Anketa Ne základnám mezi senátními kandidáty

od redakce

Členové občanské iniciativy Ne základnám uspořádali před prvním kolem voleb do Senátu anketu mezi kandidáty a kandidátkami. Ve čtyřech otázkách se ptali na jejich názory na právo veta států v Radě EU, korespondenční volby v ČR, chystanou obrannou smlouvu mezi ČR a USA a válku na Ukrajině. Naše redakce získala stručné shrnutí.

Ze 175 oslovených kandidátů odpovědělo 40 kandidátů (plus jeden, jehož ale nebylo možné identifikovat, neboť se nejen nepodepsal, ale psal i z jiného mailu, než na který byly otázky rozesílány). Jmenovité i stranické složení se v nemalé míře kryje se složením respondentů ankety AZ, ale mezi odlišnými účastníky je kupř. Kateřina Daczická, Miroslava Hustáková, Zdeněk Koudelka, Zuzana Majerová a další.

Z celkových výsledků plyne, že k největší názorové jednotě kandidátů, kteří odpověděli, došlo ohledně práva veta v Evropské unii: 35 jich nepodporuje zrušení práva veta, tři jsou pro zrušení (Dana Balcarová/Piráti, Petr Kulhánek/KOA a Petr Pavlík/ČSSD).

S výraznou převahou 29 hlasů byla odmítnuta i korespondenční volba. Pro její zavedení se vyslovilo 9 respondentů (Dana Balcarová/Piráti, Kateřina Daczická/za ODS, Petr Fiala/Sprok s podporou KDU-ČSL, Petr Kulhánek/KOA, Radka Loučková Kotasová/ANO, Petr Pavlík/ČSSD, Daniel Pawlas/za DOMA, Jiří Šimánek/za STAN a Ivana Váňová/KDU-ČSL s podporou ODS a TOP 09).

Proti obranné smlouvě (patrně podobné smlouvě letos podepsané Slovenskem) se postavilo 26 dotázaných. Pro její uzavření jich hlasovalo pět (Petr Pavlík/ČSSD, Daniel Pawlas/za DOMA, Jiří Šimánek/za STAN, Ivana Váňová/KDU-ČSL s podporou ODS a TOP 09, Jaromíra Vítková/KDU-ČSL s podporou ODS a TOP 09).

Ovšem i v případě názorů na řešení válečného konfliktu, kde bylo nabídnuto osm možností, vznikla velmi početná skupina 15 kandidátů preferující před válčením diplomatická jednání a dohodu o příměří, byť by Ukrajina ztratila Krym a Luhanský a Doněcký region. Devět hlasujících se nevědělo rozhodnout, za nimiž následovaly dvě pětice, jedna, která by uzavřela příměří co nejdříve, tj. i na aktuální linii fronty, a druhá, jež podporuje znovudobytí Ruskem obsazených území dodávkami zbraní, poskytováním informací, nikoli však účastí vojáků NATO.

Jaké bylo znění ankety?

Bylo možné vybrat vždy jen jednu odpověď:

1. Právo veta států při hlasování v orgánech Evropské unie

Podporuji zrušení práva veta států v Evropské radě EU;

Nepodporuji zrušení práva veta dtátů v Evropské radě EU;

Nevím, jiný názor.

2. Korespondenční volba

Podporuji zavedení korespondenční volby;

Nepodporuji zavedení korespondenční volby;

Nepodporuji zavedení korespondenční volby, ale volební komise by měly procestovat dané státy, aby občané nemuseli volit jen na velvyslanectví;

Nevím, jiný názor.

3. Obranná smlouva (DCA) mezi ČR a USA

Podporuji podepsání této smlouvy;

Podporuji podepsání této smlouvy a podobných smluv s dalšími státy NATO, aby všichni zahraniční vojáci měli stejný právní status a výhody jako ti z USA;

Nepodporuji podepsání této smlouvy;

Nevím, jiný názor.

4. Válka na Ukrajině

Podporuji znovudobytí Ruskem obsazených území Ukrajinou a za tím účelem i přímé zapojení armád států NATO v bojích, i dodávky zbraní, předávání informací, ne ale účast vojáků armád států NATO;

i dodávky zbraní, ne ale předávání informací či účast vojáků armád států NATO;

Podporuji znovudobytí Ruskem obsazených území Ukrajinou, ale jen vlastními silami;

Podporuji pokračování bojů, ale pokud se nepodaří ruská vojska zatlačit a válka by se protahovala na roky, uzavřít příměří na dané frontové linii;

Podporuji diplomatická jednání a dohodu o příměří, i když Ukrajina ztratí Krym a Luhanský a Doněcký region, co nejdříve, tj. na aktuální frontové linii;

Nevím, jiný názor.

