Česko má slabou zdravotní gramotnost

od redakce

České republice chybí podrobnější informace o populačním zdraví. Vědci odhadují, že až třetina populace vůbec netuší, že má zdravotní problémy zahrnující například zvýšenou hladinu cholesterolu nebo cukru. Problémy jsou i u těch, kterým to oznámí lékař. Většina totiž jeho rady ignoruje a dál se neléčí, říká expertka Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik – SYRI Michala Lustigová. Klíčem ke změně je zvýšení zdravotní gramotnosti.

Je všeobecně známý fakt, že česká populace je velmi zatížená nemocemi oběhové soustavy a dále pak diabetem. »Informace o populačním zdraví jsou ale celkově neúplné. Není tedy jasné, kam má směřovat zdravotní péče a prevence. U zdánlivě zdravé populace se pak „zanedbané“ rizikové faktory projeví až závažným zhoršením zdravotního stavu, jako třeba infarktem či diabetem. Ve stáří je pak populace zatížena bolestmi a disabilitou zahrnující např. omezení pohybu a problémy s hybností,« uvedla Lustigová.

Pro vědce jsou základem data až z poslední životní fáze, tedy informace o úmrtnosti. Tam máme informace, jakými nemocemi populace trpí nejucelenější. Další část dat sbírá zdravotnický systém – to jsou ale pouze data o pacientech a osobách, které lékařskou péči využívají. »Zbytek je jakási šedá zóna a je nezbytné dělat vlastní šetření, kterými data doplňujeme, jako je měření tlaku a rozbor různých parametrů z krve,« vysvětlila Lustigová.

U této skupiny asi třetina populace vůbec netuší, že má zdravotní problémy. »Pokud tyto rizikové skupiny se situací už seznámí lékař, tak část z nich se neléčí, a pak je tu skupina, která se sice léčí, ale léčba není dostatečná nebo nezabírá,« uvedla Lustigová, která bude nyní v rámci SYRI zkoumat zdravotní gramotnost populace ve znalosti a ovládání prevence.

Cílem je zvýšit zdravotní gramotnost české populace a ovlivnit co největší skupinu lidí. »Pokud každá osoba zhubne o jeden kilogram, tak se to v populačním zdraví velice projeví,« řekla Lustigová. Klíčem k úspěchu je podle ní změna životního stylu. »Je to souhrn prvků, z nich nejdůležitější je strava, přirozený pohyb, např. chůze, a omezení konzumace alkoholu. Tyto prvky mají na obezitu největší vliv,« dodala.

(vž)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.