Během cvičení bylo zadrženo 277 migrantů

od redakce

Dvoudenní cvičení, do kterého se zapojilo téměř 1 300 policistů, 558 příslušníků Armády ČR a 133 příslušníků Celní správy, ukázalo, že ostraha hranic má své opodstatnění. Na vytipovaném úseku státní hranice v teritoriu Jihomoravského, Zlínského a Moravskoslezského kraje bylo zadrženo 277 nelegálních migrantů.

Přesto, že cílem cvičení nebylo odhalit co nejvíce nelegálních migrantů, potvrdila tato akce fakt, že počet cizinců, jejichž snahou je »nelegálně projet« přes území České republiky do jiného členského státu EU, zejména do Německa, je enormně vysoký. »Během cvičení, které trvalo 48 hodin, policisté zajistili 277 nelegálních migrantů, převážně ze Sýrie. Často se jednalo o velké, až 40členné skupiny mladých mužů, ve věku 18 až 25 let, výjimečně šlo o ženy a děti,« informovala mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová.

Policisté odhalili také 7 převaděčů, různé státní příslušnosti (2x Švédsko, 2x Polsko, 1x Sýrie, 1x Irák, 1x Turkmenistán). »S převaděči byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice (§ 340 TZ). Jejich stíhání je prozatím vedeno na svobodě.« dodala Rendlová.

Hraniční kontroly byly prováděny na 23 bývalých hraničních přechodech a 251 kilometrech zelené hranice. Skutečným cílem cvičení bylo v realitě prověřit funkčnost operačního plánu v případě znovuzavedení kontrol na státních hranicích, prověřit logistické a technické možnosti jednotlivých krajských ředitelství policie k provádění kontrol v případě znovuzavedení a detekovat, resp. odstranit zjištěné případné nedostatky v připravenosti policie a součinnostních složek na znovuzavedení hraničních kontrol.

Po prvotním vyhodnocení je zřejmé, že pokud by v budoucnu nastala takováto hrozba, jsme připraveni splnit stanovené úkoly a spolupracovat s ostatními složkami tak, jak je uvedeno v operačním plánu.

Aktuální čísla tranzitní nelegální migrace na území České republiky vypovídají o stále rostoucím počtu tranzitujících cizinců a ne příliš optimistickém výhledu do následujících měsíců. Zatímco v roce 2021 bylo na našem území zjištěno celkem 1 330 tranzitních nelegálních migrantů, letos jich je 4 194 k dnešnímu dni. 70% případů je setrvale zjišťováno v Jihomoravském kraji, 25 % na Zlínsku. V drtivé většině jde o státní příslušníky Sýrie, dále pak Turecka, Afghánistánu a Indie. Stále však platí, že Česká republika není pro tyto cizince cílovou zemí a možnosti požádat o dočasnou ochranu na našem území, téměř výhradně nevyužívají. 

(hel)

Přečtěte si další články

9 komentáře

Rudý vítr 28/08/2022 - 11:52

Té uprchlíci by měli s Markétu plést té svetre a mikiny no a nějaké spodare .Bez Rusů to daleko nedotahnem.

TOSMEMY 27/08/2022 - 21:38

Vojenský tábor v Edenu
Srpnová okupace přinesla především starosti s domácí soutěží. První dvě kola nového ročníku se sice odehrála, další však bylo odloženo a do míče se nekoplo celý měsíc. Některé sportovní areály se přeměnily na vojenské tábory (slávistický Eden), v Teplicích nebo Košicích okupanti vyhlásili zákaz shromažďování. Liga se hrát nedala.

TASS 27/08/2022 - 20:17

Tzv. premiér Krymu Aksjonov podle krymskotatarského poslance Džemileva odvezl svoji rodinu z poloostrova. Podle jeho slov není jediný takto vysoce postavený kolaborant.

Krysy opouští potápějící se loď.

Zpátky už nemůžeme, ví mladí Rusové. Země zažívá exodus jako po rozpadu SSSR.

Rudý vítr 27/08/2022 - 11:45

Ách jo pohraniční pásmo by se hodilo. Ji

Rudý vítr 26/08/2022 - 07:29

Vyhledej odborní pomoc.

Katechista 25/08/2022 - 20:31

A dneska by to chtěli zpátky, chtějí zpátky pořádek místo bordelu. A jsou křestťané v muslimském poli,neustále cílem útoků.

Do ulic !!! 25/08/2022 - 20:27

Bulharsko už bude normálně nakupovat plyn za normální cenu. Kdežto v ČR po zimě exekutoři chcípnou z přežrání

Mokrý ručník na hlavu... 26/08/2022 - 11:15

Zkus vysvětlit co má cena plynu v Bulharsku společného s migranty. Do ulic lid hned tak nevyjde, nemá vcelku proč, peněz mají viditelně dost když do poloviny srpna přibližně přes 2. miliony Čechů trávilo dovolenou v cizině.

zemedelec 26/08/2022 - 18:01

Proč tolik Čechů v cizině,protože je to vyjde levněji než tady a užijí si aspoň moře.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.