Babiš se nemusí omluvit TI

od redakce

Transparency International (TI) vzala zpět žalobu, ve které požadovala omluvu po bývalém premiérovi Andreji Babišovi (ANO) za opakované výroky o tom, že je zkorumpovaná.

Spor organizace a někdejšího předsedy vlády tak skončil ještě před odvolacím jednáním v případu. »Nejvyšší soud nedávno rozhodl v podobné kauze mezi právnickou a fyzickou osobou v neprospěch společnosti, a tím došlo ke změně judikatury,« vysvětlil David Kotora z TI. »Žalobu jsme podali v roce 2019. Za uplynulé tři roky se soudní výklad podstatně změnil, a to v neprospěch všech právnických osob, které někoho žalují na ochranu dobrého jména,« uvedla organizace.

Babiš organizaci v minulosti nazval »absolutně nedůvěryhodnou neziskovkou« či »zkorumpovanou neziskovkou«, která ho »udala Evropské komisi«, od níž TI dostává peníze. Krajský soud v Praze nepravomocně rozhodl, že se premiér organizaci omlouvat nemusí.

Soudce tehdy konstatoval, že všechny Babišovy sporné výroky zazněly v rámci otevřené debaty jako reakce na kritiku Babiše ze strany TI. Z kontextu je podle soudce zřejmé, že Babiš organizaci neobviňoval z korupce v trestněprávním smyslu, tedy z přijetí úplatku nebo jiného trestného činu. K neoprávněnému zásahu do dobrého jména TI nedošlo, protože v daném případě převážilo Babišovo právo na svobodu projevu, uvedl soud.

TI se proti verdiktu odvolala. V mezidobí však Nejvyšší soud stanovil, že právnická osoba nemá v souvislosti s příslušným ustanovením občanského zákoníku právo na odčinění nemajetkové újmy, kterou způsobil neoprávněný zásah do její pověsti. Judikát podle TI v podstatě nedává možnost organizacím a společnostem v případě pomluvy požadovat omluvu na veřejnosti.

(ng)

Přečtěte si další články

4 komentáře

Josef 27/04/2022 - 08:33

Babiš věděl co dělá a co chce. Tahle vláda je naprosto bezradná,neděla nic a přešlapuje. No a Lipavský a Černochová to je tragedie. Ti dva by neměli vylézat.

Josef 27/04/2022 - 08:23

Blokacé vebu a vyřazovaní lidi z diskuze je krok špatným směrem. Z vařícího hrnce kde volně uchází pára uděláte papiňák.

jmm 27/04/2022 - 08:37

Jasně a mohl by “vybuchnout”…

NINO 27/04/2022 - 11:23

To si nedovedu představit ten smrad po výbuchu.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.