastaveno,« doplnil Krajča.

Jak informovaly HaNo, chystají komunisté proti provokačnímu průjezdu amerického vojska protestní akce. Ve středu od 17 hodin připravují jihlavští komunisté protest na mostě silnice do Jamné nad dálnicí za Kozlovem, nedaleko vojenského tábora, který budou konvoje využívat. Na podobnou dobu se plánují také protesty slovenských odpůrců agresivního paktu NATO na česko-slovenské hranici, jež proběhnou formou automobilového konvoje míru, který by měl z Bratislavy dorazit okolo 17.30 na hraniční přechod v Břeclavi.

»Proti přítomnosti vojsk USA u nás chystáme také demonstraci před budovou Velvyslanectví USA v Praze, která se uskuteční v neděli 20. února od 14 hodin v ulici Tržiště na Malé Straně. Zveme na ni všechny, kteří nesouhlasí s tím, aby se Česká republika stala místem takovýchto vojenských demonstrací, které ještě více zvyšují již tak mimořádné nebezpečí války. Jsme proto rádi, že tento protest, svolaný Krajským výborem KSČM Praha, podporují také různé mírové a protiválečné organizace,« konstatoval pro HaNo Krajča.

(zmk)

Přečtěte si další články

15 komentáře

petr 16/02/2022 - 15:21

no,ti Amíci budou prchat,ani se nemusí obnažovat … .)

PetJednaLenin 15/02/2022 - 23:21

Ruská krasobruslařka nedopovala, jen si omylem vzala dědovy prášky na srdce.

Putin neútočí na cizí země, jen si je omylem vezme.

Jak říká klasik, je to něco, co se nějakým způsobem děje.

jmm 16/02/2022 - 04:41

To se děje/dělo i jinde a mnohem víc

4beatles 15/02/2022 - 23:01

Přátelé, co by naši rodiče byli dali třeba za to, aby se po českých silnicích mohy dejmetomu 24.6.1968 nebo 19.7.1968 pohybovat právě americké kolony… Nemějme prosím krátkou historickou paměť.

fronda 16/02/2022 - 23:43

Jak kteří. V té době ještě spousta lidí pamatovala bídu kapitalismu za první republiky.
Účelem celého toho slavného “pražského jara” bylo právě umožnit pohyb americké armádě. Díky našim spojencům k tomu nedošlo.

PetJednaLenin 15/02/2022 - 20:04

Sovětská armáda využívala v Česku 73 lokalit, zhruba v 60 z nich MŽP zjistilo významné ekologické škody. Vojáci především znečištili půdu a podzemní vody ropnými produkty a dalšími toxickými látkami. „Sovětská armáda okupovala Československo 23 let, téměř stejnou dobu musíme řešit ekologické škody, které tu po ní zůstaly,“

williks2 15/02/2022 - 21:28

Takže se historie opakuje. Češi jsou nepoučitelní a proto si nechají po své zemi brouzdat cizí armády. Je fajn, že někteří nezapomněli. Ovšem horší je, že si někteří myslí, že je to správné. Angláni a frantíci nás také prodali Hitlerovi a ten si tu dělal co chtěl celých 6 let. Jak může být někdo tak naivní a věřit západu, když od nich nevzešlo nikdy nic dobrého. Když se někdo zamyslí nad historií, tak zjistí, že USA a NATO bojuje všude ve světě, jen ne doma. USA se nikdy nevzdá být šéfem světa a když se o to někdo jen pokusí, se zlou se potáže. To platí od roku 1992 v tzv. Wolfowitzově doktríně. A není to jediná doktrína. Před touto byli další se shodnou rétorikou.

jmm 16/02/2022 - 04:51

“Vlčí doktrína” je to ta jejich pravá “demokracie” a ta vždy spasitelná “konkurence”….:-(

jmm 16/02/2022 - 04:43

A jakou asi Eko. škodu napáchala atomová genocida v Japonsku!

williks2 16/02/2022 - 21:22

Kolik ekologických škod zde napáchaly zahraniční podnikatelé ze uplynulých 30 let? Staly jsme se smetištěm neměckých odpadů. To je v pořádku?

fronda 16/02/2022 - 23:42

Severoatlantický pakt se chystal na nás zaútočit, tak jako přepadl Jugoslávii a spoustu dalších zemí. Díky přítomnosti spojenecké Sovětské armády se neodvážil. Tím se zabránilo vzniku mnohem větších ekologických škod, o lidských obětech ani nemluvě.

jmm 15/02/2022 - 19:15

Nemají tu co dělat….

petr 16/02/2022 - 11:38

jmm : ale oni pouze projíždějí,soudruhu,nic tu dělat nehodlají ( leda,že byste jim nabídl nějakou práci .) .) .) )

williks2 16/02/2022 - 21:19

Oni se pouze přibližují k hranici Ruska. Navíc nejsou na svém území. Tak jak je to tedy s tou eskalací konfliktu?

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.