Až deset dnů volna navíc…

od redakce

Ředitelé škol zřejmě budou moct v případě velkého počtu učitelů v karanténě kvůli COVID-19 vyhlásit mimořádné ředitelské volno, nebo distanční výuku v délce až deseti dnů. Počítá s tím návrh zákona, který schválila Sněmovna. Normu ještě projedná Senát.

Předloha předpokládá, že při výuce na dálku i při mimořádném volnu by měli rodiče žáků do deseti let věku nárok na ošetřovné.

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) poslancům řekl, že úprava má zabránit plošnému uzavírání škol kvůli epidemii nemoci COVID-19. Ředitelé škol budou moci volno vyhlásit podle potřeby a nebudou muset využít všech deset dnů najednou. 

Návrh na rozšíření počtu dní ředitelského volna se nezamlouvá odbornému mluvčímu KSČM pro školství Ivo Pojeznému. Preferoval by vyhlášení distanční výuky. V průběhu ředitelského volna totiž vyučování neprobíhá, naopak distanční výuka je povinná, vysvětlil Pojezný. »Učitel v karanténě může klidně učit na dálku, za ten rok a půl, kdy distanční výuka probíhala, si na to učitelé ale i žáci zvykli a umí to. Důležité je, aby žáci neztráceli kontakt se školou a možnost se vzdělávat,« řekl před časem Pojezný našemu listu.

Školský zákon v současnosti umožňuje ředitelům vyhlásit pět volných dnů za školní rok, a to ze závažných důvodů, zejména organizačních a technických. Hygienici mohou o uzavření školy rozhodnout při velkém počtu nakažených žáků.

Možnost vyhlásit mimořádné ředitelské volno nebo výuku na dálku by měly mít základní, střední, vyšší odborné, základní umělecké i jazykové školy. Pro mateřské školy počítá návrh pouze s možností mimořádného ředitelského volna. Účast na mimořádné distanční výuce by měla být pro žáky povinná s výjimkou základních uměleckých a jazykových škol. Mimořádné volno i výuku na dálku by mohli ředitelé vyhlašovat i jen pro jednotlivá pracoviště školy. V takovém případě by se měl rozsah dnů vztahovat ke každé části školy zvlášť. (jad)

Přečtěte si další články

2 komentáře

PetJednaLenin 25/01/2022 - 22:10

Víte, že za SOCIALISMU
…do pěti odpracovaných let byly pouze dva týdny dovolené? Od pěti do 15 odpracovaných let byly tři týdny řádné dovolené. A až od 33 let věku, tedy po odpracování 15 let, byl nárok na čtyři týdny.

fronda 26/01/2022 - 00:06

A víte, že už je to 32 let?

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.