Celníci na D2 zajistili skoro tunu tablet, šlo by z nich vyrobit 80 kg pervitinu

od redakce

Celníci minulý týden zajistili ve voze kontrolovaném na dálnici D2 tři čtvrtě tuny tablet s obsahem efedrinu pro výrobu pervitinu. Je to největší záchyt na jihu Moravy minimálně za 25 let. Z daného množství by bylo možné vyrobit až 80 kilogramů pervitinu. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí celníků Lada Temňáková. Policie v souvislosti s tím obvinila dva lidi, oba jsou ve vazbě a v případě prokázání viny jim hrozí až dvanáct let vězení.

Hlídka celníků kontrolovala vozy na dálnici D2 v noci ze čtvrtka na pátek. Zastavila i projíždějící dodávku s polskou poznávací značkou. V ní bylo pět palet zboží, které mělo být převezeno z Rumunska do Ostravy. Podle dokladů šlo o látku Efedrina Arena 50 mg v dózách po 1500 tabletách, bylo tam 2000 dóz, tedy asi tři miliony tablet. “Protože řidič nepředložil hlídce potřebné doklady a převoz zboží se tak uskutečnil v rozporu s českými, ale i evropskými předpisy, celníci pojali podezření, že by se mohlo jednat o ´materiál´ pro nelegální výrobu drog,” uvedla mluvčí.

Látka efedrin bývá zneužita k výrobě metamfetaminu, lidově řečeno “pervitinu”. Z daného množství by podle mluvčí bylo možné vyrobit až 80 kilogramů této nebezpečné látky. “Po základním prověření řidiče a spolucestující celníci okamžitě vyrozuměli Operační centrum Celní správy ČR. Kontrolované vozidlo i s osobami bylo v doprovodu hlídky převezeno na pracoviště celního úřadu, kde si případ převzali kolegové z oddělení Protidrogové Brno Generálního ředitelství cel,” uvedla mluvčí

Zadrženi byli podle ní dva lidé, byli vyslechnuti a následně umístěni do cely předběžného zadržení. “V současné době jim už bylo sděleno obvinění z trestného činu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy,” uvedla mluvčí. Oba jsou ve vazbě. V případě prokázání spáchání trestného činu jim hrozí trest odnětí svobody na osm až dvanáct let nebo propadnutí majetku.

(čtk)

Přečtěte si další články

1 komentář

fronda 28/09/2022 - 01:10

Patrně do Banderistánu na povzbuzení ozbrojenců?

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.