ANO i SPD vyzvaly šéfa STAN Rakušana k odstoupení

od redakce

Někteří poslanci opozičního hnutí ANO po obvinění teď už bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka vyzvali k odstoupení ministra vnitra a šéfa STAN Víta Rakušana. Podle předsedy hnutí SPD Tomia Okamury STAN připomíná mafii, nazval jej také politicko-podnikatelským projektem. Opoziční politici to uvedli na sociálních sítích. Okamura také ČTK napsal, že Rakušan neměl být nikdy ministrem vnitra a STAN nikdy neměl být ve vládě. Rakušan na sociálních sítích uvedl, že nevidí k odstoupení důvody. Opozice neprosadila sněmovní projednání korupční kauzy kolem Hlubučka.

“Pro to, abych odstoupil z funkce ministra vnitra, není jediný důvod. Práci policie nemůžu ani nesmím ovlivňovat. Důkazem je, že policie koná. Každý to vidí,” uvedl Rakušan na twitteru.

Hlubuček je mezi obviněnými v souvislosti s hospodařením pražského dopravního podniku (DPP). Dnes rezignoval na funkci náměstka pražského primátora, člena rady hlavního města a člena dozorčí rady Pražských služeb. Už ve středu po výzvě vedení strany rezignoval na všechny stranické funkce včetně pozice na kandidátce STAN pro podzimní volby do zastupitelstva, kde figuroval na třetím místě. Hnutí STAN mu pozastavilo členství. Hlubuček se vzdal také členství v dozorčí radě DPP.

Babiš se zatím na twitteru omezil na výrok “STAN je organizovaný zločin.” Proti tomu se ohradil Rakušan, podle kterého STAN na rozdíl od ANO vlastní problémy řeší. “Nevoláme, že jde o kampaň, ani nemusíme upravovat vlastní stanovy abychom někoho udrželi u vesla,” napsal. Zmínil kauzy Čapí hnízdo či nedávno v korupční kauze odsouzeného bývalého politika ANO Jiřího Švachulu.

“Vít Rakušan nemůže být důvěryhodným ministrem a jeho reforma policie bude mít jistou pachuť,” uvedl člen sněmovního bezpečnostního výboru Robert Králíček (ANO). “Další kauza STAN je problém nejen pro Víta Rakušana, ale pro celou vládu. Vzniká oprávněné podezření, že odvolaní policejního prezidenta a další jeho rychlé personální rošády mohly mít jiný důvod než zlepšit práci policie. Nastal čas, aby ministr vnitra odstoupil!” poznamenal místopředseda bezpečnostního výboru Jiří Mašek (ANO).

Podle Okamury primátor Zdeněk Hřib (Piráti) neřídí pražský magistrát, “když se tam zřejmě kradou miliony za bílého dne.” “Vládní politicko-podnikatelský projekt STAN ministra Víta Rakušana, který podle mého názoru spíše připomíná mafii, tak má další obrovský skandál,” uvedl na facebooku.

Připomněl i další kauzy týkající se členů STAN, například europoslance a advokáta Stanislava Polčáka, který byl kritizován za informace o odměně za prosazení zákona o odškodnění lidí z okolí Vrbětic na Zlínsku, kde v roce 2014 explodovaly muniční sklady, nebo Jana Farského, který se stal terčem kritiky poté, co 10. ledna oznámil záměr odjet na více než půlroční stáž na univerzitě v americkém Oregonu, kterou podpořila Fulbrightova komise. Nakonec se vzdal poslaneckého mandátu.

“Tolik skandálů za půl roku neměla dosud žádná jiná politická strana. A premiér Petr Fiala (ODS) ke svému koaličnímu partnerovi stále mlčí, strká hlavu do písku a tyto záležitosti toleruje,” dodal Okamura.

