Česká armáda chce koupit dalších deset francouzských houfnic Caesar

od redakce

Česká armáda má zájem o pořízení dalších deseti francouzských houfnic Caesar. Důvodem je zhoršená bezpečnostní situace v Evropě, sdělila dnes ČTK mluvčí ministerstva obrany Klára Krištofíková. Již dříve ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu s francouzským výrobcem Nexter Systems o nákupu 52 děl za 8,5 miliardy korun.

“Česká armáda má zájem o pořízení dalších deseti kusů houfnic nad rámec již zakoupených děl. Hodnota zakázky a termín uzavření dodatku smlouvy je stále v jednání s dodavatelem,” uvedla Krištofíková. Dodala, že dodatek by mohl být uzavřen ještě letos. “Důvodem pro záměr pořídit dodatečná děla je zhoršující se bezpečnostní situace v Evropě a nutnost na ni co nejrychleji reagovat,” poznamenala.

Smlouvu na nákup samohybných houfnic za 8,5 miliardy korun ministerstvo podepsalo před rokem. Ve výzbroji české armády nahradí děla Dana, jež neodpovídají požadavkům NATO na dostřel i na ráži, kterou spojenci používají. Většinu děl zkompletuje v Česku holding Czechoslovak Group, který dodá podvozky Tatra a pancéřové kabiny. První kusy budou vyrobeny ve Francii.

“První děla k provedení vojskových zkoušek k nám budou dodány v roce 2024, po přenosu výroby do České republiky by další sériově vyrobené kusy měly být dodány v roce 2026,” dodala Krištofíková.

Končící děla Dana, které v armádě slouží déle než 40 let, jsou schopna dostřelit asi 20 kilometrů. Ve výzbroji jich má 13. dělostřelecký pluk 48 kusů. Využívají munici ráže 152 milimetrů, zatímco dělo Caesar munici ráže 155 milimetrů, kterou používají spojenci v NATO. Francouzské dělo by mělo být schopno dostřelit 40 kilometrů. Francouzské dělo má poloautomatické nabíjení, Dana se nabíjí automaticky.

(čtk)

Přečtěte si další články

33 komentáře

svaty_vaclav 07/10/2022 - 16:56

Sledujte @neCT24

Yurri Simon je ukrajinský velitel amerického dřevěného HIMARSU má doma deklový hajzl který splachuje kýblem vody z potoka a tak si Yurri Simon myslí, že má splachovací záchod.

– Rusové jsme s vámi. Ukrajinský nacismus bude poražen, a nepomůžou mu žádné zbraně od Fialy a Černochové.

………. Sláma Ukravína ! …………

Sledujte @neCT24

Pragmatik 07/10/2022 - 17:40

Ty máš Pepku Vyskočí palici vygumovanou u] od prenatálního stádia…

svaty_vaclav 07/10/2022 - 20:10

Sledujte @neCT24

Tak ty určitě nemáš splachovací záchod jako Yurri Simon a jsi z toho perplex. Nech si od něj poradit, prý ten Yurriho splachovací kýbl má americký procesor Intel.

Rusové jsme s vámi. Ukrajinský nacismus bude poražen, a nepomůžou mu žádné zbraně od Fialy a Černochové.

………. Sláma Ukravína ! ……….

Sledujte @neCT24

Vendelin 10/10/2022 - 07:55

Že se s tim vypatlanym dementem vůbez zahazujete.

Paterak 07/10/2022 - 07:45

Američané předevčírem vystřelili do vesmíru i ruskou kosmonautku. Jak mise pokračuje jsem se dnes na ofiko správách nedověděl. Zřejmě dobře, jinak by se o tom psalo na titulních stránkách. Rozhodně přeji Američanům i ruské kosmonautce úspěch. I tak je to v této době od Američanů fuj. Je to plivnutí do xichtu Zelenskému. Ruska kroužící nad jeho zfetovanou kebulí! Až Američani vystaví zelinaři účet za dodány válečný materiál to mu teprve vylezou bulvy na vrch hlavy…100 let to bude Ukrajina splácet penězi, zemědělskými komoditami, nerosty…