(kru, mh)

Přečtěte si další články

9 komentáře

fronda 29/09/2022 - 23:00

U nás, v ještě nedávno baště komunistů, je to volba mezi ODS a TOP09. Ostuda.

Takže se k volbám tentokrát nepůjde.

fronda 29/09/2022 - 22:09

Přítomnost našich sovětských spojenců byla nutná, abychom společně odstrašili agresory z NATO. Teď se ČR stala jedním z těch agresorů.

fronda 29/09/2022 - 20:28

Bolševická špína by měla držet hubu a krok. Strana s 1,5% hlasů nikoho nezajímá.

svaty_vaclav 29/09/2022 - 20:38

Sledujte @neCT24

Pravému frondovi nesaháš ani po podrážky. Pravý fronda je proti tobě inteligentní. Ty jsi jen obyčejný antikomunistický balík.

………. Sláma Ukravína ! ……….

Sledujte @neCT24

svaty_vaclav 29/09/2022 - 20:01

Sledujte @neCT24

Josef ty budeš člověk jednodušší, viď? U antikomunistů jsme na to zvyklí. To není snaha tě urazit, to byl jen dotaz na tebe. Od roku 2008, kdy poslali lidi americký radar do hajzlu, nepadlo už ani slovo o nebezpečí severokorejských raket, to byla jen americká záminka jako nikdy nenalezené chemické zbraně v Iráku.

………. Sláma Ukravína ! ……….

Sledujte @neCT24

Paterak 29/09/2022 - 19:39

V Afghánistánu bylo několik stovek našich vojáků a techniků a přesto to byli pro Afghánce okupanti, kteří nám tam pokazili reputaci. Na počtu nezáleží…

svaty_vaclav 29/09/2022 - 17:10

Sledujte @neCT24

Organizace Ne základnám je v České republice velmi potřebná a záslužná. V roce 2008 se díky Ne základnám podařilo zabránit okupaci republiky ze strany USA pod záminkou stavby amerického radaru v ČR prý proti íránským a severokorejským raketám.

………. Sláma Ukravína ! ……….

Sledujte @neCT24

Paterak 29/09/2022 - 16:23

USA darovaly Česku dvě miliardy dolarů na modernizaci armády! Opakuji darovali. Maně si pamatuji jak Roští starší přivezl po revoluci dar, 40 milionů dolarů na rozvoj menších firem. Jako začínající podnikatel jsem zajásal! Časem se z daru stala půjčka i s úroky. Peníze se nenašli a bylo po. Přátelé, Američan nikdy nic nikomu nedaruje!!! Opět opakuji, nikdy! I dary pro charitu mají v USA svá pravidla, kdy dárce není až tak poškozen a část se mu musí na něčem vrátit a nebo musí vydělat…

Jan Gavroch 29/09/2022 - 15:29

Po r.1968 tady měli základny vojáci SSSR

Do ČR má přiletěl ministr t.zv. obrany USA. Jednalo se o vytvoření vojenských základen s vojáky tedy .podle mne,okupanty USA . Přání a souhlas se základnami USA,na území ČR – tedy s okupací ČR armádou USA – vyjádřilo prý více než 100 tisíc Čechů na Dnech NATO 17. – 18. září v Ostravě.

USA chtělo ,do ČR umístit radar. V nařízení o umístění u mimo jiné bylo :

– vojáci USA nepodléhají jurisdikci ČR ( když nám třebas voják USA vyloupí byt, zmrzačí naše rodiče nebo ženu a děti, znásilní ženu nebo dceru , můžete se na to , podle smlouvy , jen dívat a nesmíte vy, ani policisté jim v tom bránit .
Nemohou být obviněni, souzeni ani potrestáni občany ČR. V Japonsku si mohou jen stěžovat u velení okupantů USA

– Za škody, způsobeně činností radaru je zodpovědná ČR – spadne li kvůli činnosti radaru např. letadlo, zaplatí občané ČR odškodné pozůstalým a škodu způsobenou majiteli letadla .
Výše uvedený text není přesný
–Češi zaplatí náklady na vybudování a údržbu základny pro radar a potřebnou infrastrukturu
———————————
ČR po porážce ve studené válce je okupovaná bankéři, obchodníky, velkostatkáři a dalšími kapitalisty nejen z NATO . Občané ČR nemají co bránit. Proč by měli lidé v ČR uzavírat smlouvu s okupanty ? navíc když nejde o smlouvu ale o NAŘÍZENÍ
——Okupantům nestačí, že jim pracující odvádějí VÝPALNÉ 80 miliard ročně a požadují výpalné větší než 100 miliard ročně.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.