“Dosavadní kauzy STAN byly okresním přeborem na úrovni kapesních zlodějů. To, co se odehrává na pražském magistrátu a ve Středočeském kraji, je liga mistrů organizovaného zločinu. Úplatky, drogy, konspirace, vysoká politika… a to je zřejmě jen začátek,” napsal na twitteru první místopředseda ANO Karel Havlíček.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili ve středu kvůli hospodaření DPP 11 lidí. Mezi obviněnými je podle médií vedle Hlubučka také podnikatel Michal Redl. Oba jsou podezřelí z korupce a účasti na organizované skupině a Redl čelí i podezření z nedovoleného nakládání s omamnými a psychotropními látkami. Mezi podezřelými je rovněž lobbista Pavel Dovhomilja, náměstek dopravního podniku Matej Augustín i další lidé z nejužšího managementu DPP, vyplývá z neoficiálních informací médií.

Opozice neprosadila sněmovní projednání korupční kauzy kolem Hlubučka

Opoziční ANO a SPD dnes neprosadily sněmovní projednání pražské korupční aféry kolem už bývalého primátorova náměstka za STAN Petra Hlubučka. Pětice vládních klubů návrhy předsedkyně klubu ANO Aleny Schillerové a lídra SPD Tomia Okamury na zařazení nových bodů do programu schůze ústy šéfa poslanců STAN Josefa Cogana vetovala. Okamura oznámil, že opoziční frakce budou sbírat podpisy pod podnět ke svolání mimořádné schůze.

“Obvinění jsou to zásadní,” zdůraznila Schillerová. Odmítla zlehčování případu poukazy na to, že jde o “lokální průšvih bez vazby na vládu”. Schillerová poukázala na to, že STAN řídí ministerstvo vnitra, v jeho čele stojí předseda hnutí Vít Rakušan. “Je po těch nekonečných skandálech hnutí STAN nutné projednat tuto záležitost ve Sněmovně,” řekl Okamura. Premiér Petr Fiala (ODS) podle něho “strká hlavu do písku”. Okamura míní, že Rakušan by neměl být ministrem vnitra a hnutí STAN by nemělo být ve vládě vůbec.

Místopředsedkyně STAN a Sněmovny Věra Kovářová řekla, že hnutí se k trestní záležitosti postavilo “rázným a jasným” způsobem. STAN Hlubučkovi pozastavilo členství a vyzvalo ho k rezignaci na všechny funkce. “Nejde o systémové selhání, ale o zradu člověka, kterému jsme dali důvěru,” uvedla Kovářová. Podle Cogana hnutí učinilo maximum. “Kdo jiný reaguje na kauzy tak rychle jako STAN?” tázal se před poslanci. Rovněž podle Cogana jde o individuální selhání, které nemá vztah k poslaneckému klubu ani k vládě.

Předseda klubu lidovců Marek Výborný si nemyslí, že kauza poškozuje reputaci vlády. “Jako politik a předseda poslaneckého klubu jasně říkám, že bez ohledu na to, jestli to je politik STAN, hnutí ANO, SPD nebo ODS, musí platit, že každý se musí chovat v souladu s právním řádem. Nechť to orgány činné v trestním řízení prošetří a o případné vině ať rozhodne soud. Vše ostatní, nějaká reputační záležitost, je interní záležitostí hnutí STAN,” řekl ČTK. Za logický označil postup předsednictva STAN vůči obviněnému Hlubučkovi.

(čtk)

Přečtěte si další články

15 komentáře

Kotaz 17/06/2022 - 00:53

Poslanci tleskají hrdinovi ve stoje… Jen pár bezmozků a lidské špíny sedí dál…

Kdyby mluvil hitler, polpot, či putin, začne ta lůza pogovat…

Jak by se KSČM chovala ve snemovne k Zelenskemu?

Paterak 17/06/2022 - 07:17

KSČM ve sněmovně není a ti co seděli už většinou komunisty nebyli. To vše tam jsou porevoluční demokrati! Tak si furt nelámej hlavu. Být tam já, ač nekomunista, tak bych znechuceně odešel. Vždyť on nám všem vyhrožuje! Ti co stáli, měli pozvednout ještě pravici!!! Na stráž!!!

