Babiš osvobozen, předvolební průzkumy se lámou

od redakce

Velkým zvratem se dá označit dnešní verdikt pražského městského soudu, který v kauze Čapí hnízdo osvobodil bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Verdikt, který je zatím nepravomocný, pozitivně vyzněl i pro jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou. Po jeho zveřejnění se ale na předvolebním prezidentském poli strhla mela.

Kauza Čapí hnízdo, ve které šlo podle obžaloby o účelově získanou padesátimilionovou dotaci na stavbu kongresového sálu ve známém areálu ve středních Čechách, má podle mnohých nečekaný závěr. Podle soudce Jana Šotta se v této kauze neprokázalo, že by skutek popsaný v obžalobě byl trestným činem. Verdikt prozatím není pravomocný, státní zástupce, ale i právník Andreje Babiše si zatím nechali lhůtu na rozmyšleno. Dá se předpokládat, že státní zástupce lhůty využije a odvolá se.

Dnešní verdikt ale výrazně zamíchal kartami v předvolebním boji. Téměř okamžitě na něj zareagovali sázkové kanceláře, které do té doby viděli jako favorita Petra Pavla. Během krátké chvíle se stal favoritem Babiš s tím, že Danuše Nerudová se propadla poměrně hluboko na třetí místo.

Z předvolebních průzkumů vyplývá, že téměř třetina voličů ještě není rozhodnuta.

Jak se rozhodnou po dnešku je otázkou. Na druhou stranu nepřekvapilo rozčílení některých jeho protivníků. Ti tvrdí, že Andrej Babiš i nadále zůstává nebezpečím pro Českou republiku, přispívá k rozvracení demokracie a voliči by mu měli vystavit vysvědčení v nadcházejících prezidentských volbách.

»Rozumím tomu, že rozhodnutí soudu mnohé z Vás rozzlobilo, ale zachovejme chladnou hlavu a místo kritiky soudu pojďme jako zodpovědní občané Andreji Babišovi vystavit vysvědčení ve volbách. Na to tu máme demokracii,« napsal na twitteru generál ve výslužbě Petr Pavel. Danuše Nerudová uznala, že je potřeba rozhodnutí soudu respektovat. »Nic to ale nemění na tom, že Andrej Babiš v politice dlouhodobě prosazuje pouze své vlastní zájmy, přispívá k rozvracení demokracie,« sdělila ČTK prostřednictvím svého mluvčího. Dodala, že v druhém kole Babiše porazí.

Ovšem volební program některých kandidátů dnes přišel o jeden z hlavních argumentů, když kandidáti hlásali, že na hrad nesmí nikdo pravomocně odsouzený. Je tedy dost možné, že verdikt bude mít dva aspekty svého dopadu. Nejen, že ukázal, že dotace jsou (většinou) přidělovány na základě schvalování a tedy by nemělo docházet k jejich zneužití (jak nakonec bylo potvrzeno). Ale zároveň ukázalo i neopodstatněnou urputnost jeho protivníků, kteří se oháněli rozsudky dříve, než vůbec byly soudem vyřčeny. Tyto nepotvrzené populistické štvavé hry se tak mohou obrátit proti nim.

Vidle do toho všeho navíc hodil i kandidát a šéf odborů Josefa Středula, když dnes dopoledne na ministerstvu vnitra osobně učinil prohlášení o vzdání se kandidatury ve volbách hlavy státu. Rozhodnutí zveřejnil v nedělní debatě České televize. V televizi poprosil své voliče, aby dali hlas Nerudové. Ovšem politologové předpokládají, že příznivci odborů budou tíhnout spíše k Babišovi či dalšímu kandidátovi, který se v průzkumech ale drží daleko vzadu Jaroslavu Baštovi (SPD).

Pokud se Babiš dostane do druhého kola, může mu podle všeho dnešní verdikt výrazně pomoci k výhře. Zvláště, bude-li stát proti někomu, kdo má za zády současnou tak nepopulární vládu.

(hel)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.