Brno reguluje vjezdy do domovních vnitrobloků

od redakce

V půlce září začne v Brně platit regulace vjezdů do dalších domovních vnitrobloků.

V pěti brněnských ulicích se přidají vnitrobloky do regulovaných oblastí. Město tak chce pomoct rezidentům. Ti mají často ztíženou možnost parkování ve vlastním vnitrobloku kvůli řidičům, kteří jim zde umístí vůz ve snaze vyhnout se návštěvnickým poplatkům v oblastech placeného stání. Od 19. září se mezi regulované vnitrobloky připojí ty, které se nacházejí v ulicích Klatovská, Skácelova, Tererova, Bakalovo nábřeží a Trýbova. Řidiči zaplatí za vyřízení oprávnění manipulační poplatek 200 korun za každé auto.

»Pro řidiče to znamená, že si budou muset vyřídit oprávnění k vjezdu. To je bezplatné, je nutné uhradit pouze manipulační poplatek 200 korun za každé auto. Oprávnění lze vyřídit buď na rok, nebo na konkrétní období dle potřeby. Jde o situace, kdy je vjezd nutný kvůli stěhování, zásobování apod. Manipulační poplatek je stejný v obou případech,« uvedl radní pro dopravu Petr Kratochvíl. Zásobování má vjezd a stání umožněno vždy od 6 do 12 hodin, v jinou dobu je zakázané.

Na základě žádosti obyvatel

Brno k regulaci přistoupilo po četných žádostech obyvatel lokalit, kde jsou zavedeny oblasti placeného stání. Ve vnitroblocích není zavedení rezidentního parkování možné, jelikož zpravidla nejde o místní komunikace nebo zde lze místa jen velmi problematicky zlegalizovat. »Po zavedení parkovacího systému v okolí vnitrobloku začalo stále častěji docházet k tomu, že řidiči, kteří nechtějí platit za parkování nebo nemají nárok na dlouhodobé parkovací oprávnění, parkují ve vnitrobloku a zhoršují tak dostupnost parkovacích stání pro rezidenty. Většina vnitrobloků má už dnes vjezd omezen pouze pro dopravní obsluhu, značení však není dodržováno a dodržování je pro Městskou policii Brno složitě vymahatelné. Proto vedení města přistoupilo k umožnění vjezdu jen vozidlům s oprávněním,« vysvětlil Petr Kratochvíl.

Ve vnitroblocích nebudou vyznačena parkovací stání modrou čárou, kterou lidé znají z rezidentního parkování, protože oprávnění je pouze vjezdové. »Na dodržování pravidel budou dohlížet strážníci, kteří mají kontrolovat registrační značky a porovnávat je s údaji v počítačovém registračním systému. Je nutné upozornit, že vjezdové oprávnění není povolenka ke stání v rozporu s předpisy. Ačkoli ve vnitrobloku nejsou vyznačena parkovací stání, je nutné hlídat si základní pravidla, jako například nestát na trávníku nebo chodníku,« připomnělKratochvíl.
Vyřízení vjezdového oprávnění je dobrovolné. Pokud někdo do vnitrobloku nepotřebuje vjíždět, nemusí si ho vyřizovat. Bližší informace najdou lidé na webu www.parkovanivbrne.cz.

»Kde jsou ta slova zastupitelů a představitelů města Brna o zrušení rezidentního parkování a o škodlivosti jakékoliv regulace? No, prostě Brno,« poznamenal předseda brněnských komunistů, kandidující jako lídr do městského zastupitelstva, Martin Říha.

Lidi začíná šokovat vyúčtování za proud

České a moravské spotřebitele elektřiny začínají šokovat příchozí faktury vyúčtování za spotřebovaný proud. Např. redakci napsal Lubomír Mlejnek, který obhospodařuje ve své garáži společný elektroměr pro skupinu 11 soukromých garáží osobních vozů v brněnské městské části Bystrc. »Dodavatel elektřiny – a. s. LAMA energy v Hradci nad Moravicí nám účtuje k úhradě (tedy k rozepsání na 11 uživatelů elektroměru) za roční (od 30. 6. 2021 do 24. 6. 2022) spotřebu 37 kilowatthodin konečných 2033,70 korun,« pozastavil se nad sumou Mlejnek a pokračoval: »Jedna kilowatthodina nám vychází na 54,97 Kč. Je v češtině slušný výraz pro takový požadovaný obnos?« K tomu došel majitelům garáží nový ceník platný od podzimu, pochopitelně s nárůstem ceny.