Gejza 07/10/2022 - 09:42

No, on ten let zařizuje soukromá společnost miliardáře Elona Muska(USA už na to asi nemají schopnosti), a ten není zrovna sympatizantem Zelenského režimu.
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/musk-elon-ukrajina-rusko-valka-invaze-prezident-volodymyr-zelenskyj-spor.A221004_083649_zahranicni_dtt

Paterak 07/10/2022 - 12:31

Je jedno kdo to v Americe zařizuje. Každopádně Ruskou kosmonautku zaplatí Putin. Byla vystřelena s podporou NASA…

Ateista 07/10/2022 - 17:43

Ani sv. Václav není takový vůl jako ty.

Paterak 08/10/2022 - 18:05

Juro…

Lubomír Šálek 06/10/2022 - 22:51

To jsou rány pro bolševika takřka na hranici sedmi ran biblických. A to chudáci budou muset zkousnout, že čeští tankisté nafasují tanky Leopard, z bundeswehru, soudruzi, z bundeswehru. A bundeswehr, jak vědí všichni soudruzi, je ozbrojená pěst revanšismu a žraloků z vólstrítu. A teď je to kámoš. Větší pohana bolševickému uvažování snad ani není možná. Celý život bojovat proti západoněmeckému revanšismu a pak z něj je kámoš zásobující naší armádu. To jste dopracovali, soudruzi, s celou vaší ideologií. Prostě zmarněný život, zmarněné ideály, zbyla jen nebetyčná frustrace.

Yurri Simon 08/10/2022 - 22:00

Jo jo… :) takový Leopard místo sebevražedné T-72 samozřejmě potěší.. ))

svaty_vaclav 06/10/2022 - 22:22

Sledujte @neCT24

❗️Místopředseda Rady bezpečnosti RF Dmitrij Medveděv okomentoval výzvu Zelenského zahájit preventivní jaderný úder na území Ruské federace: Psychiatři by tomu idiotovi měli provést preventivní kraniotomii, dokud neudělal další potíže svému lidu a všem ostatním.

………. Sláma Ukravína ! ……….

Sledujte @neCT24

Fery 07/10/2022 - 23:24

Souhlasím, Medvedev je totální idiot. Jako první začal žvanit o jaderném útoku na Ukrajinu a teď se, kokot jeden ruSSky, diví?

Jan Gavroch 06/10/2022 - 22:07

Pověřenci okupantů , z původního paktu NATO, stále jenom mrzačit lidi ,loupit a vraždit. Nic pozitivního neudělají.
Na armády nato,zejména na USA, musíme odvádět VÝPALNÉ 80 miliard ročně, od příštího roku více než 100 miliard.
—-
Zvolený běloruský DIKTÁTOR Lukašenko vyzval lidi, ať jdou sklízet brambory a řepu a
ve čtvrtek s okamžitou platností zakázal zvyšování cen v Bělorusku, uvedla běloruská státní agentura Belta. Nařízení vydal po jednání se svou ekonomickou poradní skupinou o růstu cen a inflaci. V projevu hrozil podnikům i vládě a zastropování cen označil za otázku života a smrti.
–Tady vidíme kdo je pozitivní a řídí stát ve prospěch občanů a svých voličů .
(je to na seznam.cz)

svaty_vaclav 06/10/2022 - 19:51

Sledujte @neCT24

Yurri Simon je ukrajinský velitel amerického dřevěného HIMARSU, které Američané dodávají na Ukrajinu. Jiné než americké dřevěné HIMARSY Ukrajinci nemají, protože ty opravdové jim Rusové hned sestřelují. Yurri Simon je z dřevěného HIMARSU nadšený, protože to je to jediné na co mentálně Yurri Simon stačí. Yurri Simon z toho hýká nadšením.

Ale teď realisticky – Rusové jsme s vámi. Ukrajinský nacismus bude poražen, a nepomůžou mu žádné zbraně od Fialy a Černochové.

………. Sláma Ukravína ! ……….

Sledujte @neCT24

Čech 06/10/2022 - 18:32

Já nic takového koupit nechci. Ti, kteří ty krámy chtějí nakupovat, by se na ně měli složit a nešmátrat v cizích kapsách.

Yurri Simon 06/10/2022 - 17:43

A už to začíná být zajímavé… :))

Ruské velení pod palbou kritiky. Lídr okupantů z Chersonu vyzval Šojgua k sebevraždě.

Představitel Moskvou dosazené správy v jihoukrajinském Chersonu Kyrill Stremousov se připojil ke kritice ruského ministerstva obrany a obvinil vojenské velení z neúspěchů na jižní frontě. Ministrovi Sergeji Šojguovi naznačil, že by se měl zastřelit. Informoval o tom zpravodajský kanál Nexta. Do ruského velení se pustil i propagandista Vladimir Solovjov, trefoval se do generálního štábu. Kritika armády zcela veřejně zaznívá i od vysoce postavených činitelů režimu.

Po více než sedmi měsících války na Ukrajině se Rusku stále nedaří dosáhnout svých hlavních válečných cílů. Ruské síly naopak v posledních týdnech utrpěly sérii porážek na bojišti, což ruského prezidenta Vladimira Putina donutilo vyhlásit částečnou mobilizaci. Na jižní chersonské frontě se následkem útoku ukrajinských sil z minulého týdne zhroutila část ruské obranné linie. Rusko v uplynulých dnech anektovalo Chersonskou oblast spolu se třemi dalšími ukrajinskými regiony.

„Mnozí říkají, že ministr obrany, který tento stav dopustil, by se mohl jako důstojník zastřelit. Ale víte, důstojník je pro mnohé nepochopitelné slovo,“ řekl Stremousov bez toho, aby Šojgua výslovně zmínil. Zástupce šéfa ruské okupační správy v Chersonu rovněž vyjádřil přesvědčení, že ruské ministerstvo obrany netvoří jen „ministři, nenadaní a zkorumpovaní generálové a prospěcháři“.
Stremousov také několikrát řekl, že ukrajinská armáda Cherson nedobude, a ústup ruských vojsk z posledních dnů označil za přeskupování s cílem zachránit životy vojáků. Jde v podstatě o stejnou argumentaci, jakou používá při vysvětlování vojenských neúspěchů ministerstvo obrany.

Otevřená kritika ruského velení zazněla dokonce od předního propagandisty Vladimira Solovjova: „Prosím, vysvětlete mi, jaká je nyní geniální myšlenka generálního štábu,“ řekl se Solovjov na svém živém kanálu. „Myslíte, že čas je na naší straně? Oni (Ukrajinci) ohromně zvýšili množství zbraní… Ale co jste za tu dobu udělali vy?“ ptal se Solovjov.

V posledních dnech začali ruské ministerstvo obrany otevřeně kritizovat i další, včetně několika ruských proválečných blogerů a veřejných činitelů. A to jak za neúspěch na frontě, tak za problémy při mobilizaci. Ostrá vyjádření adresovali nejvyššímu velení zejména čečenský vůdce Ramzan Kadyrov a podnikatel Jevgenij Prigožin, který je spojován s takzvanou Wagnerovou skupinou, což je soukromá žoldnéřská organizace. Šéf obranného výboru Státní dumy Andrej Kartapolov vyzval ministerstvo, aby o skutečné situaci na frontě přestalo lhát.

Americký Institut pro studium války (ISW) v dnešním hodnocení válečné situace uvedl, že rostoucí domácí kritika ministerstva obrany pravděpodobně přiměje prezidenta Vladimira Putina učinit ze Šojgua obětního beránka všech současných problémů plynoucích z invaze na Ukrajinu.

Paterak 06/10/2022 - 19:57

Saša Nosov, Dmitrij Ušakov, Ginter Vlasov, Míša Loktěv vyvěsili na kanón svého tanku bílé podvlékačky a vzdali se Ukrajincům. Ve válce by takovéto zběhy při chycení čekala kulka. Zradili svou zem, zrovna tak jako statisíce ukrajinských zbabělců, choulicich se v náručí naší vlády. Ignorovali tři (!) mobilizace a zradili Ukrajinu. Nesnáším zbabělce ani tam ani tam….
.

Yurri Simon 06/10/2022 - 17:37

A ruSSákům bude brzy opět trošku víc horko… :))

USA představily další balík vojenské pomoci Ukrajině: Raketomety HIMARS, vozidla MRAP a další
Spojené státy v posledních dvou týdnech oznámily dva nové balíky vojenské pomoci Ukrajině. Je poměrně překvapivé, že přicházejí v tak krátkém sledu. Nejspíše se jedná o reakci Spojených států na rychlé a úspěšné akce ukrajinské armády v Chersonské, Charkovské a Luhanské oblasti.

Spojené státy v rozmezí jednoho týdne oznámily dva balíky vojenské pomoci. První balík v hodnotě 1,1 miliardy dolarů (zhruba 27,3 miliardy korun) byl oznámen 28. září. Druhý balík v hodnotě 625 milionů dolarů (zhruba 15,5 miliardy korun) byl pak oznámen o necelý týden později, 4. října. Pojďme se podrobněji podívat, co Ukrajina obdrží.
• 18 raketometů HIMARS
• 150 vozidel HMMWV
• 150 vozidel k tažení břemen
• 40 nákladních vozidel a 80 tahačů k přepravě těžkého nákladu
• 2 radary pro detekci dronů
• 20 radarů
• Systémy k ničení dronů
• Průzkumné systémy, systémy zabezpečené komunikace a pozorovací optika
• Sady ke zničení nevybuchlé munice
• Sady balistické ochrany jednotlivce
• financování výcviku, údržby a opravy

Ve druhém balíku pak Spojené státy poskytnou:

• 4 raketomety HIMARS
• 16 houfnic ráže 155mm
• 75 000 dělostřeleckých granátů ráže 155mm
• 500 přesně naváděných 155mm dělostřeleckých granátů Excalibur
• 1000 zaminovacích dělostřeleckých granátů RAAM
• 16 houfnic ráže 105mm
• 30 000 minometných granátů ráže 120mm
• 200 vozidel MaxxPro třídy MRAP
• 200 000 kusů malorážové munice
• Zařízení k vytváření překážek
• protipěchotní miny Claymore

Tak a teď znovu. “do práce”, UA..! A přesnou mušku..!

SMRT OKUPANTUM..!

Paterak 06/10/2022 - 20:07

Řval si Smrt okupantům když naši vojáci spoluokupovali Afghánistán? Američani včera vypustili do vesmíru Ruskou kosmonautku. To je rána pod pás naší vládě. Rozhodně je třeba zakázat aby Ruska létala nad naším územím, je to ohrožení statu. Černochová už nakupuje taktické..rakety země vesmir…

Yurri Simon 09/10/2022 - 07:29

Vůbec mne nezajímáš, chaotiku…..

karel 06/10/2022 - 12:40

Francouzské Ceasary to je asi korupce, nebo politická podpora francouzského zbrojního průmyslu. Pro obranu takový dostřel ani nepotřebujeme. Cílem je válčit s RF. Dana M2 a další modifikace MORANA – 41,5 km a sklízejí úspěchy v zahraničí a zájem na výstavách, tak se jen musím podivovat nad tím, jak mohl Cesar vyhrát pro AČR, zvlášť když zase tak moc lepšiho nenabizi. Pouze větší výběr munice a to bychom dokázali i u nás. A u Ceaseru musí obsluha vylézt z vozidla a nechráněna panáčkovat vzadu u děla, které automatické není. Nestačili by koloniální armádě tažené houfnice?Nemuseli jsme se zbavovat v minulosti ruských tažených děl, obsluhu bychom posadili do pancéřovaných Tater 815, doplnili počítači pro řízení palby a výsledek by byl téměř stejný s Caesarem, za mnohem menší prachy. A ještě bychom využili ohromné zásoby munice, aniž by explodoval sklad a prodávaly se zásoby munice. Na rozdíl od typů DANA-ZUZANA.MORANA má Caesar omezenou možnost přímé střelby.

Paterak 06/10/2022 - 08:03

Kam s těma houfnicema budem střílet a na koho? Obrana před sousedními státy Polskem, Maďarskem, Rakouskem,Německém, nedej bože Slovenskem? Nebo je budeme tahat na hranice Ruska a Ukrajiny, nebo dokonce k Moskvě až na ni s Ukrajincem potáhneme? Každý záložák ti Paterakova řekne, že houfnice na obranu našeho státu je kravina. Na tak velké houfnice jsme opravdu malý stát. A ta letadla? Už takhle slaboučký Gripen dělá kravál. Navíc budeme žádat okolní státy aby se ty americké bombarďáky u nich mohly otočit, neb mají velký rádius. Chtěl bych mít ten vejvar, co z těchto nákupů někdo bude mít. Toho elektřina trápit nebude.

Yurri Simon 06/10/2022 - 15:27

Dle nepsaného pravidla. “flastenců” je jakákoliv obrana zbytečná. Ostatně stejně jako ti “flastenci.”
Podle nich je vojenská pomoc napadené Ukrajině “zbytečná, protože prodlužuje válku a utrpení civilistů”.

Vážně by mne zajímala reakce a obličeje soudruha Stalina a sovětských maršálů v letech 1943-1945, kdyby jim do Kremlu dorazil zdvořilý dopis od vlády USA, že zastavují veškerou vojenskou pomoc Sovětskému svazu, a to z jediného, a “naprosto pochopitelného” důvodu – prodloužilo by to válku a utrpení civilistů.. :))))

Paterak 06/10/2022 - 20:16

No oni by toho byli klidně schopni, ale zlato bylo zlato. Počkej jak Američané podojí Ukrajinu, té taky nic zadarmo nedarují. A to ještě třeba přijdou s vyděračským Marshallovým plánem. A budou to všechno splácet i s úroky 100 let…Ty seš fakt pako…

Yurri Simon 08/10/2022 - 22:06

Spi dál….

Vendelin 10/10/2022 - 08:02

A kdeje západni Evropa a hlavně Něnecko díky Marshalovu plany a kam jse se dopracovali se soudruhy komunisty my??

jmm 06/10/2022 - 05:05

Na lavinová pole v Krkonoších perfekt-možná až moc….

svaty_vaclav 05/10/2022 - 18:30

Sledujte @neCT24

Aby ten český tank vůbec Ukrajinci stihli sundat z vagónu a namalovat na něj svoje kříže než přiletí Kalibry a Kinžály. Hloupí Češi se budou moci skládat na další tank.

………. Sláma Ukravína ! ……….

Sledujte @neCT24

svaty_vaclav 05/10/2022 - 18:17

Sledujte @neCT24

Ukrajinská armáda si maluje na tanky kříže které zatím nejsou hákové. Můžete to vidět v televizi na území ČR. Ukrajinci se ještě ostýchají malovat si na svou bojovou techniku hákové kříže, ale jednou k tomu stejně dojde. Zatím mají nacistické symboly na svých praporech a ve svých pozdravech, kterými na sebe Ukrajinci pokřikují.

………. Sláma Ukravína ! ……….

Sledujte @neCT24

Yurri Simon 06/10/2022 - 15:32

To jsi si spletl armády, ty ko_kote. Hakenkrajci bez příkras včetně insignií SS vyniká Putinův kámoš a velitel Putinovy soukromé armády Wagnerovci Dmitrij Utkin, který je jimi potetovaná, ty ruSSácký nablblo.. :))))
Můžeš se pokochat fotkama. :))

Soukromou Putinovu armádu vede Dmitrij Utkin, který používá krycí jméno Wagner. Inspiroval se jménem německého skladatele Richarda Wagnera, jehož dílo obdivoval také Adolf Hitler. Ruský investigativní server Fontanka označuje Utkina za příznivce nacistů. Na sociálních sítích se často sdílí fotografie Utkina s jeho tetováním výložek SS na krku a říšskou orlicí na hrudi.

https://romea.cz/cz/zpravodajstvi/zahranicni/the-times-putin-poslal-do-kyjeva-zabijaky.vede-je-obdivovatel-nacistu-a-maji-zavrazdit-prezidenta-i-bratry-klicky

insajdr 05/10/2022 - 14:33

Přeložím.
Hahahahaha!

Sergej O 05/10/2022 - 14:32

Gagagagaga

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.