Česká televize sesekává výdaje, ČT 3 skončí

od redakce

Musíme šetřit, protože lidé málo platí. Tak v tom duchu oznámil generální ředitel České televize Petr Dvořák fakt, že diváci přijdou od ledna o kanál ČT 3, sportovní nadšenci o část sportovních přenosů, diváci o nové seriály a děti o nové pohádky. Důvodem je to, že není zvyšován koncesionářský poplatek a vzhledem k inflaci jeho hodnota reálně klesá. Ovšem nezapomněl dodat, že na rozsah zpravodajství nebude mít šetření vliv.

Když jsem studovala průmyslovku sdělovací techniky, chodili jsme do České televize na praxi. Nakonec jsem tam po škole dva roky pracovala. A i já byla tehdy (rok 2003) odejita z důvodu snižování stavu. Už tenkrát, aby se vlk nažral a koza zůstala celá, byly odejiti v první řadě důchodci, v druhé mladičcí eléfové z nízkých pozic. Ti, podle vedení důležití, zůstali. I tentokrát Česká televize plánuje ještě letos zrušit 50 pracovních míst a dalších 200 v následujících dvou letech. V roce 2020 zaměstnávala 2970 lidí. Jaké pozice a jak placené to budou, ale jasné není. Vedení plánuje také omezit investice a třeba i studiovou výrobu ve studiu Ostrava. Výroba bude zčásti převedená do nedávno zmodernizovaného studia v Brně. Celkem tak chce ČT uspořit v dalších dvou letech 300 milionů Kč.

Šetřit hodlá také na tvorbě. Už dnes vysílá převážně archivní materiály a hodlá v tom podle všeho pokračovat, když bude vyrábět méně filmů, seriálů a pohádek. Například o Vánocích to bude jen jedna premiérová pohádka místo dvou. I podpora filmů do kino distribuce klesne o 90 milionů Kč, tedy téměř na polovinu. Loni vzniklo v koprodukci s ČT 39 filmů (i když o kvalitě, autentičnosti či nestrannosti se nejen u filmů, ale i dokumentů a seriálů dalo v lehčím případě dosti polemizovat). Celkově chce televize na audiovizuální tvorbě ušetřit 320 milionů korun.

Od ledna příštího roku ukončí provoz kanálu ČT3, což přinese úsporu 120 milionů korun. Dalších 80 milionů Kč chce televize ušetřit tím, že kanál ČT sport omezí nákupy vysílacích práv či výrobu sportovních pořadů, nebo odprodá sublicence k již zakoupeným akcím.

A chce přidat reklamy. Na ty má ze zákona na jednotlivých kanálech přesně daný čas, který chce využívat bezezbytku. A dokonce uvažuje o reklamách i na dětský kanál ČT :D.

Na druhou stranu ale minimálně nebude měnit či ztenčovat rozpočet na zpravodajství. To by měla jako veřejnoprávní instituce mít vždy objektivní, nestranné a necenzurované. O tom, zda tomu tak za peníze koncesionářských plátců skutečně je, si ale jistě umí každý divák udělat obrázek sám…

Helena KOČOVÁ

Přečtěte si další články

13 komentáře

Paterak 03/06/2022 - 16:41

Teda mně je to úplně u rpdele. Co jako s tím? Koho to zajímá? Co je mi do Ruska? Ty máš ale starosti. Ten kdo v Ukrajincích vidí fašistické gaunery, nemusí být automaticky na straně Rusů. Fršenc?

JM 03/06/2022 - 13:34

Teda Kacko, to jsme meli rikat my s Matejem!
To jste Slusni lide?
Jana

Paterak 03/06/2022 - 13:29

A nebylo by lepsi zrusit ČT 24?

Paterak 03/06/2022 - 13:32

Tentokrát s tebou výjimečně souhlasím! 👍

HaeN2 03/06/2022 - 16:47

Ja rikam prima.
Bures proda ANODnes TV Príma, stejne tam a v PL je porad.
A komousi prodaji NP Soukupove Barrandovu, to bude drastak jejich posledni zaskuby.
A CT nechame vlade, at se historicky znemozni.

Milan 03/06/2022 - 12:57

PRAZDROJ tržby 17 miliard korun, zisk 4,8 miliardy korun, prodal rekordních 11,7 milionu hektolitrů piva.

BUDVAR obrat přesáhl 3 miliardy, zisk po zdanění 278 milionů, výstav vzrostl 1,67 milionu hektolitrů.

Kamo, Budějovický Budvar je rodinné pozlátko!

Eva L 03/06/2022 - 12:41

Videt 1.6. stastne ruske deti, kterym uz 80 let nehrozi valka.
*Zpivat ve skolce Katusu se soudruzkou.
*V kostele Strana rodnaja s popici.
*Lego s vojaky, Grady, samopaly, Rosgvardii.
*Vsude uniformicky, Zetka, perspektiva.
*A jak se koupaly v te kaluzi na ulici.
Takovy zivot bych prala svym vnoucatum.

Eva L 03/06/2022 - 13:35

Zato teď, že dvojníku? Drogy, bezdomovci, ekonomičtí migranti. Drahá voda, plyn, elektřina, benzín, nafta, nájem.
Rozkradená celá republika, uvědomujete si, že to, co vaši teď ještě stále rozkrádají komunisté vybudovali? Polistopadové vlády nevybudovaly nic, pouze všechno rozkradly a rozprodaly. To bylo smíchu, že lidé za socíku bydleli v panelácích – podle havla v králíkárnách, ale bydlení bylo a hlavně bylo levné. Za 3+1 v Praze – nájem, voda, plyn, elektřina, odpad, výtah jsme zaplatili měsíčně celkem 680 korun, to vy si zřejmě neumíte už ani představit. Na byt se mladí dnes nezmůžou. Kdo si nyní pořídí hypotéku, bude splácet on i jeho děti až do smrti. Pro vás je typické jen na všechno kydat špínu.
Nově už u nás nepříjímají lékaři ani nové pacienty, pouze migranty smějí přijímat neomezeně. Jen ti migranti si tady žijí jako za socialismu, vše pěkně zdarma.
Tehdy jsme měli soběstačnost, kvalitní levné potraviny. Chléb 1,5 kg za 3.40, rohlík 30 hal, kilo kvalitního masa za dvacku, kilo brambor za 70 hal. Levná a kvalitní zelenina i ovoce, dnes to nemá ani chuť. Jablka nejsou k jídlu, bez chuti, bez šťávy, bochník chleba za 60 korun, máslo jakbysmet, hlavně že máme banány!! Československá republika nebyla zadlužená a račte se podívat na státní dluh teď.
Jen vlastizrádci budou psát takové bludy, jako vy dvojníku. Však na vás taky jednou dojde, až zjistíte, že ze sebe děláte pouze užitečné idioty.

Eva L 03/06/2022 - 13:48

Fakt jsem se rozhodla a budu s rodinou prvni, kdo dobrovolne emigruje do zeme prosperity a svobody. SLOVANSTVO!

Paterak 03/06/2022 - 16:34

Evo, hazíte hrách na stěnu…ty omezence tohle nezajímá. Budou hledat jen to špatné. Už jsou zdegenerování současným režimem…

KOMUNISTA 03/06/2022 - 11:07

STAT MUSI VARIT PIVO!

Eva L 03/06/2022 - 11:03

ČT 3 skončí, to se dalo čekat. Mnozí mladí by možná poznali, že to tehdy nebylo tak špatné…

KOMUNISTA 03/06/2022 - 11:10

STAT MUSI VARIT PIVO!

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.