Říha k tomu ozřejmil: »Vláda přichází se zastropováním cen energií, ale zapomíná se zmínit, že je to dvojnásobek cen současných! Je to jen malá náplast. Rodiny a firmy to bude drtit nemilosrdně. Podle nás je řešením opustit energetickou burzu a plyn nakupovat přímo od Ruska, jen to tak chtít! Nic lepšího, než toto řešení, není. Napětí v EU může přinést rozpad tohoto uskupení. Bouře v zemích na západ od nás nám naše média neukazují.«

(vž)

Přečtěte si další články

12 komentáře

fronda 15/09/2022 - 19:48

Nacpaný ve střívku,
toužím po volnosti.
Když praskne primerák,
rozšklebím se zlostí.

příznivec 15/09/2022 - 19:50

Mikuláši, Mikuláši,
já vím, že tě platí naši,
tak mi hodně věcí dej,
nebo řeknu, že jseš gay.
Pepíček

TRAPNEJ FOTR 15/09/2022 - 20:03

Z každého průšvihu
vytáhne tě kapka lihu.

FertAgro 15/09/2022 - 19:45

Byl pozdní večer, první máj,
večerní máj byl lásky čas,
hrdliččin zval ke stolu hlas,
kde večeří zaváněl háj.

O pátku šeptal horký dech,
železný hrnec vodou vřel,
svou lásku chatař párku pěl,
z kuchyně vanul vonný vzdech.

Poctivý párek z Kostelce.
Co na srdci, to na jazyku.

Zbyněk Votoček 15/09/2022 - 19:47

Párky, to je žrádlo!
Párky, chleba, sádlo.
Párky a hořčice,
to mi chutná nejvíce.
Párky a kečup,
no tak to nekup…
Párky na sto způsobů,
pomoct si nemohu,
musím je milovat,
s nima se ládovat.

cislo25085 15/09/2022 - 19:57

Za všechno může Kalousek

Eva L 15/09/2022 - 19:52

Párky jsem vařila v úterý

paní kuchařka 15/09/2022 - 19:56

Babišův Javořický: Kuřecí maso strojně oddělené 67%, pitná voda, vepřové kůže, bramborový škrob, vepřové maso 3%, hovězí maso 2%, jedlá sůl, bramborová vláknina, sušená zelenina (chilli paprika), stabilizátory E250, E451, látka zvýrazňující chuť a vůni E621, antioxidant E316, přírodní aroma, česnek, koření a extrakty koření, jedlé kolagenové střevo, aroma.

ÚV 15/09/2022 - 17:32

Továrník, měšťák – byrokrat
jsou v Sokole.
Každý, kdo chudé nemá rád,
je v Sokole.

Kdo dělnictvu mzdy snižuje,
je v Sokole.
Kdo patří mezi buržuje,
je v Sokole.

KSČ důrazně protestuje !! 15/09/2022 - 15:06

O Čepičkovi se totiž šuškalo, že – ač ženatý – je ve skutečnosti “na chlapečky”.
Orgán sledovačky nachytal Čepičku, když se bavil s jakýmsi mladíkem v temnu Letenských sadů. Ministr Barák schválil použití homosexuálního agenta 2. správy, který měl vejít s Čepičkou ve styk, jakož i zatčení při činu!, a zatkl nedávného armádního generála. Následoval skandál a Čepička byl vyřízen,”

Měšťáky s metrem na tyhle hovada ! 15/09/2022 - 12:26

Správné rozhodnutí. Každý blb má dnes auto a za chvíli by ty hovada líná udělat pár kroků navíc parkovali snad i na chodbě bytového domu. Že mají nechat na účelové komunikaci místo pro IZS či popeláře to tyhle hovada neví. Měšťáky s metrem na tyhle hovada !

tatka 15/09/2022 - 13:51

Až se teď vrátíš na své pracoviště, do své dílny,
bojuj svou prací, láskou za člověka,
aby se velká lidská řeka
přes překážky drala. Pomáhej, buď silný!

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.