NEKOMUNISTE 17/06/2022 - 00:09

Pateraku,bijete hřebik na hlavičku,blbce už my voliči nesmime NIKDY pustit k moci!

My z AA teamu SV budeme brzy všude pravým a opravdovym komunistům dávat návod jak na to!
Pane Pateraku a ostatni,mate napady i vy jak na to?
Nestači jen hořekovat,to totiž je hudba pro kapitalisticke uši,ale je nutné napsat nám občanům co dělat a teprve pak bude ruka v rukávě!
No ni?
Anna Neko
AAt

Drábová 16/06/2022 - 21:23

ruSSko nejvyšší KORUPCE _10_

Večírek zahrnoval pronájem paláce, starožitné ubrusy a závěsy, zlacené svícny na stolech, ohňostroj a setkání hostů s umělci v podobě královských lokajů. Jennifer Lopez byla údajně najata, aby předvedla soukromé vystoupení.

ista 16/06/2022 - 17:44

Priznivci ANO a SPD (KSC uz nepocitam) demokoalice nikdy volit nebudou.
Takze to STAN a vlade nejspis daji sezrat jejich vlastni volici jako za Necase.
Zadne vyuzil nedokonalosti zakona a dotaci vratil, tech 270 mio za reklamu na neho nachystali, rozda vse nasim lidem, kdo neudaval STB.
Mame ho radi, dobre to rika o Ukrajine majitel a je vlastenec, vsichni jsou proti nemu.
Pirati nemaji za historii jediny stin.

Miroslav Rozner 16/06/2022 - 16:44

Meli bysme se spojit SPD + KSCM a kandidaturovat spolu.

Zastupci BOJUJICI:

PRO pracujici, Kreml, VLAST.

PROTI Bruselu, demo, VALCE.

Mame za sebou vsechny vlastence a celou VŠŽ.

Miroslav Rozner 16/06/2022 - 18:42

Pojďme spolu vyhlásit referendum o drahotě, kde by se každý občan svobodně vyjádřil, zda drahotu chce, nebo ne.
A k vystoupení z EU, že všechno bude “dobrý”.

Paterak 16/06/2022 - 15:42

ANO a SPD chtějí odvolat Rakušana. Myslím, že ani někteří členové koalice by nebyli proti.
No takového blbá abys pohledal…

NEKOMUNISTE 17/06/2022 - 00:04

Pateraku,bijete hřebik na hlavičku,blbce už my voliči nesmime NIKDY pustit k moci!

My z AA teamu SV budeme brzy všude pravým komunistům dávat návod jak na to!
Pane Pateraku mate napady i vy jak na to?
Nestači jen hořekovat,ale je nutné napsat nám občanům co dělat a teprve pak bude ruka v rukávě!
No ni?
Anna Neko

Paterak 16/06/2022 - 15:12

Rakušan neměl být vůbec zvolen. Pozdě Bicha honit… Už jsme měli od revoluce spoustu blbých vlád ale takovou sebrankou idiotů ještě nikdy!

jmarek3 16/06/2022 - 16:03

“Pětikolka je podvod na lidi, jasný podvod”.
“Ten Fiala je hroznej, co je to za hroznou vládu”?

vladislav.bohac 16/06/2022 - 12:42

JIž včera bylo pozdě !

ZNová 16/06/2022 - 13:57

Hlubucek jako klobucek 🎩.

Nabourat se do DPP, VZP a SUS neni jen tak.
Rittig by mohl vypravet, no ten se lepe jistil.
💵💶

jmm 16/06/2022 - 12:20

“rakousko” ať jde od válu….

Miroslav Rozner 16/06/2022 - 14:32

Já jsem analyzoval to a kromě voličů, který nemaj ve sněmovně svý politiky, jsem objevil smutnější skupinu: politiky, který nemaj svý voliče.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.