Čeští a slovenští antifašisté společně s prezidentem FIR v Lánech

od redakce

Ve dnech 20. až 22. září se v Rakovníku konalo pravidelné každoroční pracovní setkání delegací Výkonného výboru ÚV ČSBS a Predsedníctva Ústrednej rady SZPB, jenž se zabývalo vzájemnou spoluprací po XVIII. sjezdu SZPB v květnu 2023. Setkání představitelů dvou výše uvedených bratrských spolků se zúčastnil prezident mezinárodní protifašistické organizace (International Federation of Resistance Fighters – Association of Antifascists, FIR) Vilmos Hanti z Maďarska.

»Toto setkání české a slovenské delegace je významné i symbolické, poprvé je představitel – dokonce předseda FIR Vilmos Hanti u hrobu TGM, kde uctil našeho prezidenta,« řekl našemu týdeníku tiskový mluvčí ČSBS Ioannis Sideropulos.

Účastníci setkání si připomněli, že vycházejí historicky ze základů, které byly dány společným bojem Čechů a Slováků proti nacismu a fašismu, který v rámci druhé světové války vyvrcholil na Slovensku Slovenským národním povstáním v roce 1944 a v Čechách a na Moravě v roce 1945 Květnovým povstáním českého lidu.

Svědkové snah o dezinterpretaci

Potřeba vzájemné spolupráce vyplývá z masivní snahy překrucování příčin, které vedly k rozpoutání druhé světové války, k holocaustu a genocidě Slovanů. Oběťmi německé nacistické genocidy byly i další národy a národnosti. V této souvislosti je třeba, vedle velkých židovských obětí, připomínat si častěji než dosud i oběti Romů, kde došlo k zásadnímu zrušení jejich občanských a politických svobod a k totální rasové segregaci. Generace, které přijdou po nás, musí vědět, co představoval nacismus a fašismus a k čemu ve společnosti v některých aspektech směřuje! Přestože mnohá fakta o druhé světové válce jsou dobře známa a dobře zdokumentována, jak v České republice, tak i ve Slovenské republice jsou oba spolky svědky snah o dezinterpretaci toho, proti komu tato válka byla rozpoutána a také toho, kdo nesl největší podíl na porážce německého nacismu.

Proti těmto jevům oba dva spolky nejen protestují, ale i konají. Současně se snaží, aby memoriální pietní akty, které ČSBS i SZPB organizují, měly důstojný průběh vzdání náležitých poct obětem boje proti německé nacistické okupaci, a nikoliv tendenční politický charakter.

Oba spolky zastoupené předsedou ČSBS Jaroslavem Vodičkou, plk. v. v., a předsedou SZPB v čele s docentem PhDr. RSDr. Viliamem Longauerem, CSc., vyzvaly orgány státní správy a samosprávy v ČR a na Slovensku, které mají přímý vliv na výchovu a vzdělávání mladé generace, aby zkvalitnily výuku historie a posílily vlasteneckou výchovu proti různým projevům extremismu, neofašismu a neonacismu. ČSBS a SZPB budou nadále usilovat o vytvoření široké domácí antifašistické platformy a prohlubovat spolupráci se zahraničními antifašistickými organizacemi i organizacemi sdruženými ve FIR.

(zas, mh)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.