Vláda schválila na konci minulého roku aktualizaci Vnitrostátního plánu České republiky v oblasti energetiky a klimatu na období 2021 až 2030. Dokument modeluje scénáře dalšího vývoje českého energetického sektoru ve vztahu k plnění evropských závazků. Česko má nadále pokračovat v rozvoji výroby elektřiny z jádra a obnovitelných zdrojů (OZE), a snižovat tak i nadále emise. Jako přechodný zdroj energie má v sektoru výroby elektřiny a tepla sloužit plyn, který směrem k roku 2050 nahradí OZE a nízkoemisní plyny, uvedlo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).
Díky tomu, že kabinet dokument schválil, splní Česko svou povinnost vůči Evropské komisi (EK), a nehrozí tak vysoké pokuty za jeho neodevzdání či dopady do čerpání evropských fondů, připomněl úřad. Na první pohled se zdá, že plán, jehož první verzi energetičtí odborníci rozcupovali už v červenci 2024, kdy byla zveřejněna, má skutečně jen odvrátit postih ze strany EK. Více než pětisetstránkový vládní dokument byl také upraven tak, aby méně provokoval veřejnost. Ale zkusme nahlédnout za oponu.
Zdražování všeho
Během českého předsednictví EU se vládě Petra Fialy v roce 2022 »podařilo dotáhnout« většinu otevřených legislativních úkolů Green Dealu a ani se nečekalo, že se v klimatické části nakonec podaří natolik uspět a že seznam zvládnuté legislativy bude tak četný, pochválila se vláda. Od EU ETS (Evropský systém pro obchodování s emisemi) přes CBAM, což je mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích, až po pravidla pro emisní obchodování v námořní dopravě, v letectví či v silniční dopravě. A dále i navazující systém ETS 2, který od roku 2027 emisně zpoplatní vytápění budov a paliva v dopravě. Takže Fialova vláda v Bruselu zařídila rozšíření emisních povolenek na domácnosti, což bude znamenat, že se zvýší cena plynu o přibližně 15 procent, že se zvýší cena uhlí pro domácnosti minimálně o třetinu a že se zvýší cena pohonných hmot na litr benzínu či nafty až o 15 korun na litr, a to všechno počínaje rokem 2027. Což ovšem generuje další zdražování všeho. Nyní vláda couvá a chce vyjednat odložení této pokuty za teplo a mobilitu o celý jeden rok! Bodejť, volby jsou už letos.
Do roku 2030 by podle plánu kabinetu podíl OZE na hrubé konečné spotřebě energie byl 30,1 procenta. A podíl OZE na výrobě elektřiny by do roku 2030 měl ze 16,5 procenta v roce 2023 vzrůst na 28 procent. Do roku 2050 se počítá
s nárůstem až na 46 procent. Podíl jádra se bude až do roku 2030 pohybovat okolo 44 procent. Společně s dostavováním nových reaktorů se dá počítat s nárůstem až na 68 procent v roce 2040. Zemní plyn má sloužit jako přechodný zdroj, který díky své stabilitě a pohotovosti bude sloužit jako ideální doplněk k hůře predikovatelné výrobě z obnovitelných zdrojů. Pak ale z energetického mixu postupně skoro úplně zmizí a nahradí ho obnovitelné a nízkoemisní plyny, včetně vodíku, plánuje koaliční vláda.
Spoléhání na občasné zdroje energie
Jenže… Snaha nahradit stabilní zdroje (tedy uhlí a jádro) OZE je vzpourou proti fyzice. Nestačí mít for- málně zaručen jistý objem výroby z OZE, pro- blém je právě ve skutečnosti, že fungují jen 2000, respektive 1000 hodin ročně (první číslo platí pro vítr, druhé pro slunce). Fakticky se tak vrtule točí jen zhruba čtvrtinu roku, solární panely dokonce vyrábějí jen jednu osminu času.
Navíc, energii nespotřebováváme jen ve formě elektřiny. Ta tvoří pouze 15 procent celého koláče. Zbytek jsou jiné druhy – a především ji získáváme přímým spalováním fosilních paliv, upozornil expert Martin Schmarz. Podle něho v Česku potřebujeme něco přes 200 PJ (petajoulů) elektřiny, ale celkově spotřebováváme kolem 1800 PJ veškeré energie. V roce 2050 podle vládních plánů klesne naše spotřeba na 1159 PJ (z 1833 PJ v roce 2019). Ale už za šest let, tedy v roce 2030, máme mít k dispozici jen 1436 PJ. Není divu, že průmysl odchází do Asie, výroba oceli se snížila o 30 %, bydlení a potraviny brutálně zdražují…
Fialova nesourodá vládní koalice si odfajfkovala splněný úkol – a minové pole plánu energetiky a klimatu nastražila na vládu příští. Ti dobráci už vědí, že budou kibicovat z pohodlí opozičních lavic…
(